Altın ve gümüşün kutsal gücü

Ateşin keşfi ve böylece madenlerin eritilmesiyle yeni bir döneme girildi. Geçmişten bugüne takı ve kuyumculukta kullanılan madenler başta altın olmak üzere gümüşsmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü bronz ve bir ölçüde demir bir çok forma girdi.

Yüzyıllardır altın hem takının hem de ekonominin merkezinde yer aldı. Sonsuz ömrü olan ve kolay işlenebilen altınsmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü doğada az bulunan kıymetli bir maden. Altın en değerli madde olarak kabul edildiğindensmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü toplum için önemli törensel simgeler altından yapıldı. Tanrılara altın sunaklardasmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü altın hediyeler sunuldu. altın tanrısallığın bir simgesi sayıldı. Altın ekonomide olduğu kadarsmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü zırh ve kılıç süslemeleri olarak savaş alanlarınasmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü sosyal ve dinsel alana da girmişsmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü mitoloji öykülerinde yeralmıştır. Troya Savaşı'nın çıkma nedeni 3 tanrıçanın altın elmayı istemesi değil miydi? t6 - Altın ve gümüşün kutsal gücü
Frigya Kralı Midassmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü herşeyi altına dönüştürme isteğiyle yanıp tutuşmamış mıydı? Bu isteği ise onun laneti olmuştu. Amerika'nın keşfinden sonra İspanyollar 'Altın şehir Eldorado'yu aramadılar mı? Altın ölüm sonrası inanca da yansımış ve Mısır'da firavunlar piramitlere değerli altın eşyalarla gömülmüştü.

Gümüş ise tarih boyunca kötülükleri kovduğuna ve şans getirildiğine inanılan bir aaaal. Parlak yüzeyi ile yüzlerce yıl ayna olarak kullanılan gümüş Anadolu'da şans için ve kem göze karşı takılarda yer almış. Örneğinsmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü Anadolu ve çevresinde yeni doğan bebeklerin ilk banyo suyuna gümüş para atıp uğu getirmesi dilenir. 19. yüzyılda altın ekonomide birinci sıraya yükselene kadar gümüş para ekonomisi geçerliydi. t7 - Altın ve gümüşün kutsal gücü
Gümüş kuyumculukta altına oranla daha fazla işlenmekte ve kullanılmaktadır. Çeşitli işlemler ile yeşilsmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü mavismilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü grismilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü ve sarı ışıltılar oluşturulabiliyor ve parlak yüzeyinde dsenler çizilebiliyor.

Parlak renlerismilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü estetik görünüşleri ile minerallersmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü kristaller değerli ve yarı değerli taşlar en eski çağlardan beri takıda kullanılıyor. Elmassmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü zümrütsmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü yakutsmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü safirsmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü akuamarinsmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü peridotsmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü sitrinsmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü opalsmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü granatsmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü ametistsmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü tukuazsmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü lapis lazulismilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü yeşimsmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü ay taşısmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü agat (akik)smilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü kuvarssmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü kalsedonsmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü incismilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü kehribar takılarda kullanılan değerli ve yarı değerli taşlardır. Takılarsmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü bu taşlara yüklenen farklı anlamlar ile hem süslemede hem de dinsel ayinlerdesmilev - Altın ve gümüşün kutsal gücü hatta tedavilerde bile kullanıldı.