Trençkotlar ve Yağmurluklar


Yağmurları hasretle beklediğimiz şu günlerde, ünlü markalar çoktan vitrinlerini yağmurluk ve trençkotlarla süsledi bile. Yıllardır modanın vazgeçilmezi olan trençkotlar rahatlığı ve şıklığı ile bayanların tercihi. Daha spor bir tarzı benimseyenler ise, kısa yağmurlukları tercih etmekte.


trenclw7 - Trençkotlar ve YağmurluklarSezon koleksiyonunda büyük yeri olan trençkotlar, ilk kez Birinci Dünya Savaşı sırasında, siperlerdeki askerleri yağmurdan korumak adına üretilmiş, bu nedenle de adına "Trench Coat" denilmiştir. Onlarca yıldır varlığını sürdüren trençkotlar, kısa sürede ünlenmiş ve zamanla modanın bir parçası halini almıştır.

trenc02qk3 - Trençkotlar ve Yağmurluklar

Dirsek ile bilek ortasında biten truvakar kollu yeni modeller, hem etek hem de pantolonların üzerinde rahatça kullanılabilmekte. Aşağıya doğru hafif bollaşan modeller ise, sezonun trendleri arasında.

Trençkotta bir klasik olan bej rengi, bu sezon pek kullanılmıyor. Bunun yerine kırmızı, pembe, elektrik mavisi, yeşil gibi oldukça canlı renkler kullanılmış. Ayrıca beyaz trençkotlarda öne çıkan renklerden.

İnce ya da kalın, trençkotlar mutlaka kemerle tamamlanmalı. Bu sezon trençkotlarda öne çıkan unsurlar arasında kemer ağırlıklı. Bunun yanısıra, geniş yakalı, düğmeli modeller de göze çarpanlar arasında.

Markaların koleksiyonlarında kruvaze ve uzun modellerin yanı sıra kısa modeller de var. Daha ince ve yağmurluk kumaşından yapılan trençkotlar ise günlük kullanım için oldukça ideal.

Trençkotlardan daha farklı olan yağmurluklar, sıcak havalarda yağmura yakalandığımızda adeta kurtarıcımız. Ancak, yağmurluk alırken özellikle kumaşına dikkat etmek gerekir. Daha hoş durmasına rağmen kalın kumaştan üretilen yağmurluklar terletebilir. Bu nedenle kısa, şeffaf ya da ince kumaştan üretilmiş olan yağmurluklar tercih edilmelidir.

Ayrıca, yağmurluk alırken kapşonlu modelleri tercih etmek akıllıca olacaktır. Amaç yağmurdan korunmak olduğunda bu, yağmurluklarda mutlaka bulunması gereken bir özellik haline geliyor. Kapşon sevmeyenler içinse, yakasında saklanan ve sadece gerektiğinde çıkarılan modeller söz konusu.

trenc01oq3 - Trençkotlar ve Yağmurluklar

trenc03wv8 - Trençkotlar ve Yağmurluklar

trenc04lm0 - Trençkotlar ve Yağmurluklar

323boyner2am7 - Trençkotlar ve Yağmurluklar

323boyner4ty8 - Trençkotlar ve Yağmurluklar

323boyner1dq8 - Trençkotlar ve Yağmurluklar