500 yıllık Eyüp Sultan çinisi Paris’te ortaya çıktı :O

Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği, Eyüp Sultan Camii içinde yer alan Eyüp Sultan Türbesi'nden, 1919 yada 1920 yılında Fransa'ya kaçırıldığı tahmin edilen 16'ncı yüzyıldan kalma bir çininin izine, Paris merkezli bir müzayede şirketinin kataloğunda rastladı.
PARİS - Paris Büyükeçliliği tarafından yapılan açıklamada, Dışişleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün ortak çalışmaları sonucunda, çiniyi müzayedeyle satmak isteyen Pescheteau-Badin adlı şirketin Fransız mahkemelerine şikayet edildiği ve satışın durdurulduğu bildirildi. Büyükelçiliğin açıklamasında, mahkeme kararı öncesinde müzayede şirketinin, çininin satıştan çekilmesi için Türk Elçiliği tarafından yapılan başvurulara yanıt vermediği belirtildi.
Açıklamada, Paris Büyükelçiliği tarafından Paris Asliye Hukuk Mahkemesi'ne yapılan haciz başvurusu sonucunda çininin el değiştirmesinin engellendiği de aktarılıyor. Paris Büyükelçiliği, çininin iadesi talebiyle müzayede şirketine karşı açılan istihkak davasının ise devam ettiğini duyurdu.

Boyutları 27,5x17,5 cm olan çiniye, söz konusu Fransız müzayede şirketinin kataloğunda 2 bin ila 3 bin Euro arasında değer biçilmişti.