262299gn - Sabancı'nın Kuran'ı en küçük değil

Çanakkale'de Daniş Acar Huzurevi'nde 2. Başkan olarak görev yapan Ahmet Binici, yakın bir akrabasında bulunan ve akrabasının dedesinden kaldığını belirttiği Kur'an-ı Kerim'in, Çanakkale Müftülüğü'nce inceleneceğini, kendilerinin yaptıkları araştırmada, 2.5 santimetrelik Kur'an-ı Kerim'in dünyanın en küçük Kur'an-ı Kerim'i olduğunu öğrendiklerini belirtti.

Kitabın uzun yıllar çok iyi muhafaza edildiğini anlatan Binici, cetvelle yaptığı ölçümde Kur'an-ı Kerim'in boyunun 2.5 santimetre olduğunu gözlediğini belirtti. Binici, geçen ay yapılan bir müzayedede Sabancı Müzesi tarafından satın alınan ve dünyanın en küçük Kur'an-ı Kerim'i olarak tanıtılan 3.5 santimetrelik kitaptan daha küçük olan Kur'an-ı Kerim'in, gerekli incelemesinin tamamlanmasını beklediklerini, bu kültürel mirası, insanları bilgilendirmek amacıyla ortaya çıkardığını kaydetti.

Çanakkale Müftü Yardımcısı Ahmet Hamdi Başpınar AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kur'an'ın hiç bozulmadan günümüze kadar gelmesinin ayrı bir önem taşıdığını söyledi. Bu büyüklükteki Kur'an-ı Kerim'lerin sayısının oldukça az olduğunu kaydeden Başpınar,''İlk bakışta bunun bir baskı Kur'an-ı Kerim olduğunu söyleyebiliriz. Ancak iyice incelenmesi lazım. Yazıları çok küçük olduğu için yanında küçük bir büyüteci var. Bu büyüklükte Kur'an-ı Kerim'lerin sayısı oldukça az. Kültürel miraslara sahip çıkılması ve bu tür eserlerin herkesle paylaşılması gerekir. 2.5 santimetrelik kitapla ilgili kesin bilgiye ulaşmak için inceleyeceğiz'' dedi.