Alışverişe çıkmak başlı başına bir iş. Sizi yoldan çıkaracak fırsatlara karşı koyabilmek için bir plan yapmalısınız.
trans - Bütçenizi aşmamak için, alışveriş planı çıkartın!
Alışverişe çıkarken ne alacağınız konusunda ne kadar kararlı olursanız olun, insanı yoldan çıkartacak harika parçalarla karşılaşmamak imkansız. İşte bu noktada tıpkı diyetteymişçesine, çelik gibi bir irade gerekiyor. Yanlış baştan anlaşalım, alışveriş öğle ya da iş çıkışı saatlerinde halledebileceğiniz bir iş değil. Ciddi zaman ayırmalısınız. Evet, gerçekten bir plana ihtiyaç var. Hepimizin başına gelir ya, karşımıza çıkan seçenekler kafamızı karıştırır hatta yorgun düşeriz. Bu arada bluz yerine bir çift ayakkabıyla döneriz alışverişten.

Önerilerimize kulak verip evden çıkmadan önce bir plan yaparsanız, amacınıza uygun seçimlerle eve dönmeniz mümkün…

Liste yaparak başlayın...
1. Gardırobunuzun başına geçip, geçen seneden bu seneye neleri giyebileceğinizi ayırın. Ardından, alışverişe çıktığınızda almanız gerekenlerin bir listesini yapın ve her biri için en fazla ne kadar para harcayabileceğinizi de yanına ekleyin.
2. Alışveriş listenizi bir sezonluk yaptıysanız, rasyonel davranın ve jean, özel bir gece elbisesi gibi parçalara ayrıca birer gün ayırmanız gerektiğini unutmayın.
3. Kabinlerde kolayca soyunup giyinebilmek için, alışverişe uygun giyinin. Mesela kemer takmayın. Saçlarınızı toplayın ki, giyinip soyunurken elektriklenmesin. Kolayca giyip çıkarabileceğiniz bir ayakkabı tercih edin. Uzun çizmelerden kaçının. Eğer ceket deneyecekseniz, salaş bir tişört yerine üzerinize oturan bir tişört tercih edin.
3. Kendinize zaman tanıyın. Alışverişe çıktığınız gün, aradığınız her şeyi alabilmek için stres yapmayın. Elinizdeki listeden alamadıklarınızı bir başka sefere alabileceğinizi düşünün.
4. Gece elbisesi alacaksanız, topuklu ayakkabıyla deneyin. Mağazaların çoğunda topuklu ayakkabı bulunuyor. İçiniz rahat etmeyecekse, topuklu ayakkabılarınızı yanınızda götürebilirsiniz.

NE KADAR HARCAYACAKSINIZ?
Bütçeniz çok önemli. Alışveriş listenizi yapıp, yola koyulmadan önce bu soruları kendinize sorun.

Alabilir miyim? Giysilere yılda ne kadar para harcadığınızı biliyor musunuz? Bunu hesaplayabilmeniz lazım. Eğer net gelirinizin yüzde 20’sinden fazlasını giysilere harcıyorsanız, bu konuda kontrolünüzü kaybetmişsiniz demektir.

Bu giysiye ne kadar harcayabilirim? Diyelim ki 1000 TL. Eğer en az birkaç yıl veya defalarca giyeceğiniz bir paltoysa söz konusu olan, makul olabilir. Ama sadece bir kere giyeceğiniz bir elbiseye 300 – 400 TL harcayacaksanız, kabul edin ki fazla…

Kaç saate bedel? Alacağınız giysinin fiyatına kaç saat boyunca çalışacağınızı hesaplayın. Belki bu şekilde daha insaflı bir alışveriş planı yapabilirsiniz.

Peşin ödeyebilir miyim? devir taksit devri. Yaz için yaptığınız alışverişi, kışın hala ödemeye devam ediyorsunuz. Bu aydan aldığınız giysiyi altı ay sonra kredi kartı ekstresinde görmek hiç de sevimli değil. Finans uzmanları ve yaşam koçları, alışverişinizi mümkün olduğunca peşin yapmanızı tavsiye ediyorlar. Böylece uzun vadeli borçları büyük ölçüde engellemiş olursunuz.