Önce Fransa, ardından Şili, son olarak Yunanistan...

Nasıl kıskanarak izliyorum bilseniz. İstediklerini nasıl söke söke alıyorlar, savaşmayı, dik durmayı, davadan dönmemeyi nasıl biliyorlar. Kendilerini nasıl seviyorlar, önemsiyorlar. Kendilerine nasıl inanıyorlar...

Fransa nere, Şili nere, Yunanistan nere? Üç farklı iklimden, üç farklı geçmişten, üç farklı gençlik... Ama hepsinin isteği benzer...Çağdaş, eşit, parasız eğitim, güvenilir bir yarın...

Fransa'da yaklaşık bir ay sürdü öğrencilerin protesto gösterileri. Üniversiteliler ve liseliler hayatı durdurdu. Başbakanları ile masaya oturdu, pazarlık yaptı. Sonunda 26 yaşından küçüklerin gerekçesiz işten çıkarılmasını sağlayan yasa rafa kalktı.

Şili'de liseliler başroldeydi. Mavi okul gömlekleri, gri etekleri ile liseli kızlar iki hafta süren eylemlerin en önündeydi. Sonunda istedikleri ulaşım yardımını, ücretsiz yemekhane hakkını aldılar. Hatta devlet başkanının eğitimde reform için kurduğu 74 kişilik komisyona 12 liseli arkadaşlarını sokmayı bile başardılar...

Suyun öte yanı…Yunanistan...Bir milyon öğrenci sokaklara döküldü. 397 fakülte öğrenciler tarafından işgal edildi. Amfiler, binalar "katalipsi" yani işgal yazan pankartlarla donandı. Eğitimi ticari hale getiren ve özel üniversitelerin yolunu açan yasaya karşı öğretim görevlileri de öğrencilere destek verdi. Öğrenci, öğretmen kolkola, omuz omuza dövüldüler, coplandılar, gözaltına alındılar ama sonunda kazandılar. Hükümet yasayı görüşmeyi Ekim'e erteledi. Öğrencilerin yanıtında bile inanmışlık vardı ."Ekim'de yine bekleriz."

Ve Türkiye. Dün bir buçuk milyon öğrencinin "kader" sınavı yapıldı. Onbir yıllık eğitim üç saat onbeş dakikalık sınavda ölçüldü. Ama haksızlık etmeyelim, bizimkilere de bu yıl çok önemli bir hak "verildi." İlk kez öğrenciler sınav sırasında tuvalet izni kullanabildi. Birer gözetmen eşliğinde "çişini" yapabildi.

Bu yıl da sınavda sorulan üç sorunun hatalı olduğu iddia edildi. Yine kimsenin sesi çıkmadı. Hani tek bir soru bile binlerce öğrencinin önüne geçmeyi sağlıyordu, hani tek bir soru bile önemliydi. Soruları doğru hazırlayamayan sistem, puanları hesaplamayı doğru yapabilecek mi? O üç soru hangi öğrenciyi, ne kadar etkileyecek? Bu soruların ne önemi var ki, nasıl olsa sınav öncesi türbe ziyaretleri yapıldı, nasıl olsa girilmek istenen üniversitenin kimlikleri türbe demirlerine sürüldü...

Şimdi artık bekleme zamanı. Puanlar 15-20 Temmuz'da açıklanacak. Bakalım bir buçuk milyon öğrenciden kaçı hayal ettiği okula girecek? Kaçı bir yere kapağı atacak? Kapağı atanlardan kaçı iş bulabilecek? İş bulanlardan kaçı sigortalı olacak? Nedensiz işten atıldığında kaçı tazminat alabilecek? Kaçı emekli olmayı başarabilecek? Bir buçuk milyon öğrencinin kaçının hayatta bir kez sesi çıkacak?

Fransa'yı, Şili'yi, Yunanistan'ı nasıl kıskanarak izliyorum bilseniz . Bizim öğrencilere "verilen" "çiş" izni gazetelerin birinci sayfalarına haber olurken, onlar eğitim reformu kuruluna temsilci sokuyorlar. İstediklerini nasıl söke söke alıyorlar, savaşmayı, dik durmayı, davadan dönmemeyi nasıl biliyorlar.

Bilmiyorum ne zaman, nasıl, neden bu hale geldik biz…Oysa onlar da bizim geçtiğimiz yollardan yürüdü. Şili de, Yunanistan da postal altında ezildi, tank sesiyle uyandı, işkence tezgahlarından geçti.

Ama görünen o ki onlar kendini sevmekten, önemsemekten vazgeçmedi. Demek ki onlar kendine bizden daha çok inandı... Onlar "hak verilmez, alınır" sözünü hiç unutmadı..

Ne diyelim, öyle ya da böyle artık bizim öğrenciler de "kader" sınavında en azından çişlerini yapabiliyorlar. Gözetmen eğer onları tuvalete götürmeyi kabul etmezse de "Çiş yapmak hakkımız, söke söke alırız." diyebiliyorlar.

yazan:Melike İLGÜN