Tasarımlarına bakıp iç geçirdiğimiz ünlü markalar, spor koleksiyonlarıyla ve alt markalarıyla sokakları da podyumlara çeviriyor…trans - Dünyaca ünlü tasarımcılardan sokak modası!
adidasbystella - Dünyaca ünlü tasarımcılardan sokak modası!adidasbystella3 - Dünyaca ünlü tasarımcılardan sokak modası!


Spor giyim markalarının farklılık yaratan tasarım koleksiyonları ve normal giyim markalarının isimlerine değer katan, hitap ettikleri kitleyi genişleten genç ve sportif alt markalar… Spor çizgilerin şık vurgularla kademe atladığı, şık parçaların arasına sportif nüansların sızdığı 'hem aktif hem şık’ bir sezon yaşıyoruz... Haydi hayırlısı!

Belirgin bir tarzı olan, kendini kanıtlamış ünlü tasarımcılarla yapılan verimli işbirlikleri, modanın müzikle flörtü. Adidas, meşhur üç çizgisinin kapsama alanını genişleterek giyim piyasasında zaten güçlü olan pozisyonunu sağlamlaştırmaya devam ediyor. En bilineni ve yerleşiği Stella McCartney olmak üzere, Yohji Yamamoto'nun Y-3 koleksiyonu ve Jeremy Scott / Adidas Originals çalışması, günlük hayatını rahat kıyafetler içinde geçiren, spor giyimi bir hayat tarzı olarak benimseyenler için yepyeni ve heyecan dolu bir soluk niteliğinde adeta. Yohji Yamamoto keskin, iddialı ve siyahla çerçevelenen imzasını Adidas için ustaca kurgulanmış çizgilerin ve akıllı detayların altına atıyor. Y-3, 'high-end' olarak nitelendirilen, günün tamamını efor sarf edilmemiş bir şıklık anlayışıyla tamamlamayı amaçlayan şehirlilere hitap eden çizgide seyrediyor. Stella McCartney ise sporun ve egzersiz biçimine yönelik giyinmenin, aynı zamanda da stil sahibi olmanın önemini tekrar hatırlatıyor bize. 'Yoga', 'dance', 'swim' ve 'gym studio' gibi kategorilere ayrılan kıyafetlerde işlevsellik, rahatlık, esneklik ve şık aksesuarların kullanımı ön planda. Missy Elliott koleksiyonunda ise rapçi sokak ruhunun parlak eşofman takımlara, lame ve doreyle canlanan spor ayakkabılara ve hatta uzun boksör botlara taşındığını görüyoruz. Ruhunda tatlı bir serserilik barındıran, sokak giyimine sofistike bir bakış açısıyla yaklaşanlar için... Tam tadında, dozunda asilik!


MoschinoCheap&ampChip2 - Dünyaca ünlü tasarımcılardan sokak modası!DieselBlackGold2 - Dünyaca ünlü tasarımcılardan sokak modası!

Hemen her markanın kot üretmeye başlamasıyla, denim alanında artık çok fazla alternatif var. Bu nedenle Diesel bizlere kendini tekrar hatırlatmak, eski tutkumuzu canlandırmak istiyor olacak ki, arka ceplerine meşhur Originals mührü basılmış kot pantolonlarını Adidas mağazalarında satışa sunuyor. Aslında her iki marka açısından da elverişli bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Diesel böylelikle esas uzmanlık alanıyla daha fazla noktadan, daha çok insana ulaşabilirken, Adidas tepeden tırnağa tek bir adreste alışveriş yapma imkanı sağlıyor. Sıra dışı tasarımlarıyla tanınan çılgın çocuk Jeremy Scott'un henüz Türkiye'ye varmayan Adidas koleksiyonu ise, kendi parçalarında hızını alamayıp yeni kesif alanları arayan tasarımcının moda dürtülerini tatmin ettiği yeni bir platform gibi. Koleksiyonda neler mi var? Leopar desenleri, püsküller, pullar, payetler hatta kanatlı ayakkabılar... Dört gözle bekliyoruz!
trans - Dünyaca ünlü tasarımcılardan sokak modası!
dikiniyi2 - Dünyaca ünlü tasarımcılardan sokak modası!bluGirl1 - Dünyaca ünlü tasarımcılardan sokak modası!

Bir de hazır giyim markalarının alt markaları var. Yüzde yüz spor giyime kadar uzanmasalar da isimlerinin birlikte anıldığı yerleşik tarzdan herkese ulaşabilmek adına sapan, kendini farklılaştıran Roberto Cavalli'nin tazesi Just Cavalli, Moschino'nun hafifi Cheap & Chic, Blumarine'in küçük kızı BluGirl, Donna Karan'ın Nevv York'lusu DKNY, Diesel'in renklisi Black & Gold ve Max Mara'nın sporcusu Sportmax gibi... Sırayla ele alacak olursak, tek omuzlu ve leopar desenli mor mayo, Cavalli'nin vahşi eğilimlerini net bir şekilde yansıtırken oversize askılı çanta ile yumuşatılan imaj çok daha genç ve vurdumduymaz olmuş. Ana marka Cavalli'nin ağır ve vamp üslubu aksesuarlarla hafifletilmiş. 'Şık ve ucuzum' diyen Moschino Cheap & Chic ile rahat ve sportif giyimin temel kuralı, 'layering' yoluna, yani kat kat giyinme yoluna sapılıyor. Bütüne bakıldığında çok şık bulduğumuz bu stil, parçalar tek tek ele alındığında özellikle cıva gibi parlayan kumaşların kalitesi, sportif kesimleri ve kullanışlı yapılarıyla göze batıyor.


sportmaxmara2 - Dünyaca ünlü tasarımcılardan sokak modası!sportmaxmara - Dünyaca ünlü tasarımcılardan sokak modası!


BluGirl'de 'küçük kız' havasının kıyafetleri taşıyan mankenlerin yanaklarındaki tatlı pembeden saçlardaki kurdelelere ve genelde hüküm süren romantik havaya kadar tutarlı bir şekilde uygulandığını görüyoruz. Hareketli bir yaşama imkan veren, zarif, dinamik ve pratik tasarımların egemenliğini haykırıyor BluGirl; Blumarine'in dişi ve kendinden emin tarzını baz alarak.

Giyim konusunda her şeyin vücutla başlayıp yine vücutla bittiğine inanan Donna Karan ise düşünce tarzıyla bile hareketli, aktif hayata ne kadar yakın durduğunu gösteriyor. Hava alan akıcı kumaşlar, vücudu saran ama sıkmayan parçalar; yani saf lüks, vücutla oluşturduğu uyumlu kimya nedeniyle insana kendini iyi hissettiren kıyafetler yaratıyor.Y 3 2 - Dünyaca ünlü tasarımcılardan sokak modası!DieselBlackGold - Dünyaca ünlü tasarımcılardan sokak modası!


Diesel Black Gold koleksiyonu biraz daha Y–3 mantalitesine yakın. Yani hitap ettiği kitle belli; markanın kendisi denim ve 'casual wear' rahat giyim alanındaki iddiasını koruyor. Yeni koleksiyonunda bildiğimiz tarzını yer yer daha sofistike hale getirirken aynı zamanda eskitilmiş görüntülü eşofman altları, açık renkli kot ceketlerle dışarı çıkmayı affedilir hale getiriyor. Max Mara'yı lüks, zarif ve sofistike tarzıyla biliriz. Çok bellidir çizgisi. O nedenle belki de aslında sportif bir alt marka yaratmak en çok bu markanın işine yarıyor. Ana markasında klasik yapısından asla şaşmazken, sezonluk eğilimleri Sportmax'de irdeliyor. Pijama misali çizgili pantolon, kıvrılmış kemer bölgesi, düğmeli atlet ve kapüşonlu ceketle, 'hem aktif hem şık' giyim trendinin en güzel anlatımına, sokaklara indiğine tanık oluyoruz...