Gelinlik giymenin tarihini araştırırsak hangi zamanlara dayanır bilmiyorum açıkcası ; yani şunu diyebiliriz ki yıllar öncesinden günümüze kadar uzanan bu gelenek yani bayanların düğün ve nikahlarda bem beyaz gelinlik modelleri içinde olmaları ve bu gelinliklerin seçilirken büyük özen gösterilmesi tüm saydıklarım dahilinde önem teşkil eder.

Araştırdığım kadarı ile gelinlik giyme adeti Roma imparatorluğuna kadar dayanıyormuş ama o dönemlerde gelinlik modelleri genel beyaz değil sarı renkde imiş ve sarı peçe takarlar imiş . Yine tarihe baktığımızda ortaçağ dönemlerinde gelinliğin rengi üzerinde pek durulmadığını görüyoruz . Kumaşın kaliteli ve gösterişli olması daha önemliydi yani gelinlik modelleri pek tercih edilmiyordu genelde en güzel ve şık elbiseler giyiliyordu ve renk de herkesin kendi tercihine göreydi.

Beyaz gelinlik modelleri adetinin yaygınlaşması 16. yüzyılda olmuştur. Bu yıllarda kraliyet ailesi gelinlerinin gümüşi renkte gelinlik giymeleri gelenekti. Kraliçe Viktorya bunu reddetti ve beyaz gelinlik giymekte ısrar etti.

Daha sonraki yıllarda ise beyaz gelinlik modelleri adetinin yaygınlaşmış ve buda 16. yüzyılda olmuştur. Bu yıllarda kraliyet ailesi gelinlerinin gümüşi renkte gelinlik modellerini tercih etmeleri gelenekmiş ve Kraliçe Viktorya bunu reddettmiş ve beyaz gelinlik giymekte ısrar etmiş.

Ve sonra İngiliz ve Fransız yazarlar, beyaz rengin masumiyetin simgesi olduğu konusu üzerinde durmaya başlamışlar. Aynı zamanda inanılan bişey de ahlaka göre bekaret evliliğin vazgeçilmez koşulu olduğu için beyaz gelinlik adeti tutmuş. Evlenirken beyaz giysi ve beyaz gelinlik modellerigiymek genç kızların bekaretlerini topluma ilan etmelerinin vasıtası oldu. vsvs şeklinde Gelinlik tarihi konusunda ki açıklamalar uzayıp gidiyor bu kadarlık birlgi verdim sizlere .


Sene 2009 ve gelinlik giyme geleneği aynı şekilde devam ediyor ben sizlere bir çok tasarımcının gelinler için tasarladığı gelinlik modelleri 'nden örnekler vereceğim birbirinden ilginç ve güzel bu gelinlik modelleri umarım hoşunuza gider.
gelinlik modelleri : Marka / Tasarım| Elia Saab
Manken :Laura Blokhina (VIVA)
00500m5 - Yabancı Marka Gelinlik Modelleri [2009]
gelinlik modelleri
: Marka / Tasarım| Betsey Johnson
Manken :Heidi Verster
00500m - Yabancı Marka Gelinlik Modelleri [2009]

gelinlik modelleri
: Marka / Tasarım| Betsey Johnson
Manken : Liudmilla Bakhmat and Liam Mc Mullan
00490m - Yabancı Marka Gelinlik Modelleri [2009]
Gelinlik modelleri : Marka / Tasarım| Christian Lacroix
Manken : Vlada Roslykova ( Women )00390m - Yabancı Marka Gelinlik Modelleri [2009]
Gelinlik modelleri : Marka / Tasarım| Yohji Yamamato
Manken :Heloise Guerin (WOMEN) 00310m - Yabancı Marka Gelinlik Modelleri [2009][İğrenç ]