Bazılarımız sadece denizin ve güneşin tadını çıkarmak için plajlara inerken, bazıları da dünyanın parasını verip aldıkları bikini ve mayoları, şaşaalı takıları, saç ve makyajları ile gösteriş yapmak için plajlara iniyor.


trans - Plajlar tatil yeri mi, gösteriş yeri mi?
Ivana Sert siyah - Plajlar tatil yeri mi, gösteriş yeri mi?


Yaz güneşi denizin masmavi sularından yansıyarak sahili yakıp kavuruyor. Zamanın ilerlemediği hissini yaşatan tipik bir yaz gününün durağanlığımı beach club'ın hareketliliği bozuyor. Yer yer iskele üzerine kurulmuş amfilerden yayılan müzik, denizin dinlendirici sesini bastırarak; güneşlenen ve bir yandan sohbet edenlere hızlı bir şekilde adrenalin pompalıyor. Bir karmaşadır devam ediyor... Yan yana dizilmiş dip dibe şezlongların üzerinde kitap okuyanlar ya da başka bir şeyle meşgul olanlar azınlıkta. Çoğunluk, daha çok olduğu yerde müziğe eşlik etmeyi, bir yandan göz ucuyla etrafı kesmeyi ya da iskele boyunca her seferinde ayrı bir bahane bularak bir ileri bir geri turlayarak boy gösterisi yapmayı tercih ediyor. Hemen hemen herkes, kendisinden çok etrafındakilerle ilgileniyor. Eskiden tatil denilince aklımıza gelen deniz, kum ve güneş üçlüsünün yerini artık beach club'larda az deniz, çok eğlence ve sınırsız gösteriş alıyor.

sureyya yalcin dore - Plajlar tatil yeri mi, gösteriş yeri mi?


GÖSTERİŞTE SINIR YOK!
Bodrum ve Çeşme gibi popüler tatil beldelerinde son yıllarda ardı ardına açılan beach club'lar, yaz eğlencesindeki son trend'leri belirliyor. Hem tatil anlayışı hem de insanların tatildeki görünümü açısından doğallık ve sadelik git gide demode olmaya başlıyor... Plajlar; denize girmek, güneşlenmek ve dinlenmekten çok kimilerine göre gösteriş yapmak için vazgeçilmez birer teşhir platformu! Şehirdeki gece kulüplerinde ya da davetlerde rastladığımız ve ağzımızın bir karış açılmasına sebep olan abartılı siluetler; artık plajları da ele geçirmiş durumda.

Güneşlenirken ya da beach'lerin iskelesinde turlarken çekilmiş fotoğraflarıyla gazete ve dergi sayfalarını süsleyen ünlü kadınlar, tatilde bile gösterişte sınır tanınmadığının en büyük temsilcileri! Onlar için öyle sabah kalkar kalmaz havluyu kapıp kendini denize atma gibi bir durum söz konusu bile değil! Plaja inmek; önceden kurgulanmış gerekliliklerin özenle yerine getirildiği, ciddi hazırlıklar gerektiren ve kesinlikle hafife alınmaması gereken uzun bir ritüel...


trans - Plajlar tatil yeri mi, gösteriş yeri mi?
eda taspinar yesil - Plajlar tatil yeri mi, gösteriş yeri mi?


PLAJA ADIM ADIM HAZIRLIK
Plaja gitmek kimileri için hazırlıklar gerektiren uzun ve ciddi bir ritüel... Bu ünlüler ve beach'lerde gösterişe bayılan kadınlar için plaj prodüksiyonunun ilk adımı kusursuz bir saç ve makyajdan geçiyor. Dikkatli bir şekilde toplanmış ya da fönlenmiş saçları ve suya dayanıklı kalıcı ürünlerle yapılmış makyajı tamamlamak işin sadece başlangıç kısmı bile olsa bu saatler alabiliyor. Saç ve makyajın ardından sıra geliyor ikinci adıma yani vücut kusurlarını gizleyen bakım kürlerini uygulamaya...

Işıltılı vücut kremleri, özel yağlar ve losyonlar sürüldükten; çatlak ve selülitleri gizleyen kapatıcılar ile rötuş yapıldıktan sonra temel hazırlıklar tamamlanmış oluyor ve artık hazırlıkların son adımına ve püf noktasına geliniyor... İşin en can alıcı kısmı; en dikkat çeken bikini ya da mayokiniyi seçmek ve yine onu en dikkat çeken aksesuarlarla daha da dikkat çekici bir hale getirmekte! Tabii ki akşam saatlerine kadar sadece tek bir bikini ya da mayokini ve aynı aksesuarlarla boy göstermek söz konusu bile olamayacağından, plajda gün içinde sergilenecek alternatif kombinasyonları da önceden belirlemek gerekiyor.

