Sonsuz Maviliklerde Akrobasi

haber7 b1 - Sonsuz Maviliklerde Akrobasi
Türkiye'de sivil akrobasi çalışmalarını başlatan Ali İsmet Öztürk, uçağı Pitts ile akıl almaz gösterilere imza atıyor.
haber7 k1 - Sonsuz Maviliklerde Akrobasi
Uçmak özgürlüktür… Sınırsızlıktır…
İlkçağlardan beri insanoğlunun en büyük hayalidir uçmak… Günümüzde insanlar bu hayallerini bazen paraşütle, bazen uçakla ya da planörle gerçekleştiriyorlar. Ali İsmet Öztürk ise hayalini farklı biçimde hayata geçiren bir isim. Bir akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk. Ruhunu gökyüzüne vermiş bir pilot. Akrobasi uçağı Pitts ile gökyüzünde müthiş gösteriler yapıyor.
Ultralight kullanarak başladığı pilotluk yaşamına, Almanya'da teknisyenlik ve helikopter pilotu eğitimiyle devam eder Öztürk. Daha sonra eğitimini Amerika'da sürdürür. Sabit kanat, çok motorlu alet ve öğretmen pilot lisansları yanında akrobasi lisansına da sahip olur.
Sivil akrobasinin öncüsü
Ali İsmet Öztürk bugün dünyanın en prestijli akrobasi uçağı olarak kabul edilen Pitts ile hemen hemen her etkinlikte gösteri yapıyor. Yaptıklarını ve yeteneklerini kendisine saklamıyor. Genç öğrencileri de yetiştiriyor. İstiyor ki bu heyecan gelecek nesillere de taşınsın. İki adet Pitts uçağı ile Türkiye'de sivil akrobasi çalışmalarını başlatan insan o.
Bu nedenle akrobasi pilotluğunu olabildiğince tanıtmayı ve yaymayı amaçlıyor. Sürekli eğitim içinde bir hayat sürüyor. Oyunu kuralları içinde oynuyor. Zira akrobasi pilotluğu fiziksel açıdan çok güç bir spor. Örneğin 5-6 G'lik bir pozitif manevrada (+G'de), tansiyon bir anda 22'ye, kalp atışları da 150-160'lara çıkıyor. Birkaç saniye içinde her şey aniden normale dönüyor. Negatif G koyarsanız, bu kez de tam tersi, kalp atışlarınız azalıyor, tansiyon düşüyor. Bu ani iniş çıkışların yerde simülasyonu da olanaksız. Bu nedenle buna uygun bir vücut formasyonu gerekiyor.
haber7 b2 - Sonsuz Maviliklerde Akrobasi
Bunun sağlanması için özel spor programları var. Sigara ve içki kesinlikle yok. Ali İsmet Öztürk, sürekli kendisini yenileyen, eğitimine bir gün bile ara vermeyen mükemmel bir "öğrenci". Yaptığı iş kimilerine çılgınlık gibi gelse de Ali İsmet Öztürk, yetenekli ve çalışkan bir pilot olarak başarıları ile tanınacak.
haber7 k2 - Sonsuz Maviliklerde Akrobasi
Akrobasi pilotluğu için sıkı bir eğitim ve özel spor programları hayati öneme sahip.Uçuş hocası Necati Artan'ın sözleri ise belki de Ali İsmet Öztürk'ün böylesi bir sevdanın peşine düşmesinin nedenlerini anlatıyor:"Akrobasi pilotluğu, en üstün iradenin kendini aşma çabasıdır, akrobasi pilotu da imkânsızın savaşçısıdır".