Kanserli annenin ağlatan vasiyeti
Kanser hastası olan 28 yaşındaki İngiliz anne, ölmeden önce kocasına "kızlarına nasıl bakması" gerektiğini anlatan bir vasiyet bıraktı. Vasiyet İngiltere'yi gözyaşına boğdu

28 yaşındaki anneye Ağustos 2002'de göğüs kanseri teşhisi konuldu. Hastalık geçen yıl böbreklerine de yayılınca doktorlar genç kadının kurtulma şansının olmadığını söyledi. Kötü haberi kızı Ffion'la paylaşan Helen, kızının yürekleri burkan sorusuyla karşılaştı: "Peki ölürsen bana kim bakacak anne?"

Anneliğin en güzel örneği
Bunun üzerine acılı kadın son günlerini Ffion'a hem annelik hem de babalık yapacak kocasına kızlarını yetiştirmekte kullanacağı "pratik bilgiler" bulunan bir listeyi hazırlamakla geçirdi. Vasiyetini öldükten sonra kocası verilmek üzere ailesine teslim etti. Genç kadın geçen Aralık'ta öldü.

Kocası Antony ve Helen'in ailesi, vasiyeti okuduğunda göz yaşlarına boğuldu. Helen'in bıraktığı vasiyet haberi birinci sayfalarından veren İngiliz gazeteleri tarafından "annelik duygusunun en güzel örneği" olarak tanımlanıyor.
Ölürken bile ailesini düşündü

* Ffion'a her pazartesi harçlık ver.

* Her akşam ödevlerini kontrol et.

* Sağlıksız beslenmesin. Bol bol sebze yiyin.

* Okula giderken saçlarını taramayı unutma.

* Bir kaç yıl sonra genç kız olacak. Banyo kapısına kilit tak.

* 2 haftada bir yatak çarşaflarını değiştirin.

* Küveti ve mutfak tezgahını haftada bir silin.

* Yatmadan önce ellerini ve dişilerini temizlesin.

* Ona ayrı bir banka hesabı aç ve üniversite parası biriktir.

* Fotoğraflarımı duvardan kaldır. Ama sakın atma Ffion nasıl biri olduğumu hatırlamak isteyebilir.

* Anne ve babamla ilişkilerinizi koparmayın.

* Anneler gününde, Noel'de, Sevgililer Günü'nde ve Ffion'un doğum günümde mezarıma çiçek isterim. (Yoksa hortlarım bak)


İyi bak, yoksa iki elim yakanda

İngiltere'nin Güney Galler bölgesinde yaşayan Helen'in rehber niteliği taşıyan veda listesi, duygu dolu... Gözünün arkada kalmasını istemeyen anne, üç sayfalık yazısında her şeyi en ince detayına kadar düşünmüş. Anne Helen rehberin sonunda espri yapmaktan da kendini alamamış: 'Fi'nin vaftiz ailesi, arkadaşlarım, annem ve babamla görüşmelerini sağla, yoksa ruhum seni rahat bırakmaz
Sizi cennetten izleyeceğim


Ölümden çok kızını geride bırakmaktan korkan Helen, kızına acı gerçeği söylerken çok zorlanmış. Ffion'a cennete gideceğini anlatan anneye küçük kızının yanıtı 'Peki sen cennete gittikten sonra bana kim bakacak?' olmuş. Ffion'a 'Cennette de olsam sana bakarım' yanıtı veren anne, bu diyaloğun ardından kızı için 'yapılacaklar listesi' oluşturmaya karar vermiş. Sonra da listeyi hazırlayıp kendi ailesine teslim etmiş.

Onlar da bu altın değeri taşıyan notları, kızlarının ölümünden sonra perişan olan 31 yaşındaki damatları Antony'e vermiş.

İnşaat işleriyle uğraşan Antony, The Sun gazetesine yaptığı açıklamada 'Hayatımıza Helen çeki düzen verirdi. Fatura ya da banka ödemeleri ile o ilgilenirdi. Biz harika bir kadını kaybettik. Onu çok özlüyoruz ama o artık hep bizimle birlikte' diye konuşuyor. Annesinin yazdıklarını Ffion'a gösterdiğini söyleyen Antony, kızının kendini daha iyi hissettiğini sözlerine ekliyor.