80'li yılların modasını gözünüzün önüne getirin. Eminim herkesin aklına gelen unutamadığı bir şeyler vardır..
80'li yılların modasında bana göre dönemin unutulmaz birkaç parçası var ki, dillerde destan gönüllerde mesken olmuş. Bunların ilki bittabi kelebek tokadır. Hani şu Hülya Avşar’lı Serpil Çakmaklı’lı filmlerinden de anımsanır. Permalı aslan yelesi kesilmiş saçlar tepeden sımsıkı kelebeklerin arasına hapsedilir. Toka öyle bir çeker ki kafa derisini, gözler ister istemez ahulu bakar.

O dönem benim çocukluk yıllarıma denk geliyor. Anlattıklarımı annemden, kuzenlerimden hatırlıyorum. Her şey iddialıydı. Kemerler, tokalar, küpeler hep gösterişliydi. Dore ve platin renklerde ayakkabılarını hatırlıyorum annemin. Jean pantolonlar biçimsiz bir bollukta ve yüksek belliydi. Kumaş pantolonlar pilili ve paçaya doğru daralan kesimdeydi. Paçalar 70’lerdeki İspanyol paça modasına nispet olsun diye daralmış sanırım. Belden kalça üzerine özenle düşürülmüş kalın kemer havalıdır, çok severim.


Hele hele Ceketler ve bluzlar… En önemlisi de ceketlerin de bluzların da hala belleklerden silinemeyen kibirli duruşunun mimarı vatkalar!!!

Güzeldir vatkalar zengin durur, mağrur ve güçlüdür!

Şimdi size asıl vereceğim haber; omuzlarımızı olduğundan daha dik ve geniş gösteren gizli güç geri geliyor. Şimdi bu yazıyı okurken vatkayı duyar duymaz yüzünü buruşturanlar size söylüyorum; hiiiiç boşuna büyük konuşmayın sizin de vatka takacağınız günler pek yakında. Birçok marka ceket ve bluzlarına vatka koymuş. Ünlüler de vatkalı kreasyonları çoktan severek taşımaya başladılar bile..

1 - Vatkalar Geri Geliyor!

Victoria Beckham ve vatkalı deri ceketi

2 - Vatkalar Geri Geliyor!

Katy Perry ve vatkalı mini elbisesi

3 - Vatkalar Geri Geliyor!

Kate Hudson ve vatkalı siyah elbisesi

4 - Vatkalar Geri Geliyor!

Rihanna ve vatkalı dantel bluzu