♥♥♥ Chanel No. 5
Dünyanın en meşhur parfümleri arasında gösterilen Chanel No: 5, 1921 yılından beri varoluş ve gizem arasındaki büyülü ilişkiyi ve bu iki kavram arasındaki dengeyi ifade ediyor. Bu tema parfümün büyük gizlilikle İstanbul’da çekilen, Fransız oyuncu Audrey Tatou’nun oynadığı reklam filminde de çok güzel işlenmiş.

Zamansızlığı ve kalıcılığıyla önem kazanan parfümün içeriğinde yoğun yasemin notaları var. Diğer notalar ise gül, ylang-ylang ve sandal ağacı. Marilyn Monroe’nun yatakta sadece iki damla Chanel No. 5 sürdüğünü dile getirmesiyle ‘kült’ parfümler statüsüne ulaşan No.5, aynı zamanda dünyanın ilk tasarımcı parfümü. Peki ismi neden No.5 ? Yaratıcısı Ernest Beaux’nun Gabrielle Chanel’e denemesi için sunduğu 5. Parfüm olduğu için...♥♥♥ Guerlain Shalimar
Bizi 400 yıl öncesine sürükleyen tutkulu bir aşk hikayesine geçiyoruz. Kuzey Hindistan’da yaşayan Shah Jahan ve deliler gibi aşık olduğu Mumtaz Mahal’in duygusal ilişkisini deklare eden şehvetli bir parfüm, Guerlain Shalimar.

Guerlain’ın ilham kaynağı, Shah Jahan’ın dillere destan aşkından; Mumtaz’ın hayatını ölümsüz bir haz bahçesine çevirmek istemesinden geliyor. Bu bahçe ve içindeki çiçekler, Shalimar’ın ruhunu temsil ediyor. 1925 yılında ilk oryantal parfüm olarak piyasaya sürülen ve duyulara hitap eden Shalimar, çiçek, şehvetli kehribar ve odunsu aksanlar taşıyor.♥♥♥ Thierry Mugler Angel
Angel, kristal bir yıldızı andıran muhteşem şişesi ve tatlı, iştah kabartıcı oryantal kokusuyla öne çıkan bir parfüm. Thierry Mugler tasarım evi tarafından 1992 yılında lanse edildi ve o gün bugündür özellikle herkesin üzerinde farklı kokması nedeniyle yaygın bir şekilde tercih ediliyor.

Angel’ın bazı şişeleri yeniden doldurulabiliyor; bu önemli bir avantaj. Ayrıca kimi kadınların erkek versiyonunu da kullandığını eklemeliyiz. İçeriği vanilya, sandal ağacı ve paçulinin müthiş karmasıyla taze turunçgiller, kavun ve şeftali kurusunun meyve tazeliğinden oluşuyor.♥♥♥ Christian Dior Diorissimo
1955 yılında efsanevi parfüm yaratıcısı Edmond Roudnitska tarafından geliştirilen ve tek bir çiçek; inci çiçeği baz alınarak geliştirilen parfüm mutluluğu ve tazeliği simgeliyor. İnci çiçeği aynı zamanda Dior Couture evinin sembolü, dolayısıyla markanın şanslı çiçeği konumunda.

Üst notalarında Afrika’nın Comoro Adaları’ndan gelen ylang-ylang, alt notalarında ise koku cildinizde kuruduğunda baskın gelen yasemin var. Parfüm seçerken ‘temiz’ bir koku olmasına önem veren, şişe güzelliğine de bakanlar için doğru bir seçim, Diorissimo…♥♥♥ Calvin Klein CK One
CK One, tek bir koklamada bizi 90’lara, solgun ve androjen vücutlu genç neslin ‘cool’ etiketiyle öne çıktığı yıllara götüren bir parfüm. Hani beyaz atlet ve dar kesimli kot giydiğinde kendi gibi olan, kendini en iyi bu şekilde ifade eden ve kabul ettiren gençlik.

Parfümün en önemli özelliği uniseks olması. 1994 yılında minimalist bir ambalajla ortaya çıktı; aslında kokunun kendisi gibi temiz, net ve hafif. İçeriğindeki papaya, yasemin, ananas, yeşil çay ve kehribar, hem kadınlara, hem erkeklere giden taze bir koku bileşeni oluştururken, aynı zamanda kalıcılığıyla şaşırtıyor. Nispeten yeni sayılabilecek bir parfüm, ama hayran kitlesi gitgide genişliyor.