Geçtiğimiz sezondan beri rüzgarı dinmeyen yüksek ve mimari topuklu ayakkabılar, bu sezon podyumlarını da kasıp kavuruyor… Peki siz yükseklerde gezmeye hazır mısınız?


trans - Sanat eserleri üzerinde yürüyeceksiniz!
Dolceshoes - Sanat eserleri üzerinde yürüyeceksiniz!

Bir bu eksikti. Kadınlar olarak ayakkabıya düşkün olduğumuz aşikâr, klasik modellere 'hep giyilir' diyerek bahane yaratabiliyoruz sürekli... Peki ya şimdi hangi gerekçenin ardına sığınacağız? Geçen sezon ortalığı kasıp kavuran, İngilizce'deki 'architectural' kelimesiyle benimsediğimiz; 'mimari', yani egzantrik topuklu çılgın ayakkabılara merak salmayıp da ne yapacağız? Geçtiğimiz yıl garip ve sezonluk bir 'heves'miş gibi görünüyorlardı, o yüzden çok da fazla ciddiye almamıştık. Ne var ki yeni sezon geldi çattı, tüm podyumlar tarandı. Ne olduysa oldu bir kere, aklımız onlarda kaldı. Gösteriş hakkımızı ayakkabıya kullanmaya karar verdik. Yatırım yapmaya değecek özel parçalar arayışına böylece son veriyoruz, duyurulur! Ayaklarımızın en iyi dostu olur mu bilinmez, lakin topukların şekline, tabanların durumuna bakılacak olursa işimiz oldukça zor görünüyor! Dolce & Gabbana trendse trendi, modaysa modayı bizlere her zaman en iyi yansıtanlardan... Ekose olsun, denizci trendi olsun, ya da bu sezonki pijama takıntısı olsun, her zaman körü körüne gidiyor... Belki Gucci ile birlikte spesifik bir eğilimi hakkıyla gösteren birkaç markanın da başında. Dış giyim olarak tasarlanmış saten pijama takımlarının altında kullanılan yüksek ökçeler, topuğun yerle temasını kesen ikinci tabanlarıyla göze batıyor. Renkler olabildiğine göz alıcı; doreler ve metalik bronz vurgular kıyafeti sokak için uygun kılma iddiası taşıyor gibi.

celineshoes - Sanat eserleri üzerinde yürüyeceksiniz!guccishoesssss - Sanat eserleri üzerinde yürüyeceksiniz!


Dost başa, düşman mecburen ayağa bakıyor ayakkabı bu kadar özel olunca! Celine defileler indeki yüksek tabanlıları görünce, kimi büyük kış bahçelerinde rastladığımız, içinden sarmaşık geçen tahta süslemeleri anımsadık. Ya da hani kır düğünlerinde gelinle- damadın altından yürüdüğü oymalı geçitleri! Yüksek taban ve daha yükseğe çekilmiş topuklar... Siyah ve beyazın nefis uyumu ve podyumdaki net ve etkili modeller, klasik ve iddialı kesimlerle oldukça tutarlı bir tasarım. Celine, kendinden emin, havalı kadının adresiyse eğer, ayakkabılarının da aynı güçlü adımlarla bastığını ve doğru adreste ikamet ettiğini söylemek gerekir. Aynı durum Christian Dior için de geçerli. Kıyafetten makyaj ürünlerine, ayakkabıdan çantaya marka belli bir çizgide ilerliyor. Minimalizm Dior'a göre değil; John Galliano'nun hayallerine sınır tanımadığı koleksiyonda da bu kaide bozulmuyor. Kısa flörtöz elbiseler, iç gösteren etekler, deri, hayvan baskıları, etniğe bambaşka bir bakış açısı sunan pullar, zımbalar ve deniz kabukluları. Sıra 'ayak'lara gelince 'kabının' da haliyle sade, bu gösterişli ruh haline uygun olacağını düşünürdük... Oysa ayaklarda da kayda değer bir anlatım var. Renk deseniz renk; bakınız süet fuşya taban, metal deseniz o da var, hem de en iddialısından. Hamile bir kadın büstü ve topukla birleştiğinde şekli bozulan yüzü. Siz yürürken geride kalanlara bakıyor, üçüncü bir göz gibi. İç içe dolanan lame bantlar keza aynı şekilde etkili, bu acayip tasarımın bütünleyici detaylarından biri. Aynı Bizans dokumaları gibi, antik dönemlere gönderme yapıyor.

gianfrancoshoes - Sanat eserleri üzerinde yürüyeceksiniz!christiandiorshoe - Sanat eserleri üzerinde yürüyeceksiniz!

Gianfranco Ferre ile geometri dersine katılıyoruz. Tek renk tasarımların ve keskin çizgilerin buz gibi estiği, kusursuzluğuyla göz dolduran podyuma mankenler aynı soğuk havayı taşıyan gönye-vari topuklarla basıyor. Diagonal açıların hüküm sürdüğü, grilerin, şeffaf plastik parçaların ve vidaların moda ezberimizi bozduğu bir rüyada gibiyiz sanki. Hussein Chalayan'ın ayakkabılarını 'architectural'ın en yalın haline güzel bir örnek olduğu için seçtik. İncecik düz metal topuk, 'minimalist' bir yapıya sahip; siyah çoraplar ve dolgu taban bu 'endüstriyel' ciddiyeti az da olsa kırmayı başarıyor.

zacposenshoe - Sanat eserleri üzerinde yürüyeceksiniz!johngallianoshoe - Sanat eserleri üzerinde yürüyeceksiniz!

Sophia Kokosalaki Art-Deco çağrışımları olan bir modelle karşımızda. Vurucu siyah-dore birlikteliğinin yanı sıra, Superman'in belası 'Kripton Gezegeni'ndeki kristalize madenleri andıran topuklar, modelin etkili olmasında söz sahibi. Michael Kors'un yaklaşımı ise tam tersi gibi. Zarif ve sofistike tasarımlarıyla benimsediğimiz 'rafine' tarzına, bu kalın tabanlı ve ortası yarık çift topuklu modelle ara verdiğini görüyoruz. 'Yapı'nın daha kaba saba hali, kaba inşaattan ibaret bu bahsettiğimiz. Oysa Zac Posen öyle mi yapıyor? Topuktan bantlı, rugan 'anneanne' sandaletlerine çaktığı sacı, lacivert veya camgöbeği topuklarla bize ustalık taslıyor. Topuklar can alıcı, keskin ve tehlikeli... Yırtıcı köpekbalıklarının dişleri gibi! Bence bu favori peşine düşüyoruz!1235200815844 5470 - Sanat eserleri üzerinde yürüyeceksiniz!


2235200815844 5470 - Sanat eserleri üzerinde yürüyeceksiniz!


3235200815844 5470 - Sanat eserleri üzerinde yürüyeceksiniz!4235200815844 5470 - Sanat eserleri üzerinde yürüyeceksiniz!5235200815844 5470 - Sanat eserleri üzerinde yürüyeceksiniz!12352008151135 5470 - Sanat eserleri üzerinde yürüyeceksiniz!


22352008151135 5470 - Sanat eserleri üzerinde yürüyeceksiniz!32352008151135 5470 - Sanat eserleri üzerinde yürüyeceksiniz!


42352008151135 5470 - Sanat eserleri üzerinde yürüyeceksiniz!


52352008151135 5470 - Sanat eserleri üzerinde yürüyeceksiniz!126520089505 5470 - Sanat eserleri üzerinde yürüyeceksiniz!