44221pms7 - Bunları biliyor muydunuz?

Efsane futbolcu "Pele" adından rahatsız oluyor

Asıl adı Edison Arantes do Nascimento olan, tüm dünyada "Pele" adıyla tanınan Brezilyalı efsane futbolcu, kısa süre önce bir Alman gazetesine verdiği demeçte Pele isminden hiç hoşnut olmadığını belirtti. Portekizcede tam bir karşılığı olmayan bu isim, ünlü futbolcuya göre bebeklerin konuşmaya başlamadan önce çıkardığı seslere benziyormuş. 11 yaşında futbola başladığında, arkadaşları tarafından kendisine takılan bu isim yüzünden ilk başlarda canı oldukça sıkılan Pele'nin, tiye alınıyor diye arkadaşlarıyla kavga ettiği bile olmuş!
.
.
.
.
.
.
.
.
44222pco2 - Bunları biliyor muydunuz?

Standart boy kondom Hintlilere büyük geliyor!

Hintli 1.000'den fazla erkek üzerinde yapılan bir araştırmada, güvenli seksin en önemli aparatı olan kondomun standart boyunun Hintlilere büyük geldiği ortaya çıktı. Aslında, Hindistan'ın nüfus yoğunluğu göz önüne alındığında bu sayı ne kadar genele yaftalanabilir, o da ayrı bir konu! İki yıllık bir araştırma sonucu ortaya çıkarılan bu sonuç, ülke erkekleri için oldukça utanç verici bir durum hâline gelmiş. Kondom firmaları ise bu "büyük gelme" meselesine karşı gardlarını çoktan almış ve Hindistan'la beraber boy meselesinden muzdarip birkaç ülke için kondomları "xxxs" ebatında üretmeye başlamış!

.
.
.
.
.
.
.
200 milyon "blog" kullanılmıyor

Teknoloji şirketi Gartner'ın yaptığı bir araştırmada, İnternet üzerinden bir çeşit günlük tutmaya yarayan kişisel "blog" sitelerinin yaklaşık 200 milyonunun uzun zamandan beri güncellenmediği ortaya çıktı... Yer israfı diye işte buna denir!

.
.
.
.
.
.
44224pye3 - Bunları biliyor muydunuz?

Günde bir paket cips yemek, yılda beş şişe sıvı yağ içmenize bedel

Britanya Kalp Vakfının ortaya çıkardığı bu sonuç, "abur cubur"a merakı olan insanları oldukça korkutacak. En çok cips tüketen ülkelerin başında İngiltere ve ABD geliyor.

.
.
.
.
.
.
.
44225pab2 - Bunları biliyor muydunuz?

Everest'e her 10 tırmanıştan birinde ölüm var!

Dağcılık sporunda, yüksek teknolojiye sahip ekipmanların kullanılmasına rağmen, dünyanın en yüksek zirvesi olan Everest, sporcu misafirlerini ölümle yüzleştirmeye devam ediyor. Oxford Üniversitesinden Dr. Andrew Sutherland'ın hazırladığı rapora göre, Everest'e her 10 tırmanışın biri mutlaka ölümle sonuçlanıyor.

.
.
.
.
.
.
44228pjt7 - Bunları biliyor muydunuz?

Bir bitki tohumu 200 yıl boyunca saklanabiliyor

Hollywood'un ünlü kıyamet filmlerinden aşina olduğumuz kadarıyla, insanoğlunun yaşamını devam ettirebilmesi için bazı bitkileri yaşatabilmesi gerekiyor. Bu gerçeği gayet iyi bilen bilim adamları Norveç'te, özel koşullara sahip bir tohum deposu kurarak kıyamet günü hazırlıklarının ilk ciddi adımını attı. Ve en önemlisi, yapılan araştırmalarda, bir bitki tohumunun 200 yıl boyunca saklanabildiği ortaya çıktı.

.
.
.
.
.
.
.
44229ppt6 - Bunları biliyor muydunuz?

Hexakoisiohexekontahexaphobiacs nedir?

"Şeytan"la ilgili filmlerden bildiğimiz "666"dan; yani şeytanın numarasından korkan kişiler var. Bu öyle bir hâl almış ki uzunluğundan dolayı şimdi tekrar yazamayacağımız "H" harfiyle başlayan bu isim, psikolojik bir hastalık türü olarak tıp literatürüne girmiş.

.
.
.
.
.
.
.
44235puv9 - Bunları biliyor muydunuz?

Parmak izi tespiti ilk kez 1892 yılında Arjantin'de yapılmış

Her insanın parmak izinin farklı olduğunu keşfeden Arjantinli uzmanlar, sabıkalıların parmak izlerini alarak suç mahallinde kimlerin olduğunu bırakılan parmak izlerinden tespit etmeye başladı. 1901 yılında ise İngiltere'de ilk "Parmak İzi Tespit Bürosu" kuruldu.

.
.
.
.
.
.
.
44237pxj7 - Bunları biliyor muydunuz?

Peru'da hiç umumi tuvalet yok

Öyle gözüküyor ki Perulular, tuvalet ihtiyacını ya en yakın restoranda ya da en yakın ağaç dibinde gideriyor!..
.
.
.
.
.
.
.
44240ppe5 - Bunları biliyor muydunuz?

Dünyanın en hızlı bilgisayarı, saniyede 15,4 trilyon işlem yapabiliyor

İngiltere'de geliştirilen yeni milenyumun en hızlı bilgisayarı, saniyede 15,4 trilyon işlem yapıyor. 1.200'den fazla işlemciye sahip bilgisayar, neredeyse bir odaya sığmayacak kadar yer kaplıyor. "Yerim geniş, param var, bana uyar." diyenlere duyurulur! Şaka bir yana, bu bilgisayarı sadece belirli kurumlar ve bilim adamları kullanabiliyor.

.
.
.
.
.
.
.
44241pga1 - Bunları biliyor muydunuz?

Roma İmparatorluğu zamanında fahişelerin fiyatı sekiz bardak şaraba tekabül ediyormuş

O zamanlar, Roma'daki fahişeler köle statüsündeymiş ve çoğunlukla Yunanistan'dan ülkeye getiriliyormuş. Ücretleri ise sekiz bardak şarabın ücretiyle eş değermiş.