Büyük beyaz köpekbalığı nesli tükenme tehlikesindedir.Boyları ortalama 6-6,5 metredir.7 m. boyundakilerede rastlanmıştır.
denizlerdeki bir çok hayvandan daha zeki olan bu köpekbalığı aslında insana saldıran bir hayvan olmamakla birlikte özellikle sörf tahtası üstündeki bir insanın, yüzüstü yatar pozisyonda dalga yakalamaya çalışırken ki hali bir foka benzediği için, sörfçülere sıklıkla saldırdığı görülmüştür.Çene basıncı santimetrekareye 36 ton basınç uygulayacak güçtedir.Nasıl çiftleştiği ve doğum yaptığı, doğal yollarla nerelerde öldüğü gibi konular henüz aydınlatılmamış, bilim adamlarının en çok merak ettiği deniz yaratıklarından biri.Kıyılardan açık denizlere, tropikal sulardan soğuk denizlere kadar dünyanın hemen hemen her bölgesi yaşam alanı içerisine girer. yüzey veya dip sularda daha çok görülür. inebildiği derinlik tam olarak bilinmemektedir, son zamanlarda yapılan gözlemler avlanma sırasında rahatlıkla (bir yunus gibi) sudan tamamen dışarıya sıçrayabildiği kanıtlamıştır.
Temel olarak deniz memelileriyle beslenir.Sadece tanımlama amcıyla ilk saldırıyı yapar ve ısırdığı hayvan (mesela insan) besin listesinde değilse öylece bırakıp gidebilir de.Bu sebeble saldırıya uğrayan insanların çoğu (yaklaşık %75) yakınlarda birileri varsa kurtulabilmekte , eğer o kadar şanslı değillerse kan kaybından ölmektedirler.Zararsız olan balina köpekbalığını saymazsak dünyanın en büyük köpekbalığıdır.Gelmiş geçmiş en büyük deniz yırtıcısı Megalodondur.Megalodonda bir köpekbalığı türüdür ancak nesli tükenmiştir.Ayrıca büyük beyazın ağzında 2000'i aşkın diş vardır,öndeki dişler köreldiğinde dökülür ve arka sıradakiler yerini alır.

hai  hvithai  great 219330g - Great White Shark
002826 SB1 - Great White Shark
Great20White20Shark20South20Africa - Great White Shark
19sharkdm468x591tj4 - Great White Shark
carchardon07qh0 - Great White Shark
gp 173414 - Great White Shark

Ve birkaç Megalodon resmi
megalodon weisserhai - Great White Shark
Megalodon dişi
gigantic megalodon - Great White Shark
01RodFox1 - Great White Shark
pic megalodonpix2 - Great White Shark