Yapılan bir araştırmaya göre, kızların yüzde 45.1'i günde iki öğün, annelerin yüzde 66.9'ü ile anneannelerin yüzde 68.3'ü günde üç öğün yemek yiyor.


Ankara Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nevin Şanlıer, üç kuşak kadının beslenme alışkanlıklarını belirlemek için yüksek lisans öğrencisi Emine Kılıç ile birlikte Cebeci Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi’nde okuyan 142 kız öğrenci ile öğrencilerin anne ve anneannelerinin katıldığı bilimsel bir çalışma yaptılar.

Araştırmada, kızların yüzde 45.1'inin günde iki öğün, annelerin yüzde 66.9'ü ile anneannelerin yüzde 68.3'ünün günde üç öğün yemek yediği belirlendi.

KIZLAR KAHVALTI YAPMIYOR

Kızların yüzde 33.1'inin öğün atlama konusunda okula geç kalmayı neden gösterdikleri, anneler ile anneannelerin yüzde 27.3'ünün ise zayıflama isteğiyle öğün atladıklarını ifade ettikleri tespit edildi. Kızların yüzde 63.8'nin en fazla atladığı öğün sabah kahvaltısı olurken, annelerin yüzde 69.7’si ile anneannelerin de yüzde 68.5'nin en çok atladığı öğünün öğlen yemeği olduğu da ortaya çıktı.

HAMBURGER BİR NUMARA

Araştırmada kızların yüzde 46’sının dışarıda simit, poğaça ve kraker türü yiyecekleri tercih ettiği belirlendi. Kızlar dışarıda en çok hamburger, sandviç ve pizza yemeyi tercih ediyor. Annelerin yüzde 36.6’sı anneannelerin ise yüzde 35.1'inin ise dışarı yemeğe çıktıklarında en çok kebabı tercih ediyor. Annelerin yüzde 24'i sebzeli yemek pişirirken, kızların yüzde 53'ü ise makarna ve pilav yapıyor.