Önemli olan sorunun ve problemin ne kadar büyük olduğu değil, kişinin gözünde ne kadar büyük olduğudur.

Yani bir bakıma şöyle de değiştirilebilir;

Sorun ve problem ne kadar büyük olursa olsun önemli olan insanın o soruna ne gözle baktığı, nasıl yaşadığı, ne şekilde başedebildiğidir.

Herkesin başından geçebilecek sıradan, ufak bir olayı örnek olarak alalım.

Şahıs kişinin biri sevgilisinden ayrılır.

1. "Çivi çiviyi söker" diye düşünerek direk gidip etrafındaki en yakın hatun/er kişisine yapışır. (Yalnızlıktan tırsan insan modeli)

2. "Amaaan, nasıl olsa başkasını bulurum" tarzında düşünerek, gamsız gamsız ortalıkta dolanır. (Umursamaz insan modeli)

3. Ayrıldığı kişiyi kötüleyip durarak, bütün hatayı, kusuru ona atarak moral bulmaya çalışır. (Kendini kandıran insan modeli)

4. Ayrıldığı kişinin etrafında dolaşmaya devam ederek, geri dönmesi için yalvarıp yakarır. (Kendini küçük düşüren insan modeli)

5. Ayrıldığı kişiye kin ve nefret duyarak, intikam almanın yollarını arar. (Karşımdakine zarar vericem zannedip, kendine zarar veren insan modeli)

6. Depresyona girip dünya durmuş gibi davranır ve bu sayede hayatının akışını değiştirerek tek bir sorundan, bir yığın soruna yol açmayı başarabilir. (Şizofrenik insan modeli)

7. Ayrıldığı sevgilisini ve sevgilisinin yeni sevgilisini öldürücü veya kesici bir aletle gebertmeye kalkar. (Psikopat insan modeli)

8. Kendisini içki, eroin, hap gibi kötü alışkanlıklara verir. (Mazosist insan modeli)

9. Dünyanın yaşanılmaz bir hale geldiğini düşünüp, intihara yeltenir. (Kendini cümle aleme rezil eden insan modeli)

10.Üzülür ama hayatına da kaldığı yerden devam eder ve bu durum hayatındaki diğer şeyleri kesinlikle etkilemez. (Mantıklı insan modeli)

İşte soruna karşı verilen tepkiler, bu şekilde bireylere bağlı olarak değişebiliyor. Bizlere de hangi insan modeli olmayı seçmek kalıyor.