Dolabınızda Bahar Temizliği Yaptınız mı?


Yaz mevsiminin ilk günlerine adım atmak üzereyiz. Soğuk havalardan korunmak için giydiğimiz kalın botlardan, kabanlardan kurtulduk. Dışarı çıkarken gömlek üzerine ince bir hırka giymek yeterli olabiliyor.
Dolabınızda Bahar Temizliği Yaptınız mı?
5FB2D855F779B78C2A5D29E7BB3C6 - Dolabınızda Bahar Temizliği Yaptınız mı?

Doğa, kendiniz yaza hazırlıyor. Peki, siz dolabınızı hazırladınız mı? Kışlık kıyafetleriniz hâlâ dolabınızı işgal ediyor ve yeni sezon için aldığınız kıyafetleri koyacak yer bulamıyor musunuz? Cevabınız evetse, bahar temizliğinin vakti gelmiş demektir.
Önceden bilmelisiniz ki yorucu bir iş yapacaksınız. Bu nedenle kıyafetlerinizi düzenlerken, dinlenmiş ve boş saatlerinizin olduğu bir günü tercih etmelisiniz. Birçoğumuz için hafta sonları tatil anlamına gelir. Eğer hafta sonunda çalışıyorsanız, izinli olduğunuzu günü bu iş için feda edebilirsiniz.
Zamanı belirlediyseniz, ön hazırlıklara başlayabilirsiniz. Kışlık kıyafetlerinizi saklamak için bol miktarda hurç, vakumlu poşet, karton kutu ve askıya ihtiyacınız olacak. Marketlerden ve çeşitli mağazalardan saklama araçlarını temin edebilirsiniz.
Hazırlıklar tamamsa düzenlemeye başlayabilirsiniz. Dolabınızda ne varsa dışarı çıkarın. Eğer kıyafetlerinizi yere koyacaksanız, leke olmaması için temiz bir örtü sermenizde fayda vardır.Saklayacağınız kıyafetleri gözden geçirin. Öncelikle temiz olup olmadıklarını kontrol edin. Üzerinde leke ya da ter kokusu varsa vakit kaybetmeden çamaşır makinesine atın. Yıkamadan kaldırdığınız kıyafet, kış geldiğinde size ekstra iş yükü olarak geri dönecektir.
Duygusal yaklaşımlardan vazgeçip kıyafetleri değerlendirmenin vakti geldi. Geçen kış, mağazadan çok beğenerek aldığınız pantolonu sadece bir kez mi giydiniz? Siyah kazağınız artık küçük mü geliyor? Triko elbiseniz yanlış yıkama sonucu deforme mi olmuş? Veda zamanı geldi çattı. Kıyafetlerinize ve kendinize karşı dürüst olun. Artık sevmiyor olabilirsiniz, kilo almış olabilirsiniz, tarzınız değişmiş olabilir… Bu kıyafetleri ayrı bir torbaya düzgünce istifleyin. Giyebilir durumdaysa ihtiyacı olan insanlara vermek üzere kenarda bekletin.
Son düzenlemelerinizi yaptıktan sonra sıra kıyafetleri yerleştirmeye geldi. Elbise, kumaş pantolon, kazak gibi kıyafetlerinizin kırışmaması için katlamak yerine rulo gibi sararak kutuya ya da vakumlu poşete yerleştirin. Böylece katlama izleri olmayacak ve kış için çıkardığınızda daha kolay ütülenecektir.
Kabanlarınızı mutlaka askıya asıp, dışına bir elbise kılıfı geçirin. Ceplerine naftalin yerleştirebilirsiniz. Bu sayede dış etkilere karşı korunmuş olacaktır.
Kışın giydiğiniz koton çoraplara artık ihtiyacınız yok. Her birini içine doğru sarıp, saklama kutularına yerleştirin. Aynı durum, triko ya da kalın kumaştan yapılmış kemerleriniz için de geçerlidir.
Kışlık kıyafetler kaldırıldı. Yaza uygun incecik, rengarenk kıyafetler dolaba yerleştirildi. Artık her aradığınızı kolayca bulabileceksiniz. Dolabınız düzenli olduğu için özenli davrandığınız takdirde kolayca dağılmayacak. Yaşasın yeni sezon! Yaşasın yaz mevsimi!