Moda, son günlerde genellikle şu mesajı yollamamıza neden oluyor: 'Görünümüm ergenlik çağımdaki kadar taze, ruhum biyolojik yaşım kadar kadınsı.'

2007 bratz 006 - Genç kız stili yükselişte!

Blugirl Podium spring fashion 2010023 runway - Genç kız stili yükselişte!

Blugirl Podium spring fashion 2010033 runway - Genç kız stili yükselişte!


trans - Genç kız stili yükselişte!
Enrico Coveri Podium  - Genç kız stili yükselişte!Tüm o çan etekler, fırfırlar, saç bantları, kurdeleler, dantelli bustiyerler, çiçekli iç çamaşırları, şans bilezikleri, kısa elbiseler yetişkinliğe adım atarken usulca hayatımızdan silinip gitmiş olabilirler. Oysa şimdi gençlik hezeyanlarımız kadar şiddetli bir geri dönüş yaşıyorlar. Carrie Bradshaw'ın (Sarah Jessica Parker) kat kat eteklerini hışımla savurup, tül jüponunu kalçalarını daha dik göstermek için kullanması kadar, dört yaşındaki Suri Cruise'un da kitten topukları ile arz-ı endam etmesine çoktan alıştık! Hedef aynı; yaş her ne olursa olsun genç kızı oynamak... Üstelik yetişkinler arasında bunu bir enkazı yeniden diriltmek ya da yaş itibarıyla daha avantajlı bir duruma geçmek için değil, kişisel tarzlarını zedelemeden daha eğlenceli ve kışkırtıcı gözükmek için tercih ettiklerini iddia edenler de çoğunlukta.

pretty babyss - Genç kız stili yükselişte!Evet; bir dönem Janet Leigh, Ann Margeret, Shirley Temple, Lilian Gish küçük bedenlerinde sakladıkları erişkin ruhlarla hayatımızda yer etmişti. Ardından Pretty Girl ve Mavi Göl ile Brooke Sheilds'in, Taksi Şoförü ile Jodie Foster'ın, Sevgili ile de Jane March'ın küçük kadın görünümleri ile tanışmıştık. Yıllar sonra 15,16 yaşlarında Lolita'ya öykünen Britney Spears, Lindsay Lohan ya da Paris Hilton'ı tartışır olduk. Söz konusu prematüre seksapeli uzun yıllar gündemimizi işgal etti. Oysa bu kez çok daha farklı bir noktadayız. jodie foster taxi driver links 1 - Genç kız stili yükselişte!Gossip Girl ile gelen çok daha zarif bir gençlik arayışı içindeyiz. Genç kızlıktan yetişkinliğe geçiş döneminde bıraktığımız doğal seksapel, hayata karışıp onunla akma duygusu, deneme yanılmaya açık bir moda hassasiyeti, enerjik ve süslü görünüm hafızalarımızdan bir kez daha gerçek yaşamlarımıza karışıyor. Genç kızlık halleri; hayata karşı henüz tecrübesizken hissettiğimiz yoğun duygular, bu kez bir yetişkin olarak süzgeçten geçirilerek hassas bir denge içinde gardıroplarımıza yön veriyor.

Genç kızlık halleri demişken bunun anti-aging kremler, bakım seansları ya da bir dizi estetik operasyonla elde edilemeyeceğinin de bilincindeyiz. Belki de sırf bu nedenle Diane Kruger, Marcia Gross, Scarlett Johansson, Sarah Jessica Parker ya da Kate Bosworth gibi ünlü yıldızlar; çan etekleri, Barbie topuzları, kırmızı rujları, renkli stilotto'ları, pastel renk kullanımları, saç bantları, açık renk saçları ve kabarık kısa elbiseleri ile davetlere süzülüyorlar. Miley Cyrus, Amanda Seyfried, Dokata Fanning, Taylor Swift, Katty Perry gibi yeni nesil yıldızlarsa yaşlarının verdiği sevimliliği, usta bir seksapel ile sunuyorlar.

YENİ YÖNELİŞ
Jean Charles de Castelbajac - Genç kız stili yükselişte!La Senza Girl, Juicy Couture, Abcrcrombie & Fitch, Victoria's Secret... Limitli sayıda ürettikleri balık ağı çoraplar, mesajlı iç çamaşırları, işli sutyenler, renkli bustiyer ile yok satarken, Marc by Marc Jacobs, Antonio Berardi, Chanel, Kinder Aggugini, Blugirl, Luella, JC de Castelbajac gibi dev markalar söz konusu genç kızlık hallerini sonuna kadar kullanıyorlar.

13 yaşındaki Tavi Gevinson moda bloğuyla konuşula dursun, Victoria's Secret iç çamaşırı koleksiyonlarına Angels ya da Pink gibi genç kızlara özgü isimler veriyor. Peki ya Miss Lanvin bebekler? Miu Miudsf - Genç kız stili yükselişte!Beklenenin üzerinde bir ilgi gördüğünü söylemek mümkün. Miss Dior Cherie parfüm, Miu Miu ve hatta YKM yeni sezon kampanyası dahi benzer genç kızlık hallerini yansıtıyor. Christopher Kane ise yeni sezon koleksiyonunda Stanley Kubrick'in 1962 tarihli Lolita filminde kullandığı ekoseli baby-doll elbiselerden esinlendiğini bizzat dile getiriyor.

CHEAP CHIC WCDS10 0281 - Genç kız stili yükselişte!Stella McCartney nin tek omuz fırfırlı tunikleri, Moschino Cheap & Chic'in bol şapkaları ve bikinileri de film kostümleri departmanından çıkarılmış gibi duruyor. Daha şimdiden en çok satan tasarım mı? Kesin Prada'nın minnacık, adeta bir önlüğü andıran kolsuz elbiseleri. Söz konusu elbiselerin sezon başındaki şovda kırmızı ruj ve örgü saçla tamamlandığını hatırlatmaya bile gerek yok. 'Modellerin bir tek lollipop'u eksikti' dedirten bu görünüm genç kızlık hallerini de çok iyi yansıtıyordu.

Genç kızlara öykünmek için kucağınıza Paris Hilton misali Tinkerbell ya da Bit Bit gibi minyatür köpekler almanı gerekmiyor ama Legally Blonde'u oynamanız ya da 20 yaşında model Lily Cole misali saçlarınızı kurdeleler ile süslemeniz olası. Rus edebiyatı, Atom Egoyan filmleri, Japon çizgi romanları, hatta bir zamanlar izlediğimiz Şeker Kız Candy dahi söz konu genç kızlık halleri ve gardırobunun ihtişamı ile dolu... Aşk, gençlik, erotizm ya da porselen bebek görünümü bugünlerde daha büyük bir kültürün içine sızıyor. Kadınlar için genç kız görünümü; masumiyet, cinsel saflık yeni çekim noktaları olarak yer buluyor. Yetişkinler için genç kızların odasından ve gardırobundan ödünç alınarak lüks bir içerikle sunulan kabarık kısa etekler, şemsiye elbiseler, yumuşak bolerolar, inside out tasarımlar, kedi gözlükleri, çiçekli duvar kağıtlarını andıran yani
transparan bluzlar, pembe kısa ceketler, dantelli büstiyerler, tütüler, küçük renkli çantalar adeta yeni çağın fetişleri olarak buluyor.Juicy20Couture - Genç kız stili yükselişte!

Kinder Aggugini Podium spring fashion 2010 003 runway - Genç kız stili yükselişte!

Luella Podium spring fashion 2010 024 runway - Genç kız stili yükselişte!

Luella Podium spring fashion 2010 026 runway - Genç kız stili yükselişte!

Marc by Marc Jacobs Podium spring fashion 2010 020 runway - Genç kız stili yükselişte!

Marc by Marc Jacobs Podium spring fashion 2010 044 runway - Genç kız stili yükselişte!

Miu Miu - Genç kız stili yükselişte!

Masumiyet ve seksilik arasındaki denge
Söz konusu bu parçalar o kadar müthiş bir denge ile sunuluyor ki müstehcen ya da şok edici olduklarını söylemek hemen hemen mümkün değil. Masum ve tatlı genç kızla küstah, haylaz ve seksi diva arasında öyle hassas bir denge var ki, estetik açıdan tehlikeli algılanmıyor. Üzerinde sweet treats, angel, daddy's girl, official cheer bunny, drama queen yazan tişörtler ile salınan yıldızlar, günlük hayatlarında dahi genç kızlık hallerini sonuna kadar kullanıyorlar.

taylor swift prom 002 x600 - Genç kız stili yükselişte!


GÜNCEL ESTETİK
Güncel feminen estetik; kitten ve ince uzun stiletto topuklar arasında bir yerde duruyor. Porselen tene tezat kan kırmızı dudaklar, bir beden küçük izlenimi veren mini elbiseler, kalın kumaş kemerler, parlak pembe gece elbiseleri, incecik bedenlerde kıvrımları vurgulayan ve belden genişleyen etek kesimleri, yürüdükçe dalgalanan fırfırlar, her türlü ve her renkte saç bantları sofistike yetişkinlerle masum genç kızları bir kefede eritiyor. Evde annesinin elbiseleri ve aksesuarları ile oynayan ergenlik çağındakiler ile gösterişli genç kızı oynayan genç kadınlar... "Bu Fransa kraliçesi olmak üzere yetiştirilen Marie Antoinette'i andırıyor" diyor Antonio Berardi.

Yetişkinlere özgü klasik parçaları birkaç fırfır, bir parça dantel, çiçek deseni ya da fiyonk ile zenginleştirirken, resmiyetin verdiği ağırlığa ve monotonluğa da meydan okuyoruz aslında. Koyu kırmızılar, gece mavileri, hatta siyah dahi yeni nesil kavislerle şirin ve zarif bir açılıma kavuşuyor. Zorla boyun eğilen ciddiyet, bir doz genç kızlık hali ile bloke ediliyor. Lavanta, bebek mavisi, parlak beyaz, kanarya sarısı, siklamen rengi gibi cesur renkler dahi tüyler, kabarık formlar ile 18 yaşa uzanıyor. Pudramsı parfümler, iştah açıcı meyve tonları, kedi tavırları, Little Mermaid, Little Red Riding Hood, The House Bunny, Mean Girls, Bratz, High School Musical, Hairspray gibi filmlerle özdeşleşiyor.Chanel Podium spring fashion 2010 015 runway - Genç kız stili yükselişte!

Chanel Podium spring fashion 2010 016 runway - Genç kız stili yükselişte!


claudia schiffer dg black dress cannes 2009 - Genç kız stili yükselişte!

D and G Podium spring fashion 2010 048 runway - Genç kız stili yükselişte!

DeynBallDressWENN 468x805 - Genç kız stili yükselişte!

Emily20Grace20Reaves - Genç kız stili yükselişte!

jodie foster taxi driver links 1 - Genç kız stili yükselişte!


trans - Genç kız stili yükselişte!