ccf47d9f5d - Bunu söylemek zeka ister!


Bazen öyle cevaplar vardır ki insan söyleyene hayran kalır.

Bazen öyle sorular vardır ki cevabını kırk yıl düşünseniz bulamazsınız.

Ve bazen öyle cevaplar vardır ki hayat kurtarır.

Işte tarihten zeka dolu o sözler…
c489dea4ec - Bunu söylemek zeka ister!


Fatih’in zekasıBilindiği gibi fatih, genç yaşta padişah olmuştur. Bir gün bir sefere gidilecekken ordunun başında babasının olmasını ister. Fatih'in maksadı babasının ilminden ve tecrübesinden yararlanmaktır. Ancak babası bu teklifi kabul etmez. Ancak fatih babasının elini kolunu bağlayan şu sözleri sar eder:

-Eğer sen padişahsan geç ordunun başına. Yok eğer ben padişahsam emrediyorum ordunun başına geçeceksin!

Babası sultan murat, başka çare bulamaz ve orduya komutanlık yapar.eb86a7f017 - Bunu söylemek zeka ister!


Osman yüksel serdengeçti’nin milletvekili olduğu yıllardır. Bir gün meclis kürsüsünde, kendisine lâf atan vekillere dayanamaz ve:

“-Bu meclistekilerin yarısı eşektir!” der ve iner kürsüden.

Bunun üzerine meclis karışır ve herkes kendisinden sözünü geri almasını ister. Arkadaşlarının da ricası ile tekrar kürsüye çıkar ve keskin zekâsını gösteren ve vekilleri rahatlatan şu sözleri söyler:

“-Bu meclistekilerin yarısı eşek değildir!”
f629a4a03a - Bunu söylemek zeka ister!


Yıllarca kayserililer ile ermeniler birlikte yaşamışlardır. Birbirleriyle sıkı münasebetlerinin fazla olduğu yıllarda, bir kayserili, ermeni arkadaşından borç para ister. Ermeni arkadaşı ne zaman ödeyeceğini sorar. Kayserili:

-"şu erciyes dağı'nın karı eriyince borcumu öderim."

Ermeni, bir yıl bekler. Kayseriliden ses yoktur. Gider yanına ve alacağını ister. Kayserili, erciyes'i gösterir ve daha üzerinde kar olduğunu söyler. Bir süre sonra ermeni, kayserilinin oyununa geldiğini anlar. Bunu içine sindiremez. Artık karar vermiştir ve o da bir başka kayseriliyi kandıracaktır. Gider bir arkadaşına ve borç ister. Kayserili ne zaman ödeyeceğini sorar ve o da aynı cevabı verir:

-" Erciyes'in karı eriyince"

"Pekiyi" der kayserili. Aradan bir yıl geçer ve kayserili hemşerim alacağını istemek için ermeniye gider. Ermeni vatandaşımız bu durumu beklediği için çok rahat bir tavırla erciyes'i gösterir ve hâlâ karın erimediğini söyler. Kayserilinin de cevabı hazırdır:

-"O gördüğün kar, bu yılın karı. Geçen yılın karı çoktaaaan eridi"

Ermeni ne yapacağını şaşırır ve çaresiz borcunu öder.


b3dc12b618 - Bunu söylemek zeka ister!


Kral’ın yarışması

kral ülkenin yalancıları arasında bir yarışma açtı. "işte bu yalan," diyebileceği bir yalan uydurana bir küp altın vadetti. Yalancılar akın akın saraya gelip yalanlarını söylediler, fakat yalanlar ne kadar akıl almaz olursa olsun kral hep, "olabilir, niye olmasın ..." gibi cevaplar veriyordu. Böylece hem eğleniyor, hem de bir küp altından olmuyordu.

Derken kahramanımız elinde boş bir küple huzura çıktı ve konuştu:

"-rahmetli dedeniz bir savaşa çıkacaktı, ancak o günlerde hazinede yeterli para yoktu. Dedeniz dedemden bu küple bir küp altın borç aldı ve 'bu borcumu torunum torununa ödeyecek,' diye söz verdi. şimdi, dedenizin borcunu bana ödemeniz için buraya geldim."

kral, "işte bu kuyruklu bir yalan!" deyince adam, "o halde ödülümü alayım," dedi.

Kral, "ımm şeyy doğru da olabilir" deyince adam, "o halde borcunuzu ödeyin" dedi


972b230444 - Bunu söylemek zeka ister!


nasreddin hoca

nasreddin hoca bir gün heybe almak için pazara gider. Güzel bir heybe görüp pazarcı ile pazarlık yapar ve 1 akçeye anlaşırlar. Tam oradan ayrılacaktır ki daha güzel bir heybe dikkatini çeker:

- kaç akçe şu heybe muhterem?

- 2 akçe hocam.

- aldım gitti, diyen hoca elindekini bırakır ve onu alıp tam gidecekken pazarcı seslenir:

- hocam. Bu heybe 2 akçe. Sen 1 akçe verdin.

Hoca sinirlenir:

- bre cahil adam! Sana önce 1 akçe verdim. Sonra da 1 akçelik heybe bıraktım! Ikisi eder 2 akçe. Daha benden neyin parasını istersin!f4d48b8763 - Bunu söylemek zeka ister!


Bir annenin elinden çocuğunu kapan timsah, “çocuğa ne yapacağımı bilirsen, sana yavrunu geri veririm” der. Anne, timsaha çocuğunu yiyeceğini söyler, böylelikle çocuğunu kurtarır.

şöyle ki, timsah çocuğu yiyecekse anne timsahın ne yapacağını bilmiş olacak ve timsah çocuğu teslim edecek ancak çocuk teslim edilince anne timsahın ne yapacağını bilememiş olacak;

timsah çocuğu yemeyecekse anne bilemediğinden çocuğu yiyecek ama o zaman anne timsahın yapacağının bilmiş olacak ve bu yüzden yememesi gerekecek.

Kısaca, bu iki durumda da timsah çocuğu ne yiyebilir ne de yiyemez.


b4ea767e1d - Bunu söylemek zeka ister!


Günün birinde yolumuz bir köye düştü. Ama bu köy öyle sanıldığı gibi bir köy değil. Herkesin kendine göre bir özelliği var. Ve bu insanlardan ikisi bizi köyün girişindeki köGoogle Page Rankingünün başında bekliyor. Burada iki köGoogle Page Rankingü var. Biri köye gidiyor diğeri ise gitmiyor. Ve adamlara soruyoruz:

Köye giden köGoogle Page Rankingü hangisi¿

1. Adam: Ben her zaman doğru söylerim. Bu köGoogle Page Rankingü köye gider.

2. Adam: Ben her zaman yalan söylerim. Arkadaşımın gösterdiği köGoogle Page Rankingü köye gider.

Acaba hangisi yalancı?


6e87ecbb08 - Bunu söylemek zeka ister!


Sanço panço, baratania adasının yöneticisidir. Adaya gelenler niye geldiklerini belirtmek zorundadır. Eğer doğruyu söylerlerse serbest kalacaklar, yalan söylerlerse asılacaklardır. Günün birinde bir yolcu gelir ve "ben asılmak için buradayım". Der. Sanço ne yapmalı?