Görüntüleri ile iştah kabartan kekler, çay saatlerinin vazgeçilmez bir besin maddesidir. Size öyle bir tarif vereceğim ki şimdiye dek bu kek tarifini hiçbir yerde görmediğinize bahse bile girebilirim.

Mutfakta zaman geçirmeyi seviyorsanız eğer, biraz zaman ayırarak bu şeker keki yapabilir, hem kendinizin hem de çocuklarınızın gözlerine ve damak tatlarına hitap edebilirsiniz. Biraz sabır ve biraz eğlence katarak kekimize başlayabiliriz.

Kek için: 1 su bardağından biraz az sıvı yağ
2 yumurta
yarım paket vanilya veya 1 çay kaşığı vanilya esansı
160 gram çikolata
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağından biraz az un

Gökkuşağı için: 200 gram labne peyniri
2 yumurta
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı krema
renkli gıda boyaları

Kekin Yapılışı: Yumurta, toz şeker ve yağı en az 15 dakika yüksek derecede çırpıyoruz, şekerler iyice eridikten hemen sonra, unu ve vanilyayı karıştırma kabımıza alıyoruz, 2 ila 3 dakika çırptıktan sonra erittiğimiz çikolatayı da karıştırma kabımıza ekleyip 5 dakika kadar daha çırpıyoruz.

20 cm.lik kalıbımızı iyice yağladıktan sonra hazırladığımız karışımı bu kalıba döküp üzerini düzgünleştiriyoruz.

Gökkuşağının Yapılışı: 2 adet yumurtayı 1 su bardağı toz şeker ile karıştırıp peynirimizi ekledikten sonra iyice karıştırmaya devam ediyoruz, buzdolabında soğuttuğumuz kremamızı da ekleyip akıcı ve güzel bir görünüm elde edene dek çırpıyoruz.

Elde ettiğimiz karışımı küçük kaplara ayırdıktan sonra üzerine renkli gıda boyalarımızı ekliyoruz, dikkat etmeniz gereken şey her farklı kaba farklı renkte gıda boyası katmak olacaktır.

Bir kabın içerisine eklediğiniz gıda boyasını kaşık yardımı ile iyice karıştırdıktan sonra başka bir kaşık yardımı ile diğer kaptaki gıda boyalarını da karışıma bulandırıyoruz.

Elde ettiğimiz farklı renklerdeki karışımı kekin üzerine yavaşça döküp bütün hamuru dikkatli bir şekilde kapatıyoruz. Daha fazla karıştırmadan önceden 160 derecede ısıttığımız fırınımızın orta yerine kabımızı bırakıp yarım saat kadar pişmesini bekliyoruz.

Pişen gökkusağı kekimizi bıçakla çok fazla kekimize sürtmeden dilimliyoruz. İsterseniz üzerini Hindistan cevizi veya taze fistıklarla da süsleyebilirsiniz. Afiyet Olsun ..

y1p7adIws9gktP0nUOecG7wlxti3tI1QoEI6pcS8JsfAFtP47p6UQjlKMqPNs2tVfeTbeaZREW ebc - Gökkuşağı Keki