Her günün ve her ortamın kurtarıcısı jean’in tarihi hakkında bilmedikleriniz... Yeni sezonda trendy jean’ler... Ksacası jean’in geçmişten günümüze uzun yolculuğu...


trans - Dünyanın vazgeçilmezi: JEAN
Yaşadığı dönemde "Görüp görebileceğim en dikkat çekici, en kullanışlı, en rahat, aynı zamanda da en umursamaz materyal olan jean'i bizzat kendim keşfetmiş olmayı isterdim" diyordu Yves Saint Laurent... Çadır bezi üreticisi olan Levi Strauss'un, 17. yüzyıl Fransa'sındaki Cenovalı denizcilerin pamuk, keten ve yün karışımı pantolonlarını baz alıp, 1850’lerde bu kez maden ve petrol işçileri için materyal olarak denim'i kullanarak ürettiği pantolonların günün birinde moda endüstrisini ele geçireceği ve en çok satın alınan tekstil ürününe dönüşeceği kimsenin aklına gelmezdi.

Oysa yalnızca pratikliğinden ve rahatlığından değil, isyankâr ve kayıtsız duruşu nedeniyle de bir tür devrim yaratacaktı jean pantolonlar. Zira hızlı, köklü ve nitelikli bir değişime neden olmuşlardı. Günümüzde ise tek bir jean pantolonla yetinmemiz mümkün olmadığı gibi sayısız varyasyonlarıyla da onlarca kombin yapabiliyoruz. Tıpkı “couture bir ceketle jean pantolonu kombinleyerek unutulmaz bir görünüm yaratabilirsiniz” diyen Karl Legerfeld gibi… Son günlerde Balmain’den Lanvin’e, Moschino’dan Dior’a varıncaya kadar birçok marka jean’in asi ve modern duruşundan faydalanıyor. Üstelik çok sıra dışı modellerle…
Asi gençlik
Levi Strauss’un müthiş keşfinin ardından sadece maden ve petrol işçileri değil, kovboylar da jean pantolonu keşfetmiş, arkasına iki cep ilaveyle de 1902 yılından itibaren jean artık günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olarak sokaklara süzülmeye başlamıştı. Hem kadınların hem de erkeklerin tercih ettiği söz konusu tasarımlar, İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle huzur bulan savaş yorgunları için adeta özgürlüğün sembolü halini almıştı. Önce 1951 yılında Bing Crosby jean smokini ile büyük sükse yaptı ardından da Bridget Bardot daracık jean pantolonları ile objektiflere gülümsedi.


James Dean liderlik etti
Akabinde James Dean, 1955 yılında vizyona giren Asi Gençlik filmindeki jean pantolonları ile bir tür fenomene dönüştü ve taklit edildi. Öyle ki Amerika'nın en ücra kasabalarında dahi jean pantolonlarıyla çalım satan gençler belirmeye başlamıştı, hatta yapılan bir araştırmaya göre 1958'de Amerikalı gençlerin % 90'ı kiliseye giderken bile jean pantolon giyiyordu. Artık jean pantolonlar sadece asi gençlerin üniforması değildi.


Ancak jean fenomeni, Avrupa'ya gecikmeli olarak uğrayacaktı, İkinci Dünya Savaşı'nın bitişiyle lüksü keşfeden kadınlar Christian Dior’un New Look akımı doğrultusunda kabarık etekli elbiseler giyiyorlardı. Henüz hiçbiri jean pantolon ile spor bir görünüm yaratmaya hazır değildi. Ancak 60’lı yıllarda hazır giyim kavramı tüm moda dünyasını etkisi altına almaya başlayınca kadınlar da günlük hayatlarında couture tasarımlardan feragat ederek daha kullanışlı parçalara yönelmeye başladılar. 70’lerin başında ise çiçek çocukların bol paçalı jean pantolonları modaya damgasını vurdu. Öyle ki hippiler jean pantolonlarının üzerlerine çiçek desenleri ya da patchwork işlemeler yaparak kendilerine özgü tasarımlarla boy göstermeye başladılar. Barış yanlısı 69 kuşağı sayesinde yaygınlaşan ve çeşitlenen jean pantolonlar, 1971'de Rolling Stones’un Andy Warhol imzalı Sticky Fingers albümünün kapağında da kullanılınca pop kültürün değişmez bir parçası halini aldılar.

80’lerde ise ünlü tasarımcıların koleksiyonlarında yer buldular. Bir dönem Madonna'nın müzik dünyasına adım atması için desteklediği Nick Camen'ın dev afişlerde Levi's 501 ile poz vermesi günün olayıydı. Brooke Shields'in; “Calvin'imle arama kimse giremez” sloganı ile tanıttığı Calvin Klein jean pantolonlar ise yok satıyordu. Shields'in yarattığı dalgalanma ilerki yıllarda yerini Kate Moss'a bırakacak ve genç modeli yıldızlaştıracak, dahası birçok marka özel jean koleksiyonları piyasaya sürecekti.

Boyfriend jean’in yükselişi
Peki ya 90’lı yıllar? Büyük modaevleri, yeni star tasarımcıları ile yola devam kararı alıyor, kadınlar ise tekrar 50’li yıllardaki gibi daha feminen görünümleri tercih ediyorlardı. Elbise ve etek günlük hayatın bir parçası haline gelirken, jean pantolonlar asi gençlerin, özellikle de pazar günlerinin resmi kıyafeti halini aldı. Ta ki geçtiğimiz yıla kadar... Jean pantolonu uzun süredir ihmal ettiklerini fark eden tasarımcılar, 80’lerin yeniden gündeme gelmesi ile denim kumaşı tekrar hayatımıza soktular. Üstelik sadece pantolonlarda değil, tıpkı eski günlerde olduğu gibi gömlekler, yelekler, etekler ve aksesuarlarda da... Kate Moss ile Sienna Miller’in bir iki yıl önce Londra sokaklarına skinny jeanleri ile süzülmesiyle birlikte geri dönüş yaşayan bu trend, yeni sezonda birbirinden farklı modellerle karşımıza çıkıyor.

Boyfriend jean’ler özellikle tavan yaparken, İspanyol paçalılar, skinny’ler, haremler, jeggings'ler de gündeme taşınıyor...

Victoria Beckham, Lindsay Lohan, Katie Holmes gibi ünlü isimlerin vazgeçilmezine dönüşen boyfriend jean’ler baş tacımız... Current Elliot'ın piyasaya sürdüğü modellerin, bilhassa üzerimizden düşüyor izlenimi uyandırması için bir beden büyük ya da erkek jean'lerini satın almayı dahi göze alıyoruz. Ünlü isimler bu jean modelini erkeksi bir tarzda tamamlamak yerine yüksek ökçeli stiletto’lar ya da feminen bluzlarla tamamlamayı tercih ediyorlar. Ancak tasarımcılar boyfriend jean'lerin kış aylarında tahtını jeggings'lere bırakacağını belirtiyorlar.


Jegging çılgınlığı
Peki nedir jeggings? Son günlerde adını sık sık telaffuz ettiğimiz bu terim, denim kumaşla üretilen tayt demek. Genellikle eteklerin, tuniklerin altına giyilen jegging’leri ilk kullanan marka ise Rock & Republic... Kısa süre içinde birçok radikal trendsetter'ın favorisi halini aldı. Trend; 2009 Kış sezonunda da birçok marka tarafından kullanılıyor. Alexander Wang ve Dqsuarcd2 taşlanmış özel jegging'lere koleksiyonlarında yer veriyorlar. Genellikle ünlü markalarda satılan jegging'ler yeni yeni Mango, Topshop gibi sokak giyim markalarında da yerini almaya başladı. Ünlü isimler; jegging’leri, deri ceketler ve baskılı tişörtler ile kombinleyerek asi bir görünüm yaratıyorlar.


Flare Jeanler
Eğer vücudunuza güvenmiyorsanız sezonun dikkat çeken diğer jean modeli flare jean'i tercih edebilirsiniz. Bol, dökümlü ve rahat olan bu model, üst kısımda darlaşırken, diz kısmından aşağı düz olarak iniyor. Birçok markanın koleksiyonunda yer alan flare jean'lerde diğer modellerde de olduğu gibi özel bir renk tercihi yok. Artık her renkte jean bulabilmek mümkün!


Yırtık ve taşlanmış jean’ler
Son günlerde arzu nesnesine dönüşen diğer jean modelleri ise yırtık ve taşlanmış jean’ler... Kısacası; 2009 Yaz sezonundan itibaren jean artık sadece günlük hayatın değil, gecelerin de vazgeçilmez bir parçası halini almaya hazır. Balmain ve Alexander Wang gibi markalar sayesinde taşlanmış skinny jean’ler, taşlı bluzlar ile geceleri de giyilebilecek. 80'lerin kovboy kızı ile günümüzün rodeo kızını bir araya getiren yeni nesil taşlanmış skinny jean’ler, Kirsten Dunst'tan Leighton Meester'a kadar birçok starın da favorisi arasında yer alıyor.

Sezonun en iddialı trendlerinden biri olan yırtık jeanler ise sadece skinny modellerde değil boyfriend ve boru paçalı modellerde de gayet iddialı bir görünüm yaratıyor. Hatta eğer yolunuz Mavi Jeans'e düşerse yırtık jean'lerin şalvarı andıran versiyonuna rastlamanız da mümkün. Markanın Harem adını verdiği 80’lerin şalvar modeli modern dokunuşlar katılarak yeniden revize edilmiş. Söz konusu model, Miss Sixty, Diesel gibi yabancı markaların koleksiyonlarında da yer alıyor.


Jean sadece pantolon olarak kullanılmıyor
Denim kumaş işlenmesi artık çok rahat olduğundan, jean pantolonların yanı sıra tulum, etek, yelek, ceket ve gömlekte de tercih ediliyor. Hatta bazı markalar bu kumaşı ayakkabı ve çanta gibi aksesuarlarda da kullanarak devrim yaratmaya hazırlanıyorlar. Kısacası; kalem jean eteğinizi siyah dar bir gömlekle kombinleyerek işe gidebilir ya da uzun desenli elbiselerinizin üzerine jean mont ya da yelek alabilirsiniz. Cesur bir kadınsanız, ultra mini jean eteğinizi dar jean ceketinizle kombinlemeniz de mümkün. Birçok marka 2009 Kış defilelerinde iki farklı jean tasarımını bir arada kullanabilmemiz için bizi destekler nitelikteydi.