43378 - Bu Gece Satürn Şovu Var!!!
Bu gece Güneş, Dünya ve Satürn aynı doğru üzerinde olacak. Yani Satürn gezegeni, yılın Dünya'ya en yakın konumuna gelecek. Ankara Üniversitesi Rasathanesi, başkentlilere bu gök olayını düzenleyeceği etkinliklerle izletecek.

Etkinlikler, saat 19.00'da başlayacak ve havanın açık olması durumunda gece yarısına kadar sürecek. Mars, Pleaides Kümesi'nin ve Satürn'ün teleskopla gözlemlerinin, Satürn hakkında sunumun yapılacağı program hava kapalı da olsa gözlemler dışında uygulanacak.

Satürn'ün büyük uyduları da izlenebilecek. Satürn'ü en iyi gözlemleme zamanı 23.00-02.00 saatleri olacak. Etkinliklere katılım ücretsiz. Programla ilgili bilgiye http://rasathane.ankara.edu.tr/bilimtoplum/index.php adresinden ulaşılabiliyor.

Adını Roma tarım tanrısı Saturnus'tan alan ve bir dış gezegen olan Satürn, büyüklük açısından Jüpiter'den sonra ikinci sırada. Merkür, Venüs, Mars ve Jüpiterle birlikte çıplak gözle izlenebilen beş gezegenden biri olan Satürn, Güneş etrafındaki bir turunu 29 yıl 6 ayda tamamlıyor.