“Analiz ettim kimler arkasında kinler,
Ve inlerin karanlığında güneşi kim bekler?
Ve geride kalan o günler,
Kime gülümser?
Kime iyimser?
Kime kötümser?
Yarının bugünden çıkarı ne?”(Sagopa Kajmer)

Bakın işte başladım. Sinan Özgenç usulü albenili başlık atıp Sami Yaylalı gibi alıntı bir şarkı sözüyle başladım dışarıdan göründüğü gibi zor değilmiş Allah sonumuzu hayreylesin. Niyetim sadece GENÇ üzerine konuşmak değil. Aslına bakarsanız hiç söz konusu bile olmayabilir ama GENÇ yazarların küçük bir analizi olacak. Haricinde ben kendi kafama göre konuşacağım.

Malum bu yazının gecikmesinin en büyük sebebi benim yazma sürecinin finallerime denk gelmesiydi. Gecikmenin vermiş olduğu telaşeyi yaşamak tatlı bir duygu sayın basın patronuma bu duyguyu yaşattığı için teşekkür ederim. Final demiştik değil mi. Evet final.

Niye final?
Neye final?
Ya ömür finali?
Ağır ağır hisset…
Ardına bakma,
Her an finalistsin,
Belki elendin,
Belki diskalifiye oldun…

Vay be bi’ an Mehmet KöGoogle Page Rankingülü moduna girdim. Güzel deneyimdi ama zorlandım. Muhatabın kafasına çivi gibi çakıyor kelimeleri. Gözünün içine bakarak haykırıyor. Kısa süreli sersemliyorsun ama alacağını da alıyorsun. Yazılarının takipçisi çoktur ve beceremediğimi hemen anlamışlardır ama ne yaparsın final diyorum başka bir şey demiyorum.

Zor bir dönemdi benim için. Tatilini nasıl uzatırsın onun stresine giriyorsun, şu dersten kalmam bunu geçerim şundan 100 alırım bundan 60 alsam yeter gibi kendince hesaplar yapıyorsun. Çalışırsam geçerim sözüne bütün kalbinle inanıyorsun ama duuuur… yolcu her şey hesaplarına uyacak değil. Dünya hayatı bu… Başına ne gelecek tahmin edemezsin… Ki öyle de oldu. Vizesi yüksek olan ve geçmeyi garanti olarak gördüğüm iki dersten kaldım. Elbet sebepleri merak edeceksin ama söylersem muhtemelen alay konusu olacağım. Fekat o kadar okudunuz size zahmet verdim anlatayım. Derslerden birinden kalma sebebim, daha yüksek not alayım diye geç saate kadar çalışmam hasebiyle sınav saati uyuya kalmam hasılı sınava giremememden ibarettir( ne cümle kurdum ya!!!). Diğer sınav ise hesap makinesi gerektiren bir sınavdı. Bu sebeple emanet bir hesap makinesi ödünç alaraktan girdiğim sınavda emanetin kuzgunu yokuşta kırılır atasözünü uygulama safhasına geçtiğim içün hesap makinesi beni yarı yolda bıraktı ve öylece kağıda bakmakla yetindim.

Bu arada çaktırmadan Harun Kırkıl gibi uzun cümleler kurup paat diye cümlenin önünü kesip okuru dumura uğrattım özrü borç bilirim.

Final dedik onu dedik bunu yedik oldu bitti derken şükür memleketteyiz kardeşler. Şu an bu yazıyı sırtım pek olarak yazmak elbette keyif verici fakat yazı yetişsin diye iki ayağı bir pabuca giren diğer köşe yazarları ağabeylerim ve ablalarımdan helallik diliyorum. Ama o kadarda olsun di mi? Siz memleketinizdeyken ben hala saatlerce çalışıp 15-20 dakikada oldubittiye gelen sınavlarıma girip çıkıyordum. Hoş, memlekete geleli 2 gün oldu 2 gündür ense yapıyorum ama başladım şükür.

Bunu bile yaptımya… Kendimi bir çokonatla ödüllendireyim. Süleyman Ragıp Yazıcılar gibi okurla muhabbet eder gibi yazdım, araya espri sıkıştırdım ama kimse anlamadı. Çokonattan bir ısırık alıp kendimi tekrar tebrik ediyorum (yürü be Mustafa).

Malum şubat ayındayız. Ayın 14’ünde etrafta çeşit çeşit yaratıklar türeyeceğini hepiniz biliyorsunuz. Sınavda sevgililer günü hediyesi yerine birbirinden kopya isteyen kumrular gördüm içimden “ töbe yarebbim neler görecez daha” deyip “Allah cennetine yarebbi” deyu duayla bitirdim. Sürekli etrafta ilginç davranmak için çırpınan canlılar var. Niye böyle bir çaba içindedirler hala anlamış değilim ama tek temennim ilginçliklerini kimsenin görmeyeceği karanlık, rutubetsiz ve normal şartlar altında bir yerde yapsınlar.

Ayşegül Genç gibi söylendim… hörmetler…

Finaller ayrı curcuna, 14 şubat ayrı, 8 mart ayrı o ayrı bu ayrı derken asıl curcuna yaklaşıyor 29 mart… Yerel seçimler. Her yerde ayrı bir rekabet ama İstanbul büyük şehir belediyesindeki rekabet apayrı bir hal aldı. Kılıçdaroğlu’ nun omo reklamlarına katkısı büyük olsa ki çamur atmak güzeldir sloganıyla yola çıkmış. Bir insan atacak bu kadar çamuru nerden bulur ki? Nerden buluyorsa azcık Konya Ovası da nasiplensin di mi? Açılım söz konusu olunca her türlü kapışırlar. Taze kuran kursu açılımı bile kendi içlerinden olmadık tepkiler(!) alınca soluğu yine çamur atmakta aldılar. Çamur haricinde hiçbir şekilde yaranamıyorlar ne yaparsın…

İnanmıyorum M. Emin Kul gibi laf soktum puhaha dutmayın beni!

Çok daldan dala atlamak gibi bir niyetim yok ama her konuya değineyim istiyorum. Çok mu şey istiyorum. Hayır mı? Yoksa yeter artık gözlerim yoruldu mu diyorsun? 2 satır daha can çıkarmaz meraklanma. Zaten okuma kıtlığı yaşanan ülkemizde eğer ortalama bir insansan hiç durma bir sonraki kelimeyi okuma bile. A okudun bak. Ortalama değilsin demek ki. Bırak ta ortalama insanlar üniversite hocaları olsun. Çok mu ağır oldu? Ama dost acı söyler maalesef öyle. Buraya bir yığın istatistik yığıp canınızı sıkabilirim ama öyle işte siz onların kusuruna bakmayın.

Salih Kılınç namı değer Yusuf Deren gibi azcık isyankar ama mütevazı yazdım… Nirvana buralarda mı acaba? (Çaktırmadan espri yaptım gülün bence)

Haddimi fazlasıyla aştığımı düşünüyorum. Artık bu işin sonunu getirsek iyi olur aslında. Keşke tek sıkıntımız okumak olsa da okumaya versek kendimizi. Biraz oradan biraz buradan yavaş yavaş ayağa kalkacağız. Genç gibi bir dergiyi hakkını vererek okuyan biriyseniz okuma yönünden sıkıntı yok demektir. Tek eksikliğin okumak mı sence…

Bitişe gelirken Nedim Kaya gibi babacan bir şekilde moral verdim kafada soru işareti bırakarak uzaklaşıyorum…

Evet sizin köşe yazısı diye okuduğunuz yazı bir çömez tarafından yazıldı üşenmeden buraya kadar geldiyseniz eyvallah : ) gördüğünüz gibi benim gibi Genç dergi yazarlarının taklidini yapan bir yazardan kaçınacaksınız muhtemelen. Böyle onlar gibi yazmaya çalıştığıma bakmayın hiç birinin yanından bile geçemem ( arada “e” var okumayı unutmayın geçmem değil geçemem). GENÇ yazarların kalemine kuvvet inşallah. Siz yazın ben çakmasını üreteyim : ) benim de karnım doysun tabi ama önce site yönetiminin telif uygulaması başlatması lazım : ). Selam ile…