1)”Hijyen” kelimesi Yunan tanrıçası Hygieia’dan geliyor. Hygieia, sağlık,temizlik ve ay tanrıçasıydı...

2)İnsan vücudunda 1000 çeşit bakteri yaşıyor. Vücudunuzda Amerika’nın nüfusundan fazla mikrop var!

3)”Bu gece olmaz tatlım, daha şimdi ellerimi yıkadım...” Antibakteriyel sabunlar, mikrop kapmanızı engellemekte normal sabunlardan daha etkili değil. Ayrıca içeriğindeki triclosan seks hormonlarınıza zarar verebilir.

4)Mikropları koruyun! 11000 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmaya göre fazla hijyenik ortam egzema ve astım riskini artırıyor.

5)Hindistanda küçük bir grubun inandığı Jain Dharma dininin inancına göre, papazlar ayakları ve elleri hariç vücutlarının hiçbir bölgesini yıkamıyorlar. Yıkanmanın milyonlarca mikroorganizmanın hayatını yok edeceğine inanıyorlar.

6)”Sabun”, adını mitolojik dağ “Sapo”dan alıyor. Dağda yaşayanlar, hayvanları kurban ettikten sonra hayvanların yağlarını, külle karıştırıp ilkel bir sabun üretiyorlardı.

7)Eski Mısır ve Aztekliler kesik ve yanıkları tedavi etmek için derilerini idrarla kaplıyorlardı. İdrardaki üre maddesi, mantar ve bakterileri öldürme özelliğine sahip.

8)İngiltere’nin ortaçağ kralı IV. Henry, şövalyelerine hayatları boyunca en az bir kere yıkanma zorunluluğu getirdi. Bunu sağlamak için de şövalyelik törenlerine “banyo” geleneğini de ekledi.

9)Florida’da bir 7. sınıf öğrencisi, fast food restoranlarında ve buz makinelerinde tuvaletlerdekinden daha fazla bakteri bulunduğunu kanıtlayarak okulunun bilim ödülünü kazandı.

10)Yiyeceklerin yere düşmesinde “5 saniye kuralı” işlemiyor. Bakterilerin yemeğe bulaşmak için zamana hiç ihtiyacı yok!

11)Oyulmuş öküz kemiklerine tutturulan domuz kıllarıyla ilk diş fırçası, 1498’de Çinliler tarafından icad edildi. 2. Dünya Savaşı’nda askerlere diş fırçalama zorunluluğu getirilene kadar, diş fırçalama Amerika’da alışkanlık haline gelememişti.

12)NASA son zamanlarda, uzay otobüsü tuvaleti için 23.4 milyon dolar harcadı. Sıfır yerçekimine meydan okuyan bu tuvalet vakum teknolojisiyle ihtiyacınızı gidermenizi sağlıyor!

13)17. yüzyıldan 19. yüzyılın ortalarına kadar, Avrupa ve Amerika hastanelerinde doğum yapan kadınların neredeyse çeyreği “doğum ateşi” denilen ve hijyenik olmayan doktor ve hemşireler yüzünden yayılan bir hastalık yüzünden öldü.

14)Televizyon öldürür! Arizona Üniversitesi’nin araştırmasına göre hastanelerdeki uzaktan kumandalar, tuvaletlerdeki kapı kollarından daha fazla mikrop barındırıyor.

15)ABD başkanı James Garfield’ın ölüm sebebinin suikast değil, tedavisini yapan doktorların “gübre bulaşmış” elleri olduğuna inanılıyor!