Kabul edelim ya da etmeyelim, reddedilmek hayatın gerçeklerinden biridir, özellikle de iş arıyorsak...

Ne kadar kalifiye ya da deneyimli olursak olalım, bir (ya da fazlası) red cevabı kaçınılmazdır. Burada esas ustalık red cevabı ile nasıl başa çıkılacağını öğrenmek, olumlu tavrı sürdürmek ve sonraki fırsatlarda bu reddi faydalı bir şekilde kullanabilmektir.

Siz değilseniz
İyi bir görüşme yaptınız. Vasıflarınız, işin amacına uygun; ancak işi hala almadınız. Tek sorgulayabileceğiniz şey 'neden' böyle olduğudur. Bir pozisyonu kaçırmanın kişisel olarak sizinle hiçbir ilgisi yoktur. Mesela, şirket içinden bağlantıları olan birinin, sizin yerinize işi almış olması mümkündür. İstatistikler de bu durumu doğrular şekildedir. Amerika'da iş arayanların % 48'nin başkaları tarafından 'havale edilerek' yani içerideki bağlantıları aracılığıyla işlerini bulduğu tahmin ediliyor ki bu oldukça yüksek bir oran. O zaman sizde kendi bağlantılarını oluşturun. Profesyonel danışmanlık şirketleri, eski iş arkadaşlarınız, dostlarınız, online şirketler ve arama motorları iş arama ağınızı geliştirebileceğiniz alanlardır.

Sizseniz
İşi, vasıflarınızın noksan olması, daha fazla deneyim sahibi olmanız gerekmesi ya da görüşme sırasında oyundan düşmeniz nedeniyle kaybettiğinizi kabul etmek zordur. Ancak 'yapıcı eleştiri' terimini hatırlamalı ve bunu bir fırsat olarak kullanarak, işi neden alamadığınızın analizini tam olarak yapmalısınız. Bir sonraki görüşmede şansınızı arttırmak için çalışmalısınız. Görüştüğünüz kişiye şansınızı arttırmak için bir aday olarak neler yapmanız gerektiğini sorun. Yeni donanımlar elde edebileceğiniz ya da var olan vasıflarınızı geliştirebileceğiniz kurslara katılın, fark edilen kusurlarınız ya da zayıf noktalarınızı telafi etmek için yeniden başlamanız gereken, ele alınması gereken durumlar olabilir. Bir arkadaşınızdan, iş görüşmelerinde marifetli olmak için yardım isteyebilir, görüşme pratikleri yaparak kendinizi daha iyi ortaya koymak konusunda büyük gelişme gösterebilirsiniz.

İhtimallere oynayın
Günümüz pazarında, işe alımlarda tek bir pozisyon için yüzlerce başvuru yapılmaktadır. O halde başvurunuzun göze çarpması için bir yol bulmaya ihtiyacınız var. İlk olarak, güvendiğiniz birisine, (ya da bu konudaki bir profesyonele) başvuru dilekçenizin ya da CV nizin bir eleştirisini yapmasını isteyin. İş ilanlarına, başvuruda bulunduğunuz şirket yığınlarca mektup almadan, yani olabildiğince hızlı karşılık verin. Başvurunuzu yolladıktan birkaç gün sonra, telefon açarak görüşme yapma olasılığınızı arttırmaya çalışın.

Kişisel değil, işle ilgili
İş görüşmeleri, kişisel yarışmalar değildir; en çok sevilen kişiyi değil, iş için doğru olan kişiyi aramaya yöneliktir. Eğer bir işveren iş için doğru kişi olduğunuzu düşünüyorsa, sizin bunu bilmenize izin verir ve bu ortamı yaratır. Teklif almadığınızda, bu durumu kişiselleştirmeyin. Bu görüşmecinin sizden hoşlanmadığı ya da iyi vasıflara sahip olmadığınız anlamına gelmez. Bu, sadece sizden uygun birisi olduğunu gösterir. Başınızı dik tutun ve görünümüzle olumlu bir tavır sergileyin. Unutmayın, her red cevabı, teklif yolunda attığınız bir başka adımdır.