1. Beslenmene özen göstermen şart. Bu yüzden bol bol taze sebze ve meyve ye.
2. Kafeinli ve asitli içeceklerden uzak dur. Özellikle kahve bir süre sonra cildini daha kötü bir hale getirebilir.
3. Vitamin kullan! E vitamini ve Omega 3 içeren balık yağları tam sana göre.
4. Cilt tipine uygun ürünler kullan. Bunun için cilt tipini bulma testlerinden yapabilir ya da bir dermatoloğa giderek önce cilt tipini öğrenebilir ve sonra kendin için en uygun ürünü isteyebilirsin.
5. Özellikle kış aylarında çok sıcak suyla yıkanırız. Oysaki bu durum cildimizin kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olabilir. Bu yüzden ılık suyla yıkanman gerekir.
6. Uyku düzenine dikkat et. Akşamları aynı saatte yatıp sabahları aynı saatte uyanmaya özen göster. Yoksa solgun ve mat bir cilde sahip olabilirsin.
7. Yüzünde çıkan stres sivilcelerinden kurtulmak için stresli günleri en aza indir. Tek başına yapamıyorsan yardım al. Örneğin yoga yapabilir, haftada en az iki kez spor salonunun yolunu tutabilirsin.
8. Güneş koruyucusu kullan! Evet! Güneşlenmek ve bronz bir tene sahip olmak çok güzel ama mevsim kış da olsa mutlaka 15 koruma faktörlü güneş kremini sürüp dışarı öyle çıkmalısın.
9. Haftada bir bakım yap! Şikayetin ne ise (yorgunluk, solgunluk, kuruluk vs) buna uygun bir maske tarifi bul ya da hazır olanlardan edin. Kendine bu keyfi yaşatmayı ihmal etme.
10. Bol bol su iç! Çünkü su, vücudumuzdaki zararlı toksinleri atmamıza yardımcı olurken, cildimizi yeniliyor.