NE KADAR DİKKAT ÇEKİCİ O KADAR İYİ!
Geçen yaz sezonundan kalma bikini ya da mayokiniler içerisinde tekrar boy göstermek geri dönüşü olmayan bir hata olarak kabul edildiği için tatil öncesi bol sıfırlı alışverişler yapılıyor. Tasarımda ve aynı zamanda da rüküşlükte sınır tanınmadığının kanıtı olan taşlı mayokiniler ile yeri geldiğinde altı ve üstü kıvrılarak küçültülebilen, her an bir frikiğe sebep olabilecek işlemeli, pullu, payetli, tüylü, taşlı, rengârenk bikiniler; beach'lerde ilgi odağı olmak için tercih edilebilecek en doğru seçenekler arasında yer alıyor. Binbir Gece Masalları'ndan fırlamış, yerlere kadar uzanan ışıltı ve taşlı oryantal kaftanlar ise bu abartılı görünümü pekiştirmek için bire bir! Onların da mümkünse daha alaturka bir görünümü yansıtan desenli olanları ya da fosforlu tek renk olardan istenilen dikkat çekici etkiyi yaratıyor.

Tabi ki böyle bir kombinasyon, basit bir flip flop ile tamamlanamayacağından; ideal seçim dize kadar tırmanan gladyatör sandaletler ya da on üç santimlik platformlardan yana oluyor. Aksesuarlar ve güneş gözlükleri de dikkat çekici bir görünüm yaratmak adına önemli bir role sahip. Kolda ve zaman zaman ayak bileklerinde kelepçe bilezikler; el ve ayak parmaklarında yüzükler, pırlanta küpe ve kolyeler, bele takılan altın ya da gümüş zincirler, taşlı güneş gözlükleri ve mücevher saatler; deniz kenarında tercih edilen sade aksesuarlar arasında!


giselebunchenbeach - Plajlar tatil yeri mi, gösteriş yeri mi?


ÜNLÜ YILDIZLAR DOĞALLIKTAN YANA
Ülkemizin popüler tatil yerlerindeki manzaranın tuhaflığı ve daha doğrusu anormalliği, ünlü Hollywood yıldızlarının deniz kenarında çekilmiş paparazzi fotoğrafları ile karşılaştırıldığında daha da çok ortaya çıkıyor. Hawai, Malibu ya da Akdeniz'in ıssız sahillerinde görüntülenen Hollywood ünlüleri; beach club'ı bırakın şezlongların bile olmadığı plajlarda havlularını kuma atarak tatilde yapılması gereken başlıca şeyi yapıyor ve denizin tadını çıkarıyorlar. Makyajı ya da saçı bozulur diye ayağım suya sokmayan ve bronzlaşmak adına bilinçsiz bir şekilde bütün gün güneşin altında kızaran bizimkilerin aksine onların fotoğraflarının çoğu denizin içerisindeyken çekilmiş...

Paris Hilton ve Jessica Simpson gibi istisnalar dışında kafalarına geçirdikleri şapkaları ve belli ki gösteriş için değil denize girmek için aldıkları sade bikini ve mayoları ile Hollywood yıldızları; son derece doğal ve normal! Makyaj ya da saç yaptırmak bir yana dursun basit bir kolye ya da küpe takanlar bile hemen hemen hiç yok...

Plaj dönüşü üzerilerine geçirdikleri şort ve ayaklarında flip flop'ları ile ünlü yıldızlar; ölçülü gösterişin yerinin plajlar değil sadece kırmızı halı olduğunun bilincine sahip olduklarını kanıtlıyorlar.

penelopeatbeach - Plajlar tatil yeri mi, gösteriş yeri mi?


ANAHTAR KELİME: ÖZGÜVEN
Her yerin bir davranış ve giyim kodu olduğunu göz önünde bulundurursak; denize girmek ve dinlenmek için gidilen plajlarda; salt gösteriş ve dikkat çekme adına abartılı bir görünüme bürünmek tuhaf ve komik bir duruma düşmeyi de beraberinde getiriyor... Ancak ne yazık ki hâlâ bazılarımız bunun farkında bile değil!

Bir kadın olarak abartılı bir rüküşlükle vücudunu teşhir ederek prim yapmanın kişiye ne kazandıracağı şüpheli... Bu yola başvuran kimi kadınların, dikkat çekerek ve bakışları kendi üzerilerinde toplayarak doymak bilmeyen egolarını tatmin etme arayışında olmalarını öz güven eksikliği olarak yorumlamak pek de yanlış olmaz... Gerçek hayatta prim yapan değerlerin yapay bir gösteriş değil; doğallık ve özgüven olduğu bilincine acaba bazılarımız ne zaman sahip olacaklar?

Kaynak: Marie Claire Ağustos Sayısı