Güneş koruyucu ürünlerin hangi özellikleri taşıması ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor musunuz? İşte ayrıntılar...

Yaşlı, genç çocuk hemen herkesin tereddütsüz kullanması gereken güneş koruma ürünlerinin dilinden anlamak için bu yazıyı dikkatle okuyun. Güneş ürünleri etkilerinde, ürünün güneş yanığına karşı cildi koruyabilme yeteneğini ifade eden sayılar SPF - Sun Protection Factor bulunuyor.

MED SÜRESİ NEDİR?

Kişisel MED süresi hiç bir koruyucu kullanmadan, güneş altında kızarmadan kalınabilecek en uzun süre... Ciltte maksimum kızarmanın görülebilmesi için 16-24 saat geçmesi gerekiyor. Terlemek, giysilerin sürtünmesi, denize girip çıkmak, kumda güneşlenirken sürtünmek kremlerin koruma etkilerini azaltabiliyor. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce ürünü kullanmak ve sıkça tekrarlamak gerekiyor.

GÜNEŞ ÜRÜNLERİ KULLANIRKEN DİKKAT!

Güneş ürünleri kullanırken dikkat! Ürünlerin yeterli miktarda uygulanmaması en önemli hata. Kadınların tüm vücutlarına uygulamaları gereken krem miktarı, yaklaşık 21 gr yani 4-5 tatlı kaşığı, erkekler için de, 25 gr yani 5-6 tatlı kaşığı olarak belirtiliyor.

Yüz ve vücut üzerine güneş koruyucu ürünlerin homojen olarak uygulanmaması ciddi yanıklara ve cilt hasarlarına neden oluyor. Genel olarak saç kenarları, ayaküstü ve topuklar, bikini bölgesi, kol içleri, ve sırt bölgelerine hiç ürün uygulanmadığı, boyun, bacak arkaları, göğüs dekoltesi, kaş bölgelerine ise yetersiz ürün uygulanıyor. Vücudun tamamına doğru uygulama sağlıklı bronzluk için önemli..