Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sıdıka Kurul kadınlar tarafından en çok tercih edilen estetik uygulamaları hakkında bilgi verdi.

Estetik Göz Kapağı Estetiği (BLEPHAROPLASTY)
Alt ve üst göz kapağında torbalanma, deride gevşeme, sarkma ve kırışıklık gözlerin yan taraflarında kaz ayağı adı verilen derin çizgilerin giderilebilmesi için yağ torbalarının ve deri fazlalığının ameliyatla çıkartılması gerekir. Bu ameliyatta deri kesileri alt göz kapağı için kirpik diplerinden, üst göz kapağı için üst kapağın doğal kıvrımından yapıldığından dolayı ameliyat izi belli olmaz. Gerekli durumlarda kaz ayağı görünümü için dolgu maddeleri veya botoks yapılır. Lokal veya genel anestezi altında yapılabilen bu ameliyat sonrası ,erken dönem genellikle rahat geçer. Göz etrafında şişlik ve morarma;gözlerde kuruluk, yanma hissi, görme bulanıklığı görülebilir.Gözyaşı artabilir, gözler ışıktan bir süre rahatsız olabilir. Hasta ilk günlerde gözünü tam olarak kapatamayabilir. Bunlar ilk hafta içinde kendiliğinden geçen, beklenen olaylardır. Dikişler 3-5 gün sonra alınır.Ameliyat iyi sonuç verir. Kişi 3 gün sonra işine dönebilir. Kullanıyorsa 1 hafta sonra kontakt lenslerini takabilir. Gözkapaklarının yeni şekli, yerçekimi nedeniyle etkileneceğinden kişinin bünyesine göre bazen birkaç yıl bazen de ömür boyu dayanır.

Meme Dikleştirme (MASTOPEXY)
Estetik meme dikleştirme ameliyatında, sarkık meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır, meme başı olması gereken konuma getirilir. Ameliyat sonrasında, anahtar deliği şeklinde, zamanla daha az belirgin hale gelen bir iz kalır. Bazı hallerde sadece meme başı çevresinden yapılan kesiler ile meme dikleştirme işlemi gerçekleştirilebilir. Sarkıklıkla birlikte, meme küçüklüğü de söz konusu ise, memeyi büyütmek amacı ile meme arkasındaki kasın altına uygun büyüklükte bir meme protezi konur. Meme sarkıklığı bazı hallerde sadece meme protezi konulması ile de düzeltilebilir.

Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 3 ay ağır spor yapmaması uygundur. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın , meme dikleştirme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç verir, kadının kendine olan güvenini,sosyal yaşama ve ikili ilişkilere katılımını arttırır. Dikleştirilmiş meme uzun süre kalıcıdır, ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi yeni sarkmalara yol açabilir.

Yüzdeki Çökmeleri Düzeltme

Dolgu maddeleri: Yüzün belli noktalarındaki derin kırışıklıklar cilt aşındırma yöntemleri ile düzeltilemez. Bu amaçla dolgu maddeleri kullanılır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan dolgu maddelerinin çoğu zamanla vücut tarafından eritildiğinden, tekrarı gerekir. Dolgu maddelerinin uygulaması kolaydır, iz bırakmazlar ve sonuçları memnunluk vericidir. Dolgu maddeleri aynı zamanda dudak kalınlaştırmak veya dudakları daha belirgin hale getirmek için de kullanılabilir.

1. Kişinin kendi dokuları; Yağ ve doku kokteyli enjeksiyonu (Lipofilling): Kişinin kendi vücudundan (karın veya basen bölgesinden) alınan yağ doğrudan veya kıkırdak, fasya ve deri altı tabakalarından oluşan doku çok ince doğranarak,yüzdeki kırışıklığın altına enjekte edilir. Uygulamadan sonra bazı hastalarda morluk oluşabilir;işlemden sonra buz uygulaması morluk oluşmasını büyük oranda önler.Enjekte edilen yağ miktarına bağlı olarak hasta işlemden sonra işine dönebilir veya 1-2 gün işinden uzak kalması gerekebilir.

2. Hazır dolgu maddeleri; Kollajen Sığırdan alınan kollajen saflaştırılarak ,insanınkine benzer bölümü yüzdeki kırışıklıklara enjekte edilebilir. Kullanmadan önce test yapılması gerekir. Hyaluronik asit hayvansal kaynaklı olmayan bir dolgu maddesidir, uygulama öncesinde test tapılmasına gerek yoktur. Uygulamadan sonra bazı hastalarda morluk oluşabilir;işlemden sonra buz uygulaması morluk oluşmasını büyük oranda önler.İşlemden sonra hasta işine dönebilir.


Gıdı Operasyonu

Çene altında yağ toplanması, deride sarkma, boyun kasının belirgin hale gelmesi.. Çene altında (Gıdı) dolgunluk her yaştaki kadın için sorundur. Alt çene kemiğinde küçüklük/geride olma gibi kemik problemleri dışında gençlerde çene altı bölgesinde yağ birikintisi (yapısal olarak) , orta ve ileri yaşlardaki kişilerde kilo alma, boyunda kısalma ve duruş bozukluğunun yol açtığı çene altı dolgunluğu önden bakıldığında kısa boyun ve toplu yüz, yandan bakıldığında çene/boyun açısının kaybı nedeni ile estetik sıkıntı yaratmaktadır. İleri yaşlarda ise boyun yaşlanmasında temel problem cilt dahil olmak tüm yumuşak dokuların yerçekimi ile aşağı doğru sarkmasıdır ve bazı kişilerde yüzeyel boyun kasının belirgin hale gelmesidir.

Plastik cerrahlar mevcut sorunlara göre çözüm üretmektedir. Çene altında dolgunluk ve yağlanma olan genç hastalarda liposuction ile iyi sonuç alınmaktadır. İşlem ve iyileşme süresi çok kısadır, ancak 4-6 hafta çene altındaki cildi toplamaya yönelik basınçlı bandaj uygulamak gerekir.
Benzer yakınma orta yaşlı bayanlarda olduğu zaman ,bu konuda temel tedavi, endoskopik veya klasik bir ameliyatla bölgenin gerilmesidir. Ancak yüz germe denen bu işlem özellikle orta yaşlar için çok radikal bir uygulamadır. Son yıllarda tüm çabalar sarkan dokuların dolgu kullanılmadan ve ameliyat gerektirmeden tekrar eski yerlerine alınmasına odaklanmıştır. Bu amaçla yakın zamana kadar boyun iplikler kullanarak asılıyordu. Ancak iplikler canlı ve hareketli dokuları tutamadığı için bu uygulamalar hep kısa süreli sonuçlar veriyordu ve problem 6 ay gibi kısa bir zaman sonra tekrarlıyordu.

Son zamanlarda özellikle Avrupa’da yaygınlaşan Aptos thread lift,feather lift gibi isimler alan yeni bir yöntemle “ dokuları dikerek yukarıda bir yerlere asmak yerine”, bir çeşit kalıcı ince ataç kullanılarak sarkıklıklar düzeltilebilmektedir. Kısaca Aptos lifting ( ataçlama ) denen bu yeni yöntem dokuyu bir yere dikmek yerine çift taraflı yapısı ile kendi üzerine toplamaktadır.
İşlem kaş, yanak, dudak kenarları, çene ve boyun gibi sarkan tüm dokularda kullanılabilir. Uygulama için cilde kesi yapılmasına gerek yoktur, malzeme özel bir iğne ile yerleştirilir.Yük kullanılan malzemenin kendisi tarafından taşındığı için herhangi bir yere dikişle tespit yapılmaz.Lokal anestezi ile yarım saat süren bu işleme bağlı olarak herhangi bir iz kalmaz.1-2 gün içinde kişi işine dönebilir. Bu işlemin ardından hastaların dikkat etmesi gereken uygulama sonrası buz tatbiki (aralıklı olarak 12-24 saat ) ve 3-4 gün ağır sporlardan uzak durmaktır.

Karın Germe Ameliyatı (ABDOMİNOPLASTY)

Doğumlar, kilo alıp verme , spor yapmama ve yaşlılığa paralel olarak karın derisinde sarkma nerdeyse kaçınılmazdır. Sarkık karın derisi, gebelik çatlakları ile birlikte ameliyatla çıkarılır. Bu sırada karın veya göbek fıtığı varsa onarılır, gevşek karın kasları takviye edilir. Göbek yeni yerine taşınır. Külot içinde saklanabilen bir iz kalır. Karın yapısındaki ve derideki değişikliklerin sınırlı olması durumunda ,göbeğin yeri değiştirilmeden ,mini abdominoplasti denilen işlem yapılır.

Yapılan ameliyatın şekline bağlı olarak 1-3 gün hastanede kalmak gereklidir. İlk günlerde karın bölgesinde şişlik ve ağrı olabilir. Ağrı,ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol altına alınır. Drenler 1-3 gün, dikişler 1-3 hafta sonra alınır. Kişi eğer çalışıyorsa 2-4 hafta sonra işine dönebilir. Yara izi ilk 3-6 ay kötüye gidermiş gibi görülebilir ama bu normaldir, izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir. Tamamen yok olmamasına rağmen ,iz bikini altına kolayca saklanabilir. Kısmi veya tam abdominoplasti işlemleri karın kaslarında zayıflık veya deri sarkıklığı olan hastalar için mükemmel sonuç yaratır. Zayıflamış ve/veya birbirinden ayrılmış kasların takviyesi ile bel ağrılarında düzelme sağlanabilir. Hastaların çoğunda düzenli egzersiz ve diyetle mükemmel sonuç yıllarca korunabilir.

Kol İnceltme, Kol Germe
Bazı kişilerde yapısal olarak kol iç yanları yağlı olabilir,zamanla şişman ve hafif sarkık hale gelen kol iç yanları rahatsızlık verici durum yaratabilir.Bu takdirde vakumla yağ emme (liposuction) ile şişman kısım inceltilir. Diğer bir grup kişide ise, yaşlanma, sık kilo alıp verme ve yer çekimine bağlı olarak kol alt/iç ve arka kısımlarında deride gevşeme ve sarkma ortaya çıkar. Sarkan deri ameliyatla çıkarılır. Ameliyat izi koltuk altı çukuruna uydurulur ve burada gizlenir.

Ameliyat sonrası hasta aynı gün evine gidebilir. Ameliyat sonrası rahat geçer. 7-10 gün sonra dikişleri alınır. Hastaya kollarını yüksekte tutması ve üç hafta süre ile özel kolluk giymesi önerilir. Ameliyata bağlı yara izi kişiden kişiye fark gösterir. Yara izinin daha az kalması için steroid kremlerle masaj ve gerekirse silikon yaprak uygulanır. Kol germe ameliyatı kişileri mutlu eden ve sonuçları uzun süre kalıcı olan bir ameliyattır.

Uyluk ve Kalça Germe
Yaşlanma, sık kilo alıp verme ve yer çekimi ile bacak iç yanlarında ve kalçada sarkma olabilir veya bu bölgelerde rejime veya spora rağmen inatçı yağ birikimi devam edebilir. Uygun kişilerde vakumla yağ emilmesi sorunu giderebilir. Aksi takdirde gevşemiş ve sarkmış deri ameliyatla çıkarılır. Ameliyat izleri kasıklarda, bikini içinde gizlenir.

Hastanın yapılan ameliyatın genişliğine bağlı olarak 1 - 3 gün hastanede kalması uygundur. Ameliyat bölgesinde başlangıçta hissedilen ağrı ve rahatsızlık hissi ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol altına alınır. Ameliyat bölgelerine dren adı verilen tüpler konmuş ise genellikle 2 gün sonra çıkarılır. Ameliyat sonrası erken dönemde yürümek ağrılı olur, ancak bir kaç gün içinde ağrılar büyük ölçüde azalır. Günlük hareketlerde ameliyata bağlı sınırlama ikinci hafta içinde yavaş yavaş ortadan kalkar. Uyluk germe ameliyatının izleri kasıklarda gizlenir. Kalça germe ameliyatının yara izi ise kalça kemiğinin hizasında vücudun yan tarafında yer alır.Yara izi çizgi şeklindedir ve izler bikini altında gizlenir. Sarkık ve fazla deri ameliyatla çıkarıldığı için bu bölgeler gergin ve düz bir şekle getirilir.