Teröre 7 ayda 91 şehit
Dışişleri Bakanlığı Güvenlik İşleri Genel Müdürü Hayatı Güven, Washington’ın PKK ile mücadele temsilciliğine Joseph Ralston’ın atamasının ardından Türkiye’nın PKK’ya karşı işbirliğinde ilerleme sağlanmasını beklediğini bildirdi.

Güven, PKK’nın düzenlediği terörist saldırılarda ve çatışmalarda, bu yılın ilk yedi ayında güvenlik kuvvetlerinin 91 şehit verdiğini ve bu rakamın sadece Temmuz’da 25 olduğunu açıkladı.

Hayati Güven, ABD’nin PKK ile mücadele temsilciliğine eski NATO Başkomutanı Joseph Ralston’ın atanmasının ardından Türkiye’nin, PKK’ya karşı işbirliğinin artmasını beklediğini vurguladı. Güven’in verdiği bilgiye göre, gelecek günlerde Türkiye, ABD ve Irak’ın katılımıyla üçlü mekanizmanın yeni toplantısının yapılması öngörülüyor.

Büyükelçi Güven, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki terör kamplarının kapatılmasını ve PKK’nın elebaşlarının tutuklanarak iadesini istediğini vurguladı.

Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek de, CIA ve FBI’ın, 1990’lı yıllarda PKK konusunda Türkiye ile çok işbirliği yaptığını ve bunun sürmesini arzu ettiklerini söyledi