Yaşlı bir adam yolda karşıdan karşıya geçerken kalp krizi geçirdi ve yere yığıldı. Onu hemen cankurtaranla hastaneye kaldırdılar. Adam hastanede bilinçsizce yatarken, kendine geldiği anlarda oğlunun adını sayıklıyordu.

Yaşlı adamın cebinde buldukları bir mektup sayesinde oğlunun denizci olarak askerliğini yaptığını öğrendiler. Yaşlı adamın durumu ağır olduğu için bağlı olduğu birliğe durumu bildirildi.

Genç adam hastaneye girdiği zaman hava iyice kararmıştı. Heyecanı yorgunluğunu da bastırıyordu. Bir hastabakıcı onu yaşlı adamın yanına götürdü ve yaşlı adama “İşte oğlunuz geldi” dedi.

Hastabakıcı, yaşlı adam gözlerini açıncaya dek bu tümceyi birkaç kez tekrarlamak zorunda kaldı. İlaçlardan uyuşmuş olan yaşlı adam karşısındaki üniformalı genci sisler arasından görüyordu. Elini uzattı. Asker güçlü parmaklarıyla yaşlı adamın sıska, titrek elini cesaret vermek istermişçesine şefkatle sıktı. Sonra hastabakıcının getirdiği iskemleyi yatağın önüne çekerek oturdu. Hastanede geceler bitmek bilmezdi. Fakat denizci hâlâ yarı karanlık odada oturuyor, yaşlı adamın ellerini avuçları içinde tutarak ona biraz umut, biraz cesaret vemeye çalışıyordu. Hastabakıcı içeri girdikçe delikanlıyı her seferinde aynı durumda buluyordu. Hastabakıcı, genç adama dışarı çıkıp biraz dinlenmesi için birkaç kez ısrar ettiyse de sözünü dinletemedi. Genç asker gözünü ve dikkatini yaşlı adamdan ayırmıyor ne giren hastabakıcıyı görüyor ne de hastanenin gürültülerini duyuyordu. Yaşlı adam tüm gece oğlunun ellerine sarılarak yattı ve gün doğarken yaşama veda etti. O zaman genç adam yaşlı adamın ellerini yatağa bıraktı ve gidip hastabakıcıyı çağırdı. Sonra da bekleme odasına geçti. Hastabakıcı gerekli işlemleri yaptıktan sonra askerin yanına gelerek başsağlığı dilemek istedi fakat asker hastabakıcının sözünü kesti ve “Kimdi bu adam?” diye sordu.

Şaşkınlık içindeki hastabakıcı yalnızca “Ama o... Babanızdı...” diyebildi.