Kendiniz kadar giysilerinizin de ilgiye ihtiyacı var. Size kolaylık olması için bakımı zor giysiler olan ipekli, kaşmir ve deri kıyafetlerin bakım rehberini yayınlıyoruz…

İpek kıyafetlere bakım
İpek giysiler özellikle iç çamaşırı, eşarp elde rahatlıkla yıkanabilir. Tek dikkat edilmesi gereken; giysiyi çitilemeden, nazik hareketlerle granül sabunla yıkamak, ardından da yumuşatıcı kullanmaksızın durulayarak bir havlu üzerinde güneş ışığına maruz bırakmadan kurutmak.

Ayrıca, ipeğin rengi ne olursa olsun asla beyazlatıcı kullanmamak gerekiyor. Elde yıkanması sakıncalı olan etek, bluz gibi giysilerin ise kuru temizleme yapılmasında fayda var. Ancak, giysinizin etiketinde yer alan kuru temizleme kurallarına uymak şartıyla.

Kaşmir kıyafetlere bakım
Kış aylarının vazgeçilmezi kaşmir, yıkama ve saklama talimatlarına uyulduğu sürece yıllarca rahatlıkla kullanılabilir. Kaşmir için mutlaka özel geliştirilmiş şampuanlardan yararlanın. Güneş ve radyatörden uzak, düz bir satıh üzerine yayılmış havlu üzerinde, giymeye hazır pozisyonda bırakın. Saklamak içinse, vakumlu naylon poşetleri ya da kumaşa sarılı olarak yerleştirdiğiniz çekmeceleri tercih edebilirsiniz.

Deri kıyafetlere bakım
Derinin uzun ömürlü olması ve çabuk kirlenmemesi için, zaman zaman sabunlu ılık suyla silmek yerinde olur. Süet ve güderi, piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz süet silgileriyle temizlenebilir. Tabii bu küçük lekeler için geçerli.

Deriyi kuru temizleme yaptırmadan önce, alkollediğiniz bir bezle silebilirsiniz. Düz ve baskılı derilerinizi ise sık sık kuru temizleme yaptırmanıza gerek yok. Sabunlu, ılık bir su, bu tür derileri temizlemek için yeterlidir. Özellikle açık renk çantalarınızı sık sık bu şekilde temizlemenizde fayda var. Aksi taktirde kir, çantanızın üzerine yapışır ve temizlenmesi zorlaşır. Bu lekeleri çıkarmanız da kolay olmaz.

Deri giysilerinizi nasıl saklayacağınıza gelince… Kat izi yapmaması için, derinizi asarak saklayın. Eğer derinizi uzun süreliğine, bavula kaldırıyorsanız, ters çevirerek bir elbise torbasına koyun ve ezilmesini engelleyecek şekilde muhafaza edin.