Uzun yaşam insanoğlunun en eski rüyalarının başında geliyor. Sanayileşmiş ülkelerde ortalama ömür erkeklerde 75, kadınlarda 80 iken, dünyanın farklı bölgelerinde bulunan bu üç kentin sakinleri 100 yıldan fazla yaşıyor.

ÖMÜR UZATAN KENTLER...


Japonya'nın Okinawa, İtalya'nın küçük kasabası Ovodda ve ABD'nin Kaliforniya eyaletinin Loma Linda kentinin çoğu sakini bir asırdan fazla yaşıyor.

Japonya'nın bir milyon nüfuslü kenti Okinawa'da 900 kişinin yaşı100'ün üzerinde. Bu rakam İngiltere ve ABD'nin ortalama ömür grafiğiyle karşılaştırıldığında dört katına denk geliyor.

Uzun yaşamanın sırrını bulmaya çalışan Brandley Willcox, "Okinawa kentinde çoğu insanın doğum tarihine baktığınızda 70 yaşında, ancak vucüd yaşları 50'yi gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Okinawalıların en eski geleneklerinden biri olan "hara hachi bu" ya göre uzun yaşamanın sırlarından biri sofradan doymadan kalkmak.

İtalya'nın Sardinya adasında bulunan Ovodda kentinde ise durum tamamen farklı. Kent sakinlerinin ana menüsünde et daima yerini alıyor. Uzmanlar bölgedeki durumu belirtmek için şakayla karışık tek vejeteriyenin koyunlar olduğu örneğini veriyor. Peki burada uzun yaşamanın sırrı nereden geliyor. Uzmanlar Akdeniz diyetinin bunda etkili olduğunu belirtiyor. Bin 700 nüfuslu kasabada şu anda 5 kişinin yaşı 100'ün üzerinde. Profesör Deiana kasabada uzun yaşamanın sırrını genlere bağlıyor.

ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Loma Linda'da ise uzun yaşamanın sırrının genlerle ilgisi yok. Loma Linda'da yaşayan Seven Day Adventist adındaki dini tarikatın üyeleri kentte yaşayan diğer insanlardan ortalama 5-10 yıl fazla yaşıyor. Tarikat üyelerinin sigara ve içkiden uzak durması ve daha çok vejeteriyen yiyecekleri tercih etmesinin bunda etkili olduğu belirtiliyor