Gisele gibi bacaklara sahip olmanın 7 yolu


SORUN 1: ŞİŞEN AYAK BİLEKLERİ

Sıkı ayakkabı ve çoraplar, uzun yolculuklar, regl öncesi dönemler... Tüm bunlar ayakların ve bileklerin şişmesine neden olan faktörler. Ancak bazı kişiler böyle tetikleyici faktörler olmadan da şiş ayak bilekleriyle karşılaşabiliyorlar. Bilindiği gibi kan ve vücut sıvıları kollardan ve bacaklardan kalbe dönebilmek için yerçekimiyle savaşıyor. Bütün gün ayakta kalmaksa vücut sıvılarının bir kısmının, özellikle ayak bileği çevresinde, dokulara sızarak onların şişmesine yol açıyor. Hormon seviyelerindeki değişiklikler de dokuların su tutmasını kolaylaştırıyor.

Çözüm Önerileri

Uzmana başvurun: Bu şikayeti çok sık yaşıyorsanız en iyi çözüm bir uzmana başvurmak. Çünkü basit bir sorun gibi algılansa da, tiroit hormonu bozukluğundan kalp rahatsızlıklarına kadar pek çok hastalığa da işaret edebilir. Başvurduğunuz uzman altında yatan nedeni tespit ettikten sonra, size uygun tedaviyi önerecektir.

Diüretik yiyecekler yiyin: Diüretik yani idrar söktürücü yiyecekler, bu sorunun hafiflemesine yardımcı oluyor. Yeşil sebzeler, meyveler, özellikle de salatalık ve enginar iyi idrar söktürücüler olarak biliniyor. Bitki çayları da vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı içecekler.

Tuzu azaltın: Şişmeyi önlemek için günlük tuz ihtiyacınızı kontrol etmeniz gerekir. Tuzun fazla alınması vücutta su tutulmasına neden olan başlıca etkendir. Eğer fazla tuzlu yemeye alışkınsanız bunu sınırlamanızda fayda var.SORUN 2: İNCE KILCAL DAMARLAR

Özellikle bacak üstlerinde, diz arkalarında ve ayak bileklerinde kırmızı-mavi renkte incecik damarların oluşturduğu topluluklar meydana gelebilir. Estetik olarak pek hoş görünmemesi dışında bu ciddi bir durum değildir. Hormon seviyesindeki değişiklikler, hızlı kilo almak, yo-yo rejimleri, aşın güneşlenme ve alkol kullanımı bu damarların oluşmasında başlıca etkenlerden sayılabilir.

Çözüm önerileri

Lazer uygulaması: Kılcal damarların ortadan kaldırılması için lazer uygulanabiliyor. Ancak etkisi sınırlı ve bu uygulama kısıtlı bir hasta grubu için uygun olabiliyor. Tabii ki bu işlemin sizin için uygun olup olmadığını da doktorunuz belirliyor. Bazen işlem sonrasında beyaz noktacıklar şeklinde izler de kalabiliyor.

İlaç tedavisi: Östrojen içeren ilaç kullananlara mümkünse bu ilaçların kullanımını bırakmalan tavsiye ediliyor. İnsülin enjektörleriyle kurutucu ilaç uygulaması da (skleroterapi) yapılıyor. Bu uygulama iyi seçilmiş hastalara, uzman ellerde yapıldığında başarılı sonuçlar alınabiliyor.SORUN 3: GENİŞLEYEN DAMARLAR VE VARİS

Varis estetik açıdan olduğu kadar sağlık açısından da ciddi bir durum. Varisler yüzeysel damarların tam çalışmadıklannın en belirgin ve en sık görülen göstergesi. Varis oluşumunun başlıca nedeni; bacaklardaki damarların iyi çalışmaması, kapakçıkların bozularak, kanın geri kaçmasına neden olması. Fazla basınca maruz kalan bacak damarları, zamanla esnekliğini kaybedip, gevşemeye başlar ve sarkabilir. Esnekliğini kaybetmiş damarlar da zamanla şişer ve cilt yüzeyinden de belli olan, mavimtırak düğümler haline gelir. Aşırı kilo, hareketsizlik, genetik etkenler, alkol ve sıcak ortamlarda uzun süre bulunmak varis oluşumunda akla gelen ilk sorumlular. Varis kendine kendine iyileşmez, git gide daha ciddi bir hal alabilir, yara haline bile gelebilir. O nedenle başlar başlamaz tedavi ettirmek gerekir.

Çözüm önerileri

Varis çorapları: Varis çorapları gelişmiş olan varisleri ortadan kaldırmasa da ilerlemeyi durdurabiliyor. Önemli nokta bu çorapların kullanımını yaz-kış ihmal etmemek.

İlaçla tedavi: Enjeksiyonla ilaç uygulaması, bilinçli bir şekilde yapıldığında çok iyi sonuçlar verebiliyor. Damarlarında ‘kapak kaçağı’ olmayan kişiler için en ideal tedavi yöntemidir. Ameliyat: Kapak yetersizliği olan hastalar için en uygun tedavi şekli olan ameliyat, uzman bir doktor tarafından yapıldığında da oldukça etkin bir yöntem. Ameliyattan sonra varisin tekrar etme ihtimaliyle kalan iz de son derece az ve belirsiz.


SORUN 4: GEVŞEYEN VE SALLANAN BACAKLAR Cildin elastikiyetini kaybetmesi, kas dokusunun gevşemesi vücudumuzda geniş sarkma alanları oluşturuyor. Bu problem en çok da üst bacaklarda görülüyor . Üstelik ne kadar zayıf olursanız olun bu problemi yaşayabiliyorsunuz. Ani kilo değişimi ve hareketsizlik bunun başlıca sebebi.

Çözüm önerileri

Yüzün: Mümkün olan her fırsatta yüzmek, sıkı bacak kaslarına sahip olabilmenin en güzel yolu. Düzenli yüzerek örneğin haftada 3 gün 45 dakika sadece 1 ayda bile bacaklarınızın görünümünde önemli bir ilerleme kaydedebilirsiniz. Eğer yüzmeniz mümkün değilse, yürüyüş yaparak hatta dans ederek, bacak kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.SORUN 5: ÜST BACAKLARDAKİ ÇATLAKLAR

Cilt çatlakları en yaygın sorunlardan biridir. Neredeyse her 3 kadndan biri bu dertten muzdarip. Cilt yüzeyinde sedef rengi çizgiler olarak görülen çatlakların nedeni, elit dokusunun esnekliğini kaybetmesi ve aşırı gerilme sonunda derideki elastik dokunun kırılması. Çatlakların oluşmasındaki en önemli faktörse çok sık kilo alıp verme ve hamilelik.

Çözüm önerileri

Mikrodermoabrazyon: Problemli bölgeye alüminyum kristaller püskürtülerek cilt aşındırılıyor ve 6-8 seans sonunda tam olarak yok olmasa da çatlaklar büyük ölçüde hafifliyor.

Lazer uygulamaları: Lazer ışınlarıyla cildin üst katmanları soyuluyor ve taze bir elit tabakası çıkması sağlanıyor. Ancak bu uygulama sonrasında güneşe çıkılması sakıncalı olduğu için kış aylarında yapılması daha doğru.
SORUN 6: PÜTÜRLÜ BİR CİLT

Şekli ne kadar güzel olursa olsun, cildi pürüzsüz olmadıkça bacaklarınızın gerçekten güzel olması söz konusu olamaz. Ancak başınız aşırı tüylenmeyle dertteyse bacakların pürüzsüzlüğünü koruma da pek kolay bir iş olmuyor. Aşırı tüylenmenin bilinen nedenleri arasında genetik faktörler, hormonal düzensizlikler yer alıyor. Öncelikle bir uzmana başvurarak, hormon testlerinizi yaptırmanız gerekiyor.

Çözüm önerileri

Lazer epilasyon: Lazer melanin pigmentleri tarafından emilen bir ışık dalgası gönderiyor ve lal kökünü tahrip ediyor. Doğru bir uygulayıcı, teknolojik açıdan etkin cihaz, tüyün renk ve karakteri lazere uygun olduğu takdirde sonuç almak mümkün. Epilasyon makineleri: Dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde ve çok kısa tüyler için bile uygulanabilir olması önemli bir avantaj. Tüylerin tekrar çıkış süresi de oldukça uzun.

Kozmetik çözümler: Son yıllarda piyasa çıkan son derece pratik ağda çeşitleri, tüy dökücü kremler, kadınlara özel tıraş bıçak ve köpüklerinden faydalanabilirsiniz. Veet'in lüy dökücü jel kremi Rasera, Sesu'nun rol şeklindeki ılık ağdası ve Gilette Venüs bu pratik ürünlerden bazıları.SORUN 7: BACAKLARDA AĞIRLIK HİSSİ

Bacaklarda ağırlık hissi sadece sizin değil, kadınların yaklaşık % 57'sinin sorunu. En önemli nedeniyse, bozuk kan dolaşımı. Kan dolaşımının yavaş olması nedeniyle, damarlarda basınç, ağırlık hissi oluyor ve bu durum çoğu zaman kramplarla beraber seyrediyor.

Çözüm önerileri

Bacaklar havaya: Fırsat buldukça, evde ya da ofiste ayaklarınızı yüksek bir yere yaslayarak mümkün olduğunca yukarıda tutmaya çalışın.

Soğuk suyla masal: Sabah ve akşam, bacaklarınızı dayanabileceğiniz kadar soğuk suya tutun ve bu arada da hafif hafif çimdikleyerek masaj yapın.

Bitkilerden faydalanın: Bazı bitkilerin kan dolaşımını hızlandırma özelliği olduğu biliniyor. 25 ml susam ya da badem yağına 4 damla lavanta, 4 damla da bergamot yağı karıştırılıyor ve masaj yağı olarak kullanılıyor.