- yaşlandığını fark etmek ne kötü.
- daha dur bakalım, kaç yaşındasın ki?
- biliyorum canım, gencim tabii. ama bu yaşlandığını fark etmene engel değil. kırlaşan saç telleri, pörtleyen et benleri, bozulan gözler, kendini belli eden göbek...
- karamsarlaşıyor musun bunları fark edince?
- yo, hayır. sadece artık bir şeyler yapmanın vakti geldi diyorum kendi kendime.
- ne gibi?
- bilmiyorum. ne yapmak gerekiyorsa işte... dünyayı kurtarmak, hayat arkadaşı bulmak, en çok satılanlara girecek romanı yazmak, besteleri bitirmek, iyi bir bilim adamı olmak, dâhi bir bilim adamı olmak...
- neden böyle şeyler yapmak gereksin?
- bilmem, bilmiyorum gerçekten. ne yapmak gereksin ki? kimin için yapmak gereksin? başkaları için mi? kendim için mi? kendim değil miyim zaten bunları yapıp yok olmayı planlayan?
- öyleyse?
- öyleyse ne? hiçbir yere varamıyorum işte. başlayamıyorum bile çünkü. tutulacak tek bir emin dal olsa...
- o dalı aramakla geçiyor her bocalaman?
- sanırım öyle. yuvarlaklaşan göbeğime her bakışımda bunları geçiriyorum aklımdan ve sonunda vardığım şey hiçbir yere varamadığım... şimdi çıkıp sınavlara mı çalışmalı, bestelere mi bakmalı, güzel kızların peşinden mi koşmalı, yoksa yatıp uyumalı mı?
- herkes ne yapıyor?
- genelde sınavlarına çalışıyorlar sanırım. ama emin değilim. bu tür şeylerini bilemiyorsun pek insanların. hepsini yapan tanıdıklarım var. hepsi de dışardan tutarlı görünüyorlar: birisi kız peşinde çünkü babasının parası var o ölünce kendisine kalacağına inanıyor, ötekisi okuyor çünkü kendi alanında büyük birisi olma hayali var, berikisi büyük bir şirkette çünkü para kazanmak istiyor. herkes ne yaptığını ve ne için yaptığını biliyor gibi yani. bir ben miyim yapılabilecek şeyler arasından birini seçmek için bile sebebi olmayan?
- ...
- konuşsana?
- düşünüyorum...
- eh... neyse. çıkayım ve psikolojim neyi yapmaya el veriyorsa onu yapayım. hiçbir şey yapmamaktan iyidir. belki yapmam gereken şeyi tuttururum he?


(alıntı : ali kamber )