Ø Sofrada ilk olarak genç, daha sonra olgun ve en son olarak yıllanmış şaraplar içilmelidir.

Ø Şarapların büyük bölümü, satın alındığ ında içilmeye hazırdır.

Ø Yeni bir şişeye başlarken kadehler mutlaka değiştirilmelidir.

Ø Beyaz etle beyaz şarap, kırmızı etle kırmızı şarap genellemesi çok katıdır. Bu aşamada damak tadı doğrultusunda seçim yapılmalıdır.

Ø Kırmızı şaraptan önce beyaz şarap, kuvvetli şaraptan önce hafif şarap, zengin ve kompleks şaraptan önce basit şaraplar içilmelidir.

Kırmızı Ş araplar

Servis Isısı

Kırımızı şarap oda sıcaklığında içilmelidir. Peki hangi oda sıcaklığı geçerli olmalıdır? Esas olarak hafif kırımızı şaraplar 10 ıle 14 derece arasında, kuvvetli kırmızı şaraplar ise 14 ile 18 derece arasında içilmelidir.

Yıllandırma

Sanıldığının aksine her türlü kırmızı şarap yıllanmaya uygun değildir. " Primeur " şaraplar etiket tarihlerini takip eden yılın ortasından önce tüketilmelidir. Yıllandırılacak şaraplar ise etiket tarihlerinden itibaren 6-7 yıl saklanabilirler. Kırmızı şaraplar yıllandıkça renkleri solukaşır. Yıllanabilecek bir şarap için en iyi içim tarihi, seneler sonra olabileceği gibi " hemen şimdi " de olabilir. Günümüzün modern şarapları piyasaya sürüldükten sonra her an içilmeye hazırdır. Her durumda yıllandırmak istediğiniz şarapların yıllanma özelliklerini araştırıp karar vermelisiniz.


Havalandırma

Kırmızı şarap içilmeden önce mutlaka havalandırılmalıdır. Şarap genç ise bu süre yaklaşık 10 dakika, yıllanmış bir şarap ise bu süre yaklaşık 45 dakika civarında olmalıdır. Şarabın havalanmasını hızlandırmak için şarabın bir karafa aktarılmasında fayda vardır. Böylece şarap aromasını ve kokularını çevresine daha hızla sunacaktır.


Kadeh Boyutu

Kırmızı şarapların büyük kadehlerde içilmesi önerilmektedır. Böylece şarap, özelliklerinde olan aromasını ortama bırakacak ve şişede beklerken edindiği kötü kokuları kaybedecektir.


Sek ve Tatlı

Kırmızı şaraplar sek veya tatlı olarak guruplandırılabilirler. Sek şaraplar şeker ihtiva etmezler. Tatlı şaraplar portolar gibi olup, şeker ve yüksek alkol miktarı ihtiva ederler. ( %17-18 )

Beyaz Şaraplar


Servis Isısı

Beyaz şarap soğuk içilmelidir. Ancak ne kadar soğuk içilmelidir? Tatlı beyaz şaraplar 4 ile 6 derece, sek beyaz şaraplar ise 6 ile 10 derece arasında içilmelidir..


Yıllandırma

Beyaz şaraplar kırmızılar kadar yıllandırılmazlar. Yıllandıkça beyaz şaraplar açık sarıdan kahverengiye doğru koyulaşırlar. .


Kadeh Boyutu

Beyaz şaraplar ufak kadehlerde içilir. Böylece kadehteki şarap ısınmadan tüketilir ve kadehe her defasında serin şarap ilave edilir.


Sek ve Dömisek

Beyaz şaraplar sek veya dömisek olarak guruplandırılabilirler. Dömisek şaraplar yarı - tatlı olurlar. Bu şaraplar talılarla beraber veya aperatif olarak tüketilebilirler. Sek şaraplar ise dömisek şaraplar gibi şeker ihtiva etmezler.