Her zevke ve her vücut tipine göre bol alternatifli üretilen jean modelleri arasında bazen seçim yapmakta zorlanırız. Mağazada denemek için seçtiğimiz jean’lerin üzerinde yazan etiketlerdeki model adlarını karıştırdığımız bile olur.trans - Pratik jean sözlüğü
İşte bu karışıklığı sona erdirecek harika bir jean sözlüğü... Jean terimleri, model ve kesim açıklamaları, jean kullanımı ve bakımına kadar birçok ayrıntı işinizi kolaylaştıracak!
Boyfriend jean: Erkek arkadaşınızdan ödünç almışsınız gibi görünen bu model, düşük belli ve salaş bir görünüme sahip. Bacak ve kalça kusurlarını gizlemek için oldukça iyi bir yardımcı. Son zamanlarda bu modeli paçalarını kıvırarak giymek oldukça trendy...Bell bottom (İspanyol paça): İspanyol paça olarak da bildiğimiz bu model 60’lı yıllarda ortaya çıkmış ve 70'lerde popüler olmuştur. Bel bölgesini sıkıca sarar ve dizden aşağı bollaşır. Bell bottoms adı, yandan bakıldığında bacak şeklini bir çan ya da trompet gibi gösterdiği için verilmiştir.
Cigarette jean: Sigara pantolonu modeli Punk tarzı ile tanınmıştır. Düğme, yama, fermuar ya da kalın dikişlerle süslenmiş olanlarına çok sık rastlanır. Kalça kemiğinden dizlerine ve paçalarına kadar her yeri oldukça dardır.

Jeggings: Denim görünümlü tayt.

Skinny: Adeta bacaklara yapışmış gibi görünen, çok dar model. Skinny jean’in bir fenomen olduğunu söylemek yanlış olmaz.


Booty fit: Bel ve kalça bölgesini saran bir model. Bu kesim, kadınsı hatlarınızı ortaya çıkarmak istediğinizde iyi bir tercih olabilir.

Classic fit: Beş cepli, klasik kesimli model. Hemen hemen bütün vücut tipleri için uygundur.

Palazzo: Bacakların başladığı yerden, pantolonun paçasına kadar gittikçe bollaşan model.Baggy jean: Oldukça bol ve düşük belli bir model. Patencilerden ve rap şarkıcılarından esinlenilerek yaratılmış, sportif bir görünüm için ideal.

Boot cut: En çok tercih edilen kesimlerinden biri. 70’lerin sonunda 80'lerin başında oldukça gözde olan ve kovboy pantolonlarını andıran bu modelin en önemli özelliği, paçalarının çizme ya da kalın botlar üzerinden rahatlıkla geçebiliyor olmasıdır.

Brezilya kesimi: Ultra düşük belli olan bu model, genellikle streç ve dar kumaşlardan yapılır ve kalçayı kalkık gösterecek şekilde tasarlanmıştır.Carrot fit (Havuç kesimi): Bu modelin havuca benzetilmesinin sebebi belinin geniş ve düşük, bacak bölgesinin ise sivri ve dar olmasıdır.

Comfort fit: Vücuda oturan ancak hareket özgürlüğünü kısıtlayacak kadar dar olmayan modeli ifade etmek için kullanılır.

Cropped jean: Uzunluğu diz altı ile ayak bilekleri arasında herhangi bir yerde biten, kesilmiş gibi görünen bir model.

Wide leg: Geniş paça olarak bilinen bir model. Daha ince bir siluet etkisi yaratır.


Destroyed (yırtık): Kesilmiş ya da parçalanmış gibi görünen, 80'lerde çok sevilen bu model, bu sezon da oldukça revaçta.

Eco denim: Üretiminde çevre dostu ve organik malzemeler kullanılan modelleri tanımlamak için kullanılan bir terim.

Extended panel fit: Hamile denimi olarak da bilinen bu modelin beli elastiktir ve hamilelik dönemi süresince esneyebilir.


Jort: Denim şort

Kapri: Diz altında biten bu model genelde vücuda oturacak şekilde tasarlanmıştır. Kaprileri babetlerle giyerek Audrey Hepburn stilini yakalayabilirsiniz.

Low rise: Pantolon ağı ve bel arasındaki mesafeyi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu aralık kısa ise pantolon düşük bellidir.

Regular fit: Bu modelin, çok dar ya da bol olmayan sade bir kesimi vardır. Çoğu vücut tipi için ideal olduğu söylenebilir.
Jean alışverişi sırasında nelere dikkat etmeliyim?
• Jean pantolonu denedikten sonra mutlaka oturun ya da eğilin. Rahat bir şekilde oturamadığınız pantolon iyi bir seçim değildir.

• Ellerinizi pantolonun yan ceplerine sokarak derinliğini kontrol edin. Ön cepler biraz sığ olmalıdır.

• Eğer kemer kullanmayı seviyorsanız alışveriş ederken yanınıza en sevdiğiniz kemerinizi de götürmenizde yarar var. Bütün pantolonların kemer yerleri standart boyutlarda olmaz.

• Bol kesimlerin sizi daha kilolu, bacak boyu uzun olanların da daha uzun göstereceğini unutmayın.

• Prova kabinine girerken yanınıza farklı modellerden alın. Böylece karşılaştırma imkanınız olur.Jean bakımı ve kullanımıyla ilgili püf noktalar

Çamaşır makinesinde kaç derecede yıkamalıyım?
İdeal sıcaklık 40˚C’dir. Koyu ve açık renk denimlerinizi beraber yıkamamaya özen gösterirseniz, renklerini uzun süre koruyabilirsiniz.

Yıkarken yumuşatıcı kullanmamın bir sakıncası var mı?
Etiketinde tavsiye edildiği miktarda yumuşatıcı kullanmanın bir sakıncası olmaz.

İdeal kurutma yöntemi nedir?
Yüksek dönme hızına sahip kurutucuda kurutmak en iyi yöntem olsa da, kendi kendine kurumaya bırakmak da tavsiye edilir.

Renklerini daha uzun süre korumak için ne yapmalıyım?
Ters çevirerek yıkama yapmaya ve ütülemeden önce hafif nemli olmalarına özen gösterin.

Eski denimlerimin rengi çok solgun görünüyor. Ne yapmalıyım?
Eski deniminizi yeni bir denimle çamaşır makinesinde yıkarsanız, rengini biraz canlandırabilirsiniz.