I. Constantinus Nicomedialılarla yaptığı savaştan sonra Bizantion u aldı.I. Constantinus roma soylularını buraya çağırarak Romanın Doğuda ihtiyacı olan bir yerleşim merkezi kurulmasını sağladı ve Nea (Yeni) Rome olarak anılmaya başlandı.
Daha sonra Nea Rome Roma İmparatorluğunun yeni başkenti olarak kabul edildi ve adı Constantinopolis oldu (11 Mayıs 330)
I. Constantinus, Doğu Roma İmparatorluğuğnun yol ağının başlangıç noktasını Milion Taşı ile belirledi. Bu yolların ve kıtaların kavşağındaki kente Rusyadan, İran ve Mısırdan, Avrupanın en uç köşelerine kadar pek çok ülkeden her tür tüccar gelirdi.
Milion Taşının yakınlarında ise tüccarlara gidecekleri yerlerin haritaları satılırdı.Haritalar milion taşına göre yapılırdı ve mesafe olarak Milion taşı başlangıç noktası olarak kabul edilirdi.
Romalılar Milion Taşının Dünyanın merkezi ve başlangıç noktası (0 noktası) olarak kabul etmişlerdir ve greenwich belirlenene kadar tüm mesafe,saat ve takvim milion taşıyla belirlenmiştir.

1100lerda kullanılmaya başlayan bu latin atasözü ise buradan gelmektedir.

+
roma imparatorluğu daha imparatorluk olmamışken işe erkenden başlayıp hakim oldukları yerlere zamanına göre oldukça iyi yollar yaparlar ve bu yol yapım işini fethettikleri yerlerde de sürdürürler. yolların yapımına roma'dan başlandığı için yolların bir bakıma yolların buluşma noktası roma'dır. bu durumda roma halkına 'tüm yollar roma'ya çıkar' demek kalmıştır.

ayrıca bu söz 'kardeş roma ne tarafta?' sorusu üzerine gelişebilecek kötü olayları da engellemiştir.