clip image002 - Sıradışı çizgi - Paul and Joe (2007)
Moda dünyasının duayyenlerinden Sophie Albou, o tarz sahibi ayaklarını ilk kez Fransa’nın Moda Enstitüsü’de ıslattı, yani eğitimine orada başladı. Mezuniyetten sonra Azzedine Alaia’da çalışmaya başlar; daha sonra kendisini Le Garage’da stilist olarak çalışırken görüyoruz.
1995 Yılına gelindiğinde, Albou ilk erkek koleksiyonunu “Paul and Joe” ismiyle hazırlar – iki küçük oğlunun isimleriyle dünyaya haykırmaktadır adeta. Tasarımcı, iki yıl sonra aynı marka ile sunduğu kadın giyim koleksiyonu ile, isminden dolayı eleştiriler almasına rağmen, çok başarılı olur.
2007 Yılı Albou’nun Paul and Joe markalı (karton karakterlere çok benzeyen) kadın giyim koleksiyonlarının onuncu yılını kutladığı yıldır. Göz alan ve kraliyet rengini anımsatan koyu mor palto, kocaman çan biçimi kolları olan beyaz bluz, haki renki ve dökümlü korsan tarzı çizmeler, hepsi bir bütün olarak, Albou’nun “kararlı ve aykırı” duruşunun gurur abideleri gibi moda dünyasındaki yerlerini alırlar. Daha şık giysileri bile – oldukça muhafazakar çizgiler taşıyan ve sapsarı altın rengi düğmeleri olan, nane yeşili palto aklımıza geliyor hemen – baskın bir mor, beyaz veya yeşil çoraplarla ve dize kadar yükselen özel tasarım çizmelerle vurgulanarak sunulur.
Halen, Paul and Joe ürünleri tüm dünyda 30’dan fazla butikte satılmakta olup, ayrıca, Barney’s, Harvey Nichols, Harrod’s ve benzeri birçok perakende satış noktasından tüketicilere ulaşmaktadır.