Yurdun büyük bir bölümünde ağır kış koşulları etkisini sürdürürken, satışlarını hareketlendirmek isteyen ve aralarında uluslararası markaların da bulunduğu çok sayıda mağaza, yaz sezonunu açarak, vitrinlerini renklendirdi.
Türkiye’nin en sıcak kentlerinden Adana’da, yaz sıcaklığının hissedilmeye başlandığı vitrinlerde klasik pantolon takımların yanı sıra deri elbiseler ve bermuda pantolonlar dikkati çekiyor.
Aksesuar Koleksiyonunda ise siyah nikel, gümüş ve altın tonlarında takılar, deri örgü, korsaj ve bağlamalı kemerler, rugan ayakkabı-çantalar, ipek ve keten şallar öne çıkıyor.
Siyah, beyaz ve antrasit tonlarına, nar çiçeği, fuşya, mor, sarı ve mürdüm renkleri eşlik ederken, şehir hayatından tropik mekânlara göndermeler yapılıyor. İş, kokteyl ve gece elbiseleri, triko elbiseler, ipek ya da koton bluz ve gömlekler öne çıkan tasarımlar olarak dikkati çekiyor.
Erkek Koleksiyonunda ise üç parçalı takımlar, tek ve çift düğmeli blazer ceketler öne çıkıyor. Trençkot ve yazlık montlar, klasik ya da tasarım ağırlıklı deri ceketler sezon yeniliklerinin başında geliyor.

Hazır giyimciler memnun
Uluslararası ünlü birçok markanın Adana ve Mersin’deki bölge bayisi Meteks Tekstil Yönetim Kurulu ve Adana Genç İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Işıkay, yaptığı açıklamada, art arda geçen dini bayramlar, ardından gelen yılbaşı ve cazip indirimlerle piyasayı ayakta tuttuklarını, yaz sezonunu da erken açarak bu hareketliliğini sürdürmeyi planladıklarını bildirdi.

Işıkay, dünyada yaşanan küresel ekonomik krize rağmen Türkiye hazır giyim sektöründe markalarını yaratanların bu olumsuzluklardan daha az etkilendiklerini savunarak, “Her zaman dile getirdiğimiz markalaşmanın önemi bir kez daha anlaşıldı. Çünkü özellikle hazır giyim ve ayakkabı da müşteri alıştığı markasından kolay kolay vazgeçmiyor” dedi. Bu yıl sezon başı olmasına rağmen yaz ürünlerinde fiyatların da makul seviyede olduğuna dikkati çeken Işıkay, “Eskisi gibi artık uçuk kaçık diye tabir edilen fiyatlar yok. Bu nedenle müşteri uygun fiyatla ürün almak için sezon sonu indirimlerini beklemek zorunda kalmayacak” diye konuştu.
Yüzde 80 indirime bir de 12 taksit
Bu arada, birçok mağaza yaz sezonunu açarken, bazı mağazalar da yüzde 80’i bulan indirimlerin yanı sıra 12 aya varan taksit avantajlarıyla da kışlık ürünlerini elden çıkarmaya çalışıyor.

Mağaza vitrinlerinde “son fırsat, kaçırmayın” şeklindeki yazılar ve indirim oranlarıyla müşteri çekmeye çalışan mağazalar, oluşan talepten memnun olduklarını bildirdiler.