Evde veya işyerinde oturduğunuz yerden; yazın terlemeden, kışın üşümeden dolaşıp alışveriş yapmak çok eğlenceli. Peki güvenli mi? İşte sanal alemde alışveriş hakkında harika bir rehber...trans - İnternette alışverişin kuralları
Alışveriş yapmaktan hangi kadın hoşlanmaz ki? Kredi kartı borçlarınız olsa da içinizdeki o canavar dur durak bilmeyebilir. Sinemada “Bir Alışverişkoliğin İtirafları”nı izlerken kendinizden bir parça görüp halinize üzülmediniz mi? Durmadan alışveriş yapan, bankalarla sürekli problem yaşayan Rebecca kadar olmasa da, sizin içinizde de zaman zaman ortaya çıkan bir alışveriş canavarı yok mu? Bu girdaba benzeyen para harcama dünyasının bir başka yüzü daha var. O da internet!

Sayısız internet sitesi arasında dolanırken sadece Facebook'a girmediğinize ya da sadece e-postalarınızı kontrol etmediğinize, zaman zaman alışveriş sitelerine de şöyle bir göz attığınıza eminiz. Eğer, sanal alemdeki sınırsız seçenekler başınızı döndürüyor ve güvenliğinizi ihmal ettiğinizi düşünüyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Her kadının rüyası

- Özellikle biz kadınların çok önem verdiği şeylerden biri de iç çamaşırı alışverişi olsa gerek. Mağazalara girer çıkar, rengarenk takımlar arasından kendimize en yakışanı bulmaya çalışırız. Giy çıkar, giy çıkar karar verene kadar soyunma kabininde dakikalarımızı hatta saatlerimizi harcarız. Halbuki bir iç giyim markasının internet sitesine girerseniz bu zahmetli alışverişin ne kadar kolay yapılabileceğine şaşırabilirsiniz.

- Hiçbir şey denemenize gerek olmadan, mankenlerin üstünde gördüğünüz takımlara tıklar da tıklarsınız. Bedeninizin Amerikan ya da Avrupa ölçüsündeki karşılığını öğrendikten sonra birbirinden şık seçenekler arasında dolanmaya bayılacaksınız.

- Üstelik her şey gayet güvenli görünüyor. Burada yapacağınız alışverişin ücreti siteye numarasını girdiğiniz kredi kartınızdan kesiliyor.

- Alışverişiniz tamamlandıktan sonra yine e-posta adresinize gelen bilgilendirme postasında bulunan alışveriş numarasını bir yere not edin. Bir sorun çıktığında bu numara ile yardım isteyebiliyorsunuz.

- Bu sitelerdeki en önemli şeylerden biri ise ana sayfada zaman zaman beliren fırsat seçenekleri. Alışverişiniz 100 Dolar ve üzerinde tutarsa, ekstra indirimler veya küçük hediyeler kazanmanız mümkün ya da benzeri kampanyalar olabiliyor.

- İnternet sitesinde gördüğünüz ürünlerin bazıları aynı markaların mağazalarında satılmıyor. Ayrıca sitedeki indirimleri mağaza da bulamayabilirsiniz. Bu da internette alışverişin harika yanlarından biri.

- Dikkat etmenizi önereceğimiz bir başka şey ise, sitede mankenlerin üstünde gördüğünüz modellerin size hayal ettiğiniz kadar yakışmama riski. Alışveriş sırasında seçtiğiniz ürünlerin bedenlerine ekstra dikkat harcamalısınız.

Artıran kazanıyor!

Sanal alemdeki açık artırma siteleri uzun zamandır revaçta. Türk siteleri de, ünlü ebay aratmayacak kadar başarılı. Buradaki amaç, satın almak istediğiniz bir ürünü en yüksek teklif vererek 'kazanmak' yani satın almak. Beğendiğiniz şeyi almak için sabırlı olmanız ve en önemlisi de açık artırmanın biteceği saati kaçırmamanız gerekiyor.

Peki, bir ürünü 'kazandıktan' sonra işler nasıl yürüyor?
İsterseniz ödeme yapmak için kredi kartı numaranızı girebilir ya da belirtilen hesap numarasına havale yapabilirsiniz. Ürünü beğenmeyip kargoyla geri yolladığınız takdirde, yatırdığınız miktar sizin belirlediğiniz hesaba iade ediliyor. Böylelikle satıcıyla parasal konularda muhatap olmanıza bile gerek kalmıyor.

Bu durum eBay için de geçerli ama burada ürünü geri yollamak için hayli uğraşmanız gerekiyor. Milletlerarası kargo ücreti, satıcıyla bağlantı kurmak derken işler içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. eBay'de ödeme şekli de Türkiye'dekinden çok farklı. Burada PayPal diye bir sistem devreye giriyor. Zaten çoğu satıcı PayPal'le yapılmayan ödemeleri kabul etmiyor.

Bunun için önce paypal adresine girerek kendinize bir hesap oluşturuyorsunuz. Kredi kartı numaranızı belirtilen bölüme giriyor ve bir şifre ediniyorsunuz. eBay'de alışveriş yaptıktan sonra ödeeme aşamasına geldiğinizde PayPal şifrenizi giriyorsunuz ve söz konusu miktar kredi kartınızdan çekiliyor. Bu şekilde her seferinde kredi kartı numarası girmekten kurtuluyorsunuz. Üstelik işlemlerinizi son derece güvenli bir sistem içinde yürüttüğünüzden içiniz rahat oluyor. Bu sistem yurtdışında, özellikle de Amerika'da öyle yaygın ki, PayPal hesabınızla kiranızı bile ödeyebiliyorsunuz.

Sanal kart da güvenli.

İnternette alışveriş için başka bir seçenek de sanal kart uygulaması. Artık neredeyse tüm bankaların sunduğu bu hizmette ödemeyi, sanal karta harcamak istediğiniz miktarda para yükleyerek risksiz bir biçimde yapıyorsunuz. Yalnız bankalardan bu tür ekstra hizmetler almayı düşünüyorsanız imzalayacağınız sözleşmeleri iyice okumayı ihmal etmeyin.

İpucu: Beğendiğiniz ürünü birkaç farklı sitede araştırıp fiyat karşılaştırması yapmayı ihmal etmeyin.


Satın alamayacağınız şey yok!

Alışveriş sitelerinde kitap, bilgisayar ve hatta spor aletleri bile bulmanız mümkün. Türkiye'deki bir internet sitesinden yaptığınız alışverişin ödemesini, kredi kartı veya banka havalesi ile yapabilirsiniz. Site her ne kadar güvenli olsa da içinizin rahat etmesi açısından havale seçeneğini tercih etmenizi öneriyoruz.

Bazı sitelerde ise sadece kredi kartı ile alışveriş yapabiliyorsunuz. Bazı sitelerinse gönderim ücretleri yüksek olduğundan com. uzantılı adresleri yerine örneğin co.uk. uzantılıları (varsa) tercih edilebilir. Böylece ürünler Avrupa'dan gönderildiğinden siparişleriniz daha kısa sürede elinize ulaşır.

Burada karşılaşabileceğiniz sorunlar ise, yaptığınız ödemenin kredi kartınızdan iki kere çekilmesi veya siparişlerinizin elinize ulaşmaması olabilir. Bu gibi durumlarda alışveriş yaptığınız sitenin yardım masasına bir e-posta atmanız ve bankanızla iletişime geçmeniz kendinizi çift taraflı garanti altına almanızı sağlayabilir. Bankaya başvuru için harcamaya itiraz dilekçesi doldurmanızın yeterli olduğunu ekleyelim.