Ayakkabı bağlarını sürekli açıp bağlamak zorunda kalıyorsanız, her seferinde ya çok sıkı, ya da çok bol oluyorsa, nasıl bağlamanız gerektiğini söyleyebiliriz.


trans - Ayakkabınız rahat değilse, sorun bağcıklarda olabilir
Avustralyalı Matematikçi Burkhard Polster, yedi çift delikli bir spor ayakkabının 400 milyon bağlama yöntemi olduğunu iddia ediyor. Bu metotların yüzde 99’u en az Polster’ın kendisi kadar çılgın olabilir, yine de bu yazıya bir göz atmanızda fayda var. Bu yöntemlerle ayaklarınızı koruyacak ve bir sonraki pedikür seansına harap olmuş ayaklarla gitmeyeceksiniz. Ayak probleminizi belirleyin ve doğru dürüst bağlayın bağcıklarınızı…


Ayakkabım parmaklarımı sıkıyor!

Çözüm: Çift bağcık
Great Feet for Life kitabının yazarı Paul Langer, ayakkabının ayağın sadece üçte ikisini kavraması gerektiğini söylüyor: “Ayak parmaklarını rahatça kıpırdatabilmelisin.” Ayaklarınızın soluk alabilmesi için bir bağcığı alttan ikinci delikten başlayarak yukarı doğru çıkarmalısınız. İkinci bağcığı da en alt deliklerden başlayarak ortaya kadar çıkarıp bileklere ulaşınca fiyonk atabilirsiniz.


Ayak tabanım çok yüksek.

Çözüm: Bir çift delik atlayın…
Ayak tabanınız yüksek ya da ayağınızın üstünde kemik varsa bu metot işe yarayabilir. Bağcığı dolamaya alttan başlayarak üç-dört çift delik boyunca çaprazlama gidin. Ortaya gelince bağı çapraz bağlamak yerine bir üst deliğe geçirin, sonra tekrar çaprazlama devam ederek bağlayabilirsiniz.


Topuklarım sabit durmuyor.

Çözüm: Topuk sabitleme tekniği

Bağcığı deliklerden klasik yöntemle geçirdikten sonra en üst deliklere ulaşınca çapraz bağlamayın. Bağı her iki taraftan da bir üst deliğe geçirerek ikişer düğüm deliği oluşturun. Sonra bağcığın iki ucunu bu deliklerden geçirerek iyice sıkın. Böylece topuğu sabitlemiş olursunuz.


Ayakkabı bağlarım sürekli çözülüyor.

Scott Comp Koşu Ayakkabısı / 85 TL
Topuğun sabit kalmasını sağlayan hafif bir sisteme sahip ayakkabının bağcıkları, pamuk ve polyester karışımı bir maddeden üretilmiş. Böylece bağcıklar hareket ederken asla çözülmüyor. Sürtünmeyi azaltarak ayağın su toplamasını engelleyen taban sayesinde incinmekten kurtuluyorsunun. Topuk ve ön bölümdeki Ultralite köpük ise genel rahatlığı arttırıyor.

Bağcıklarımı devamlı söküp bağlamak zorunda kalıyorum; ya fazla sıkı ya da fazla gevşek oluyor.


Çözüm: The North Face Hedgehog Ayakkabı / 237,60 TL
Bu su geçirmez ve nefes alabilir Gore Tex XCR astarlı modelin arka tarafındaki makara bağcıklarla, ayakkabıyı hiç uğraşmadan sıkabilirsiniz. Yüksek şok emici özelliğe sahip vibram taban, eklemlere uygulanan yükü azaltıyor. İster yürüme bandında ister dağlarda yürüyüş yaparken rahatlıkla kullanabilirsiniz.

trans - Ayakkabınız rahat değilse, sorun bağcıklarda olabilir