Ucuz oldukları için özellikle gençlerin tercih ettiği "Çakma" gözlükler tehlike saçıyor.


Çakma gözlükler çok zararlıBahar geldi, yaz ise kapıda. İşte yazın güneşten korunmak için alınacak gözlüklerde dikkat edilecekler.Güneş yüzünü gösterdi. Gözlük satışları başladı. Pazardan 5 liraya gözlük alınmaması gerektiğini belirten uzmanlar, "Çakma gözlükler göz bebeklerini büyüterek zararlı ışınları daha fazla göze yansıtıyor" uyarısını yaptı...

İşportadan alınan kalitesiz gözlükler göz sağlığını tehdit ediyor. Göz hastalıkları uzmanı Doktor Nihat Çark, göz sağlığı için güneş gözlüklerinin büyük faydası olduğunu söyledi. Çark, ancak kalitesiz güneş gözlüklerinin, gözü güneşten korumak yerine daha büyük zarar verdiğini belirterek, "Bu ucuz gözlükler göz sağlığı için zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu olmadığı gibi, göz bebeğini büyüterek bu ışınların daha fazla göze yansımasına sebep oluyor.

Bu da kataraktın yanı sıra retinada görmeyi sağlayan hücrelerde bozulmalara sebep oluyor" dedi. Piyasada ünlü markaların taklitleri yapıldığını ve pazarlarda satışın başladığını dile getiren Çark, güneş gözlüğünün pazardan, işportacıdan değil, optiklerden alınması gerektiğini vurguladı. Çark şu uyarılarda bulundu:

"Kalitesiz, cam yerine şeffaf plastik kullanılan gözlükler güneşin bütün zararlı ışınlarını toplayarak göze yansıtıyor. Güneşten korunmak için göze takılan bu ucuz ve kalitesiz gözlükler çıplak gözden daha çok göze zarar veriyor. Bu sebeple katarak ve diğer göz hastalıkları giderek artıyor. Bir yaşlı hastalığı olarak bilinen katarak ameliyatları 30 yaşlarına kadar düştü. Kalitesiz güneş gözlükleri ayrıca iki göz arasındaki ilişkiyi de bozuyor bulanık hatta çift görme rahatsızlıklarına yol açıyor."

ALIRKEN DiKKAT EDiLECEK HUSUSLAR

Güneş gözlüklerinde ultraviyole ya da morötesi ışınları önlediğine dair bir sertifikası olmalı.

Satın aldığınız güneş gözlüğünü ışığa karşı tutun; gözlüğü aşağı yukarı oynatın. Böyle yaptığınızda camında dalgalanmalar meydana geliyorsa gözlük camı kalitesiz olduğunu gösteriyor.

Çizik camlı gözlükleri almayın.

Güneş gözlüğünü bir uzmanın yardımıyla yüz şekline göre seçin.

Güneş gözlüklerinin cam renginin duman ve kahverengi olmasına dikkat edin.

Yine mavi renkli camların, güneş ışınlarının daha çok göze yansımasına neden olduğu için bu cam renkli gözlükler tercih edilmemelidir.