Sylvia Plath
1932 - 1963


grave2 - Sylvia Plath'in Trajedisi


plath202 - Sylvia Plath'in Trajedisi


___________OoO___________


Burada intahar etmesine sebep olan eşi Ted Hughes ile birlikte

ExPlathHughes2 - Sylvia Plath'in Trajedisi

th sp - Sylvia Plath'in Trajedisi

Massachusetts, 20th May 1959


___________OoO___________

Ted Hughes'in Sylvia'yı aldattığı kadın

assia - Sylvia Plath'in Trajedisi

Assia Wevill

___________OoO___________

Sylvia , Ted Hughes'den çocukları Frieda ve Nicholas ile

plath - Sylvia Plath'in Trajedisi

perfect - Sylvia Plath'in Trajedisi

Sylvia kendini zehirlerken çocukları içeride herşeyden habersiz uyuyorlardı..

1932 yılında Alman bir baba ve ABD'li bir anneden, Massachusetts'te doğdu. Profesör olan babası 1940 yılında öldü. Plath ilk şiirini 8 yaşında yayımladı.
Plath, hayatı boyunca ileri derecede manik-depresif bozuklukla boğuştu. 1950 yılında bursla girdiği Smith College'deki ikinci yılında ilk intihar girişimini gerçekleştirdi ve bir akıl hastanesine yatırıldı. 1955'te Smith College'den summa cum laude derece ile mezun oldu.
Kazandığı Fulbright bursuyla Cambridge Üniversitesi'ne giderek çalışmalarını burada sürdürdü ve şiirlerini üniversitenin öğrenci gazetesi olan Varsity'de yayımladı. Plath burada 1956 yılında evleneceği İngiliz şair Ted Hughes'la tanıştı. Evliliklerinin ardından Boston'da yaşamaya başladılar. Plath, hamile kaldıktan sonra ise İngiltere'ye geri döndüler.
Plath ve Hughes, Londra'da kısa süre yaşadıktan sonra North Tawton'a yerleştiler. Çiftin sorunları bu dönemde başladı ve ilk çocuklarının doğumundan kısa süre sonra Sylvia Plath Londra'ya geri dönerek boşanma işlemlerini başlattı.
Kiraladığı evin eskiden İngiliz şair W.B. Yeats'e ait olduğunu öğrenen Plath bunu iyi bir işaret olarak değerlendirdi. 1962 - 63 kışı Plath için çok zor geçti. 11 Şubat 1963'te, ikinci kattaki odalarında uyumakta olan çocuklarının yanına süt ve kurabiye bıraktıktan sonra, odalarının kapısını da içeri gaz girmeyeceğinden emin olmak üzere bantlayarak kapattı ve kafasını fırının içine sokarak intihar etti.
İntiharıyla ilgili olarak kocası Ted Hughes eleştirilere maruz kaldı. Hughes yıllarca bu konuda konuşmadı. Daha sonra anılarını yayımladı.


İLGİNÇ OLAN;


Hughes, Plath'ın ölümünden kendisini sorumlu tutan Plath hayranları ve feministlere karşı kendini savunmaya bir kez bile tenezzül etmedi. Üstelik Hughes'un, ruhunu kemirerek özyıkımına yol açtığı tek kadın Plath değil. Plath ile evli olduğu sırada hayatına giren ve deli gibi aşık olduğu Assia Wevill de Plath'ın yazgısını paylaştı.

Kraliyet nişanıyla ödüllendirilen ‘‘büyük’’ şair Ted Hughes, karısı Sylvia Plath'ın intiharından sadece altı yıl sonra bir başka trajediye daha yol açtı. Sevgilisi Assia Wevill de, yanında Hughes'tan olan kızı Shura'yı götürerek intihar etti. Plath'ın hemen herkes tarafından bilinen ve didik didik edilen öyküsünün yanında, Assia'nın öyküsü ‘‘eldeğmemiş’’ kalıyor.
Ted Hughes'un -resmen olmasa da- karısı Assia Wevill, 25 Mart 1969'da telefonda Ted Hughes ile tartıştıktan sonra dört yaşındaki kızı Shura ile parka oyun oynamaya gitti. Eve döndüklerinde kendilerine ev işlerinde yardımcı olan kızı evden gönderdi. Kapıları ve camları sıkıca kapattıktan sonra çok sayıda uyku hapı içti, haplardan bir kısmını minik kızına da yutturdu. Bebeği kollarında yatağına gitti ve ikisi birlikte ölmeye yattılar.

ÖNLENEBİLİR İNTİHAR
Assia'nın intiharından iki ay sonra sevgilisinin kızkardeşi Celia Chaikin'e bir mektup -bu mektup daha sonra yayınlanacaktı- gönderen Hughes şunları yazıyordu: ‘‘Eski hayaletlerin gölgesindeki hayatımız çok karmaşıktı. Ayrılırsak herşeyin daha iyi olacağını söylerek beni sık sık test ediyordu. Bu eski ve kötü alışkanlığı en son telefon konuşmamızda bir kez daha yineledi...’’ Aynı mektupta Assia'nın canına kıymasından sonra hayatının bomboş olduğunu yazan Hughes ‘‘Assia benim gerçek karım ve en iyi arkadaşımdı’’ diyordu.
Hayatına giren bu iki harikulade kadının intiharlarını karşılaştıran Hughes; ‘‘İlk karımın (Plath'ı kastediyor) intiharı çok karmaşık ve engellenemezdi. Ama Assia'nınki önlenebilirdi’’ diyor, ama Assia'nın önüne geçilebilir intiharını engellemek için pek çaba sarfetmiyor. Bu arada annesiyle birlikte ölüm uykusuna yatan küçük kızı Shura'dan hiç sözetmemesi de dikkat çekici.

ŞAİR KADINLAR
Ted Hughes ile Plath hayattayken ilişkiye giren Assia, kendini onun intiharından sorumlu tutuyordu. Assia da Plath gibi şiir yazıyordu ama Hughes'un arkadaşları ve ailesi tarafından ciddiye alınmadığını, dahası sürgün hayatı yaşadığını düşünüyordu.

AĞIR DEPRESYON
Hughes ile evlenmeyi çok isteyen ve Plath'ın yeteneğini kıskanan Assia, Hughes'un dostlarının ve ailesinin kendisine düşmanca davrandığına inanıyordu.
Ciddi bir depresyona girdi ve hastalığı iyice ağırlaştı. En büyük korkusu sevgilisinin kendisini aldatmasıydı. Nitekim ‘‘Sevgili Ted’’inin, intiharından altı ay önce başka bir kadınla ilişkisi olduğu ortaya çıktı. Kısacası birbirlerini deli gibi kıskanan iki kadının hikayesi de aynı şekilde son buldu.