Koza'da genç moda tasarımcıları ödüllendiriliyor!

İTKİB'in geleneksel genç moda tasarımcıları yarışması Koza, bu yıl İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın katkılarıyla ve ELLE işbirliğiyle düzenleniyor. 24 Ağustos'ta yapılacak Koza finalinin ertesi günü İstanbul Fashion Week heyecanı başlayacak.


trans - Koza'da genç moda tasarımcıları ödüllendiriliyor!
İTKİB tarafından 1992'den beri geleneksel olarak her yıl düzenlenen; Bahar Korçan, Arzu Kaprol, Bora Aksu, Banu Bora, Ümit Ünal, Hatice Gökçe, Hakan Yıldırım gibi ünlü isimleri moda dünyasına kazandıran genç moda tasarımcıları yarışması Koza, moda tasarımı alanında yükselmeyi hedefleyen genç yetenekler için büyük bir fırsat. İstanbul Fashion Week öncesi finali yapılacak olan Koza, İTKİB organizasyonunda, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın katkılarıyla, İstanbul Fashion Week 2010, İstanbul Moda Akademisi (İMA) ve ELLE'in iş birliğiyle düzenleniyor.

YARIŞMAYA DAİR
Kendini geliştirmeyi amaçlayan genç yeteneklerin tasarımlarının yarışacağı Koza'ya, bu yıl da deri odaklı koleksiyonlar sunan genç tasarımcılar başvurdu. 24 Ağustos'ta gerçekleşecek final defilesiyle sonuçlanacak yarışmaya, Türk moda dünyasında tanınan bir isim ya da markası, ticari sponsoru veya ticari markası olmayan, 30 yaşın altındaki kişiler katılıyor.

15'i konfeksiyon ve 10' u deri kategorisinden olmak üzere toplam 25 finalist, 15 Temmuz 2010 Perşembe günü ilan edildi.

24 Ağustos 2010 Salı akşamı gerçekleşecek Koza final defilesindeyse, tasarımlar Türk ve yabancı basın mensuplarının yanı sıra iş ve moda dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan seçkin davetli grubuna sunulacak.

KOZA'NIN HEDEFİ
İTKİB tarafından 17 yıldır düzenlenen ve yeni tasarımcıları keşfeden Genç Moda Tasarımcıları Yarışması, geçen yıldan itibaren yeni adı olan "Koza"yla genç yeteneklerle buluşuyor. Ülkemizin, dünyanın sayılı tekstil ve konfeksiyon ülkeleri arasında olması ve ticareti kısıtlayıcı tüm unsurlara rağmen kaliteden ödün vermemesi, moda-tekstil-tasarım vBulletin. bölümlerde verilen eğitim kalitesinin de artışıyla birlikte, moda sektörünün hareketlenmesini gerektirdi. Bu doğrultuda İTKİB de, etrafındaki gelişmelere tepkisiz kalmayan bir kurum olarak, bu potansiyeli çok önceden görmüş ve gizli yetenekleri keşfederek önce Türk moda sektörüne ve dünyaya Bahar Korçan, Hakan Yıldırım, Ümit Ünal, Bora Aksu, Banu Bora, Arzu Kaprol, Hatice Gökçe, Özgür Ma sur, Zeynep Tosun, Zeynep Erdoğan, Elif Cığızoğlu, Özlem Kaya ve Deniz Yeğin gibi başarılı isimler kazandırdı.

Yarışmacılardan, 12 tam görünümden oluşan koleksiyon sunumu (35x50cm. ölçülerinde, her bir tam görünümü detaylandıran artistik ve teknik çizimlerle), kullanılacak kumaş örnekleri ve tamamlayıcı aksesuarlarla bay veya bayan olmak üzere iki kategoriden birini seçerek çizim yapmaları isteniyor. Koleksiyonu tasarlarken nelerden etkilendikleri gibi birkaç başka kriter daha yarışmayı kazanmaları konusunda önem taşıyor.

Koza'yı kazananları neler bekliyor?
Eğitim olanakları:
Bir yıllık İngilizce dil eğitimi. İstanbul Moda Akademisi'nde düzenlenen "workshop"lardan içeriği uygun olan üç tanesine katılım hakkı. İMA ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) iş birliği çerçevesinde yürütülen altı aylık Moda Yönetimi programına katılma imkanı. İMA ve London College of Fashion (LCF) iş birliği çerçevesinde, London College of Fashion'un Londra'daki Cenrer For Fashion Enterprise merkezinde üç aylık eğitim olanağı.
En başarılı bulunan beş tasarımcıya, tanınmış bir tasarımcı/markada bir yıl asistanlık yapma fırsatı.

İSTANBUL FASHION WEEK
İstanbul'un dünya moda merkezlerinden biri konumuna taşınmasını kısacası dünyada Türk Modasından söz ettirmeyi hedefleyen çok boyutlu bir organizasyon olan ISTANBUL FASHION WEEK etkinliğinin üçüncüsü, global moda takvimine paralel olarak 2011 ilkbahar - yaz koleksiyonlarının sergileneceği muhteşem defilelerle 25 - 28 Ağustos 2010 tarihleri arasında başlıyor.

Moda dünyası; dünyanın en önemli metropollerinden biri olan İstanbul'da modanın tadını çıkaracak!