Kadınların estetik açıdan önemsedikleri küpe deliklerindeki genişlemenin engellenmesi için takılacak olan küpenin gramajı kadar, küpenin üretildiği maddenin de önemi büyük..

Kadınların estetik açıdan önemsedikleri küpe deliklerindeki genişlemeye ağır küpelerin yanı sıra küpelerin kulağa takılan kısmına farklı metallerin karıştırılmasının da yol açtığı bildirildi.

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadınların küpe deliği genişlemesiyle ilgili sıkça şikayette bulunduklarını, genişleyen küpe deliğine ise estetik yapılabildiğini kaydetti.

Küpe takmanın ilk çağlardan günümüze kadar kadınların hatta erkeklerin vazgeçemediği bir süslenme biçimi olduğunu söyleyen Karacalar, takılan küpeye göre zaman içinde kulak memesindeki delikte genişleme, uzama, yırtılma olduğunu, bunun da estetik açıdan çirkin bir görüntü ortaya çıkardığını belirtti.

Prof. Dr. Karacalar, küpe deliğinde oluşan şekil bozukluklarının sanıldığı gibi tek sorumlusunun ağır küpeler olmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti: ''Ağır küpe takmak, küpe deliği estetik sorunlarının görünen suçlusu olsa da küpenin barındaki metale duyarlılık asıl tehlikedir. Küpelerin kulak arkasında kalan sabitleyici parçalarına ya da kulak memesi deliğinden geçen bara güç kazandırmak için bakır, çinko, nikel ya da gümüş karıştırılmaktadır. Esnek olan altına direnç kazandırmak için diğer metallerle karıştırma işlemi yapılması kaçınılmaz gibi. Farklı metallere bağlı oluşan egzama benzeri deri sorunları kulak memesi deliğini yumuşatmakta ve zamanla küpenin ağırlığının da etkisi ile delikte uzama, kötü şekil ve hatta tamamen ikiye ayrılma sorunu ortaya çıkmaktadır.''

Özellikle nikelin, fazla temasla egzamaya yol açan bir metal olduğunu vurgulayan Karacalar, küpe taktıktan sonra kulak memesi deliğinde sulanma, pullanma, kızarıklık ya da kaşıntı varsa, bu durumda söz konusu kişinin kullanılan metale karşı alerjisi olabileceğini belirtti.

''2 gramlık bir küpenin dahi küpe deliğini genişletme ya da yırtma ihtimali yüksektir'' diyen Karacalar, ''yama testi'' ile kişinin hangi metale alerjisi olduğunun bulunabileceğini söyledi.

Kulak estetiği için hassas olunan metali içermeyen küpeler kullanılmasını öneren Karacalar, ''Küpe 24 ayar altın olsa da bar kısmına eklenen metalin ne olduğu soruşturulmalıdır'' dedi.

Genişlemiş küpe deliğine küpe takmaya devam edilmesi durumunda kulak memesinin yırtılacağına dikkat çeken Karacalar, küpe deliği ile ilgili estetik sorunları olanların plastik cerrahi uzmanına başvurmaları gerektiğini hatırlattı.