Bayındır Hastanesi İçerenköy Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Diyetisyen Pınar Kural, "Yaza nasıl formda gireriz?" sorusunun cevabına yönelik altın formüller verdi.yaz form292 4707 292 - Yaz gelmeden forma girin!


GÜNE SU İLE BAŞLAYIN!

Yağ yakma konusunda bir etkinliği olmasa da, bütün gece sizinle birlikle uyuyan sindirim sisteminizi uyandırmanın en güzel yolu, güne su içerek başlamaktır. Güne, 1 su bardağı ılık su ve 1 su bardağı oda sıcaklığında su içerek başlayın, bağırsak sorunlarına hoşça kal deyin.KAHVALTIYI ATLAMAK ÇÖZÜM DEĞİL, SORUNDUR
Pek çok insan kahvaltı öğününü atlayarak kilo vermeye çalışır. Fakat kahvaltı gece boyunca aç kalmış bedenimizi canlandırmak ve açlıktan yavaşlayan metabolizmamızı hızlandırmak için en doğru yoldur. 1-2 dilim peynir, tam buğday unundan ekmek ve bol salata ile süsleyeceğiniz bir kahvaltı sofrası daha zinde hissetmenizde anahtardır. "Kahvaltı için vaktim yok" veya "Acelem var" diyenlerdenseniz. 1 peynirli sandviç veya müslili süt gibi kahvaltılıkları da tercih edebilirsiniz. Tabi ki miktarları abartmadan.ARA ÖĞÜNLER İÇİN DOĞRU SEÇİMLER
Metabolizmanızı dinç tutmak için ara öğünler tüketmeye gayret edin. Ana öğünler arası tüketeceğiniz bir porsiyon meyve veya yoğurt veya 1 avuç içi kadar fındık veya küçük bir peynirli sandviç, kan şekerinde oluşabilecek ani düşmeleri engelleyerek, tatlı krizini önler, açlığınızı yatıştırır, bir sonraki öğünde aşırı miktarda besin tüketmenizi engeller.HAYATIN ASIL KAYNAĞI SUYA ÖNEM VERİN
Özellikle sıcak havalarda terleme sonucu sıvı kaybı anacağından, su tüketiminizi arttırmalısınız. Zayıflama döneminde vücutta oluşan yıkım ürünlerinin atılabilmesi için de su tüketimi çok önemlidir. Vücutta gerçekleşen dolaşımınıza destek olun ve günde 10-15 su bardağı (2-3 litre) su için.


VİTAMİN VE MİNERALLER OLMADAN ASLA!
Vitaminler ve mineraller vücudun işlevlerini tam olarak yerine getirmesi ve metabolizmanın çalışması için gereklidir. Günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak için sofranızda bütün besin gruplarına yer açmanız gerekir. Süt ürünlerine, az yağlı etlere, tam tahıl ürünlerine ve tabii ki sebze ve meyvelere sofranızda yer verin…SEBZE VE MEYVELER SOFRALARIN BAS TACI
Günlük Vitamin ve mineral ihtiyacınızın karşılanması ve sağlığınızın korunması için günde en az 5 porsiyon çiğ sebze ve meyve tüketilmelidir. Yapılan son araştırmaların sağlığı korumak için gerekli olan bileşikleri yeterli oranda alabilmek için günlük meyve ve sebze tüketiminin 9 porsiyona çıkarılması gerektiği yönünde.

ÖĞÜNLERİNİZİN GLİSEMİK İNDEKSİNİ AZALTIN
Yüksek glisemik indeksli besinler kan şekerini hızlı yükseltir ve hızlı düşürürler. Kan şekerinin hızlı düşmesi, yoğun açlıkla veya tatlı krizleri ile son bulur. Besin seçimlerinizde "beyazlar” yerine “kahverengilere” yer vermeniz (kahverengi pirinç, makarna, şeker gibi), öğünlerinizde karbonhidratlı besinler yanında proteinli besinlere yer vermeniz ve salatanıza az. miktarda zeytinyağı eklemeniz, öğünlerinizin ve diyetinizin glisemik indeksini azaltarak, açlık hissiyle yaptığınız mücadelede size destek olacaktır.


'LIGHT' DEYİP GEÇMEYİN, 'LIGHT DEYİP SEÇMEYİN

Light ürünler doğal versiyonlarına nazaran daha az enerji içerseler de, bu tür yiyeceklerin ve içeceklerin bir sonraki öğünde tüketilen besin miktarını artırdığına dair veriler vardır. Bilim uzmanları araştırmalarına devam ederken, siz de hartada 2’den fazla light içecek tüketmemeye özen gösterin.

ZARARSIZ ATIŞTIRMALAR ASLINDA ZARARLIDIR

"Bir lokmadan bir şey olmaz" demeyin. Yapılan bazı araştırmalar, bir loknıalık atıştırmaların günlük enerji alımını yüzde 5 ile yüzde 10 ölçüsünde artırdığını gösterilmiştir. Günlük aldığınız enerjiyi yüzde 5 ile yüzde 10 azaltmak elinizde.


DOĞRU SEÇİMLERLE AÇIK BÜFELER DÜŞMAN DEĞİL
Yaz aylarında kilo almaya sebep olan nedenlerden biri de açık büfelerde doğru seçimler yapmamaktır. Açık büfelerde çok fazla miktardaki besin tüketimi, kızartma, kavurma gibi yüksek yağ içeriği olan yiyeceklerin tercih edilmesi, ağır hamur tatlıları ve aşırı alkol kilo alına nedenlerindendir. Fırında veya ızgara olarak hazırlanmış az yağlı etleri, yoğurdu ve tam buğday unundan ekmekleri, pilav, makarna gibi diğer tahıl ürünlerini ölçülü miktarda almak, bol salata ile süslemek; sağlıklı ve formda kalmak için sağlam bir yoldur. Tatlı seçimi de bir diğer önemli konudur. Ağır hamur tatlıları yerine tüketeceğiniz bir sütlü tatlı, içerdiği kalsiyum minerali ve daha düşük enerjisi ile daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

KEMİKLERE TAKVİYE GEREK

Ultraviyole ışınların cilde teması ile vücudumuzda sentezlenen D vitamini, kemiklere kalsiyum taşınmasında önemli rol oynar. Yapılan çalışmalar, cilde sürülen faktörlü güneş koruyucularının D vitamini sentezini azalttığını ortaya koymaktadır. Güneş koruyucuları kullanmaya devam edin, fakat güneşin tehlikeli ışınlarının dünyaya daha az geldiği akşam saatlerinde günde 10 dakika güneşlenmeye de özen gösterin.

DAHA ÇOK HAREKET
Kışın miskinliğini artık üzerinizden atın. Her gün en az yarım saat yürüyüş yapmak, yaza forma girmeniz ve formda kalmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan plaj voleybolu, trekking gibi sporlar da enerji harcamanızı artırarak form tutmanızı, sağlıklı yaşamanızı aynı zamanda iyi vakit geçirmenizi sağlayacaktır.


YAZIN VAZGEÇİLMEZİ: DONDURMA

Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan dondurmadan uzak kalmanız gerekmiyor. Dondurma, kalsiyum ve riboflavin içeriği ile besin değeri yüksek bir besin. Fakat şeker içeriği nedeni ile miktarına dikkat etmek gerekmekte. Günde 2 topu geçmemeye gayret edin. Enerji içeriği yüksek soslu ve kremalı olanları tercih etmek yerine, taze sütten yapılmış hafif dondurmaları deneyin.