Bakkaldan veya marketten yumurta alırken kabuğunun rengi sizin için önemli mimainxvirgul - Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki fark nedir? bu konuda bir tercihiniz var mı? Sizce kabuk renkleri farklı olan yumurtaların içleri de besin değeri olarak farklı olabilir mi? Tavukların niçin bazılarının yumurtaları beyaz da bazılarının açık kahverengi?

Bu konuda iki zıt ama ikisi de yanlış olan görüş var. Kabuktaki beyaz renginmainxvirgul - Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki fark nedir? yumurtanın ideal oluşumunu tamamladığını gösterdiğinimainxvirgul - Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki fark nedir? bunun dışında bir renk değişiminin kalitede düşüş anlamına geldiğini iddia edenlerin yanı sıra kabuğun rengi ne kadar koyu ise besin açısından da o kadar değerli olduğunu ileri sürenler de var. Genellikle Avrupa ülkelerinde kahverengi yumurtalar makbul sayılırken ABD'de durum tam tersidir.

Oysa her iki görüş de yanlıştır. Besin değerimainxvirgul - Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki fark nedir? lezzet ve pişme karakteristikleri bakımından her iki renk yumurtanın da içi aynı değerdedir. Her iki yumurtada da aynı miktarda proteinmainxvirgul - Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki fark nedir? mineral ve vitaminler (C vitamini hariç) vardır. Tabii tavuğun yediği yemin kalitesi de belirli farklar yaratabilir.
Yumurtanın içi değil de kabuğunun rengi ile haklı olarak ilgilenenler sadece onları paketleyenler ve satanlardırmainxvirgul - Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki fark nedir? çünkü bir pakette hep aynı rengin olması müşteri tarafından tercih edilmektedir.

Tabiatta yaşayan hayvanların yumurtalarını renkli veya koyu renkte hatta gölgeli ve çizgili şekilde yumurtlamalarının ana nedenimainxvirgul - Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki fark nedir? bu yumurtaları yemek isteyen düşmanlarına karşı kamuflaj yaparak neslin devamını sağlamaktır.
Yumurtaların kabuklarının renklerinimainxvirgul - Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki fark nedir? tavuğun kökeninemainxvirgul - Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki fark nedir? atalarının yaşadığı yerlere bağlayanlar da var. Bu görüşe göre Asya kökenli tavukların yumurtaları kahverengimainxvirgul - Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki fark nedir? Akdeniz kıyıları kökenlilerin ise beyaz oluyormuş.

Daha çok kabul gören bir diğer görüşe göre ise beyaz kabuklu yumurtalar beyaz ibikli ve kulak memesi beyaz olan tavuklar tarafından yumurtlanıyormuş. İbik ve kulak memesi kırmızı olanlar ise kahverengi kabukları olanları yumurtluyormuş.
Kabuğu hangi renk olursa olsun işte size yumurta ile ilgili bazı faydalı bilgiler: Yumurtayı haşlayıp haşlamadığınızı unuttunuz. Masanın üstünde fırıldak gibi döndürün. Eğer hemen duruyorsa taze yani pişmemişmainxvirgul - Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki fark nedir? biraz daha uzun süre dönmeye devam ediyorsa içi katı yani haşlanmış demektir. Yumurtanın tazeliğini merak ediyorsanız suya koyunmainxvirgul - Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki fark nedir? taze ise suda batacakmainxvirgul - Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki fark nedir? bayat ise yüzecektir.

Yumurtada hemen hemen hayati tüm vitaminler vardır. Bulunmayan tek vitamin C vitaminidir. Yumurtanın besin değeri yüksek olan kısmı sarısıdır. Akı ve sarısı karıştırılarakmainxvirgul - Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki fark nedir? omlet gibi pişirilen yumurtalardamainxvirgul - Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki fark nedir? aktaki bazı maddeler sarıdaki vitaminlerin bir kısmının etkilerini yok ederler.

Kalori açısından et ve süt ile mukayese edildiğinde 55 gramlık bir yumurtamainxvirgul - Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki fark nedir? 40 gram yağlı sığır etine veya 100 gram yağlı süte eşdeğerdedir.