1 373 - Hem moda; hem şifa

Kadınlar; metabolik faaliyetleri düzenlediği şarta bağlı olmadan sevgi cesaret ve şans verdiği kolesterolü dengelediği ve çok sayıda fayda sağladığı öne sürülen şifalı taşlara yoğun ilgi gösteriyor.


Kadınlar imitasyon cam bujiteri ve plastik takıların yerine artık göz alıcı renklerle vitrinleri süsleyen ve sağlık açısından çok sayıda faydası olduğu bildirilen akuamarin akik amazonit kehribar (para taşı) firuze malakit ve turkuaz gibi taşları tercih ediyor.
Şifalı olduğu belirtilen taşların sokak aralarındaki seyyar tezgahlarda fiyatı 5 liraya kadar düşerken kehribar ise yüksek fiyatıyla dikkat çekiyor. Ruhsal sağlığı koruduğu melankolik ruh halini önlediği negatif enerjiyi pozitif enerjiye çevirdiği iddia edilen kehribarın 14 milimetrelik taşlardan oluşan 33'lük tespih fiyatı 4 bin 500 dolara kadar çıkıyor. Kehribarın 925 ayar gümüş kolyesi 500 bir adet tek taş fiyatı ise 450 liradan satılıyor.
Konya'da yaklaşık 15 yıldır takı işiyle uğraşan Selman Şahin kolye ucu bileklik kolye ve tespih olarak tasarlanan şifalı taşların fiyatlarının 5 ile 7 bin lira arasında değiştiğini söyledi.
Daha önce imitasyon cam bujiteri ve plastik takıları çok sattıklarını ancak şimdilerde şifalı taşların fazla ilgi gördüğünü bildiren Şahin bu taşların sağlık açısından önemli faydaları olduğunu öne sürdü.
Son yıllarda altın fiyatlarındaki artışın takılara meraklı olan kadınları şifalı taşlara yönelttiğini ifade eden Şahin şunları kaydetti:
''Çok farklı renklerde şifalı taş satıyoruz. Onlarca farklı tür ve renkte şifalı taş var. Her birinin sağlık açısından ayrı ayrı faydaları var. Bu faydalarının yanı sıra kadınları cezbeden renkler ve estetik de bu taşların ilgi görmesine neden oluyor. Özellikle genç kızlar şifalı taşlarla yapılan ürünlerden en fazla kolye ucuna ilgi gösteriyor. Şifalı taşlara olan ilginin gelecek yıllarda artarak süreceğini tahmin ediyorum.''

BAZI ŞİFALI TAŞLAR VE İNANILAN FAYDALARI
Şifalı taşların şu faydaları sağladıklarına inanılıyor:


2 349 - Hem moda; hem şifa
-Kehribar (Para Taşı): Ruhsal sağlığı korur melankolik ruh halini önler negatif enerjiyi pozitif enerjiye çevirir ve rahatlama hissi verir. Bademcik hastalığını iyileştirir. Psikolojik takıntılara karşı iyi gelir. Para ve bereket taşıdır.


3 327 - Hem moda; hem şifa
Akik: Şarta bağlı olmayan sevgi verir. Ruhsal gelişim sağlar. Mahrem güç eksikliğini giderir. Metabolizmanın sağlıklı çalışmasını sağlar. İradeyi güçlendirir.

4 319 - Hem moda; hem şifa
-Akuamarin: Gereksiz düşüncelerden arınmak ve bir noktaya odaklanmak için yararlıdır. Hafızayı güçlendirir berrak bellek oluşturur mantıklı ve dengeli düşünme sağlar. Astım ve bronşit rahatsızlıklarına iyi gelir. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını destekler.

5 280 - Hem moda; hem şifa
-Amazonit: Genel sağlık için yararlıdır. Bedeni güçlendirir. Metabolik faaliyetleri düzenler. Metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar.

6 212 - Hem moda; hem şifa
-Firuze: Bedeni fiziki ve psikolojik olarak güçlendirip genç kalmayı ve zinde olmayı sağlar. Cinsel sorunlar için tedavi edici pozitif enerji yayar. Taşıyana cazibe verirken cazibenin nazara dönüşmesini engeller.

7 195 - Hem moda; hem şifa
-Malakit: Radyasyonun etkilerinden korur. Görünümü ilk bakışı çektiğinden nazara karşı etkilidir.


8 165 - Hem moda; hem şifa
-Sedef: Baş dönmesi rahatsızlığını giderir. Hem fiziksel görme gücünü hem de zihinsel görme gücünü artırır. Katarakt için yararlıdır

9 135 - Hem moda; hem şifa
-Turkuaz: Boğazdaki kaşıntıyı ve öksürüğü azaltır. Vücuttaki hücrelerin yenilenmesine katkı sağlayarak yaşlanmayı geciktirir.

10 106 - Hem moda; hem şifa
-Yıldız taşı: Mutluluk huzur dinçlik verir